Kdo si sedne na křeslo šéfa CzechInvestu?

Ministr průmyslu Martin Kuba vyhlásil výběrové řízení na funkci generálního ředitele státní agentury na podporu podnikání.

Martin Shabu 6.3.2013

Po půlroce tápání zazněl v úterý z úst ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby jasný závazek: do 20. března by se u něj měla sejít jména zájemců o post ředitele státní agentury na podporu podnikání – CzechInvest. Hodnotící komise z nich vybere nejlepšího uchazeče.

Od loňského srpna, kdy se po skandálu s neprůhlednými tendry z funkce generálního ředitele CzechInvestu poroučel Miroslav Křížek, žili čeští exportéři a zájemci o investice v České republice v nejistotě. Ministr Kuba sice od počátku tvrdil, že Křížkova nástupce vybere v tendru, neustále však posouval termín vypsání výběrového řízení.

Jedním z důvodů průtahů byla připravovaná reorganizace státních agentur, jež spadají pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Kromě CzechInvestu jde o CzechTrade, který je bez šéfa od loňského jara. Ministr Kuba v úterý odpoledne prezentoval základní osnovu, jak bude sloučení obou institucí vypadat. Jeho výklad kopíroval článek ČESKÉ POZICE z poloviny února, v němž jsme na detaily chystané fúze upozornili.

Z našeho pohledu bylo proto nejzajímavější sdělení, že se spouští proces výběru nového šéfa sloučené agentury. A kdo se vlastně hledá? Odpověď měl přinést inzerát na webu ministerstva, na nějž se Kuba odvolal. Popis výběrového řízení se však na stránkách ani v úterních večerních hodinách neobjevil. Museli jsme se tedy spokojit s neoficiálními informacemi.

Dle několika zasvěcených zdrojů ČESKÉ POZICE se na pozici šéfa CzechInvestu hledá odborník:

  • se znalostmi investic, exportu a strukturálních fondů;
  • s minimálně tříletou zkušeností z manažerské pozice;
  • dobrou znalostí angličtiny;
  • s komunikačními a organizačními schopnostmi;
  • jenž zpracuje střednědobou a dlouhodobou koncepci rozvoje agentury.

Výběrové řízení by mělo být rozděleno do dvou kol. V prvním se vybere několik nejvhodnějších kandidátů, kteří budou následně pozváni na pohovor. Během něj budou před hodnotící komisí prezentovat představy o rozvoji agentury. Kromě ministerských úředníků by do výběru finalisty měli promluvit i zástupci Svazu průmyslu a dopravy.

Už dnes se v zasvěcených kruzích hovoří o tom, že se do výběrového řízení zřejmě přihlásí vysoce postavení úředníci ministerstva průmyslu a obchodu – pověření ředitelé CzechInvestu Petr Očko (vrchní ředitel sekce fondů EU) a agentury CzechTrade Zdeněk Vališ (ředitel odboru podpory exportu). Dle našich informací nicméně ministr Kuba očekává, že o funkci generálního ředitele bude zájem a v rukou hodnotících komisařů se ocitnou zajímavé životopisy.

Počet příspěvků: 1, poslední 7.3.2013 09:27 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.