Kdo půjčí ODS na volby? A za kolik?

Preference ODS vypadají mizerně, tudíž po volbách nemůže čekat moc velký příspěvek od státu. Tak. A teď se vžijme do pozice věřitele...

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Strany na pravici se rády chlubí tím, jak levně si stát dnes půjčuje. Mají pravdu, skutečně to není špatný ukazatel. Věřitel výší požadovaného úroku dává najevo, co si myslí o schopnosti dlužníka splácet dluhy. Čím nižší úrok, tím vyšší důvěra, a vice versa.

Nicméně půjčovat si nemusí jen stát, ale i politické strany. Jelikož klasický byznys moc neprovozují, je jejich schopnost splácet dluhy limitována očekávaným volebním výsledkem. Od něho se totiž odvíjí státní příspěvek na činnost. (Možnost ovlivnit v důsledku získání mandátu nějakou státní zakázku či zákon pro potřeby této úvahy vynecháme.)

Kdo zaplatí balonky a zpěváky?

Z tohoto pohledu bude pozoruhodná zejména ODS, které předvolební průzkumy věští zisk v řádu jednotek procent hlasů. Takže: jak si ODS zajistí financování kampaně, která se co nevidět rozjede naplno, když pořádná kampaň s billboardy, mítinky a vší tou parádou kolem stojí minimálně desítky milionů (a říjen je navíc měsíc, kdy jsou ceny za billboardy na maximu)? Na pomoc jsme si vzali poslední výroční zprávu strany, a nijak zvlášť slavně to nevypadá.

Hospodaření v loňském roce strana uzavřela s dluhy po lhůtě splatnosti ve výši přes 56 milionů korun (většina dluhů šla za regiony a jsou již převážně splaceny). Oproti tomu pohledávky po lhůtě splatnosti skončily na částce 463 tisíc. Jistě, teoreticky by mohla ODS prodat nějaké nemovitosti. V rozvaze jich má za bezmála 70 milionů. Ale přiznejme si, že rozprodávání majetku ještě z nikoho boháče neudělalo.

O variantě, že se ODS po vzoru některých luxusních značek automobilů či vína rozhodne do reklamní kampaně neinvestovat vůbec a spolehnout se jen na své dobré jméno, je v případě této strany asi zbytečné uvažovat.

Takže tedy zbývá půjčka. Ke straně s tak nízkými preferencemi se však věřitelé zrovna nepohrnou. A pohrnou-li se, budou chtít velký úrok. Tím se vracíme k úvodu: Za kolik bude někdo ODS ochoten půjčit? A kdo to bude?

Když ještě táhla rovná daň...

Vžijme se do pozice věřitele. Mám nějaké peníze, které bych rád nějak investoval. Kromě standardních investičních nástrojů (akcie, dluhopisy, drahé kovy…) je zde možnost půjčit politické straně s výhledem na to, že mi strana peníze vrátí i s úrokem, jakmile po volbách dostane příspěvek od státu. Proto se dívám na preference stran a zjišťuji, jaká je asi tak šance na včasné splacení mých peněz.

Dá se čekat, že u ODS se úroková sazba bude pohybovat směrem opačným než její preference či volební výsledkyZ toho se dá vypočítat úrok, který budu chtít. Politické strany sice standardně neříkají, za kolik si půjčují, ale dá se čekat, že u ODS se úroková sazba bude pohybovat směrem opačným než její preference či volební výsledky. Vzpomeňme na rok 2006, kdy měli občanští demokraté jasný program, vysoké preference a získali rekordních 35,8 procenta hlasů. Tehdy by ODS půjčil každý.

V roce 2010 sice všichni předpokládali, že se ke kormidlu dostane levice, ale ODS rozhodně nevypadala na odpis. A také nebyla – dostala 20,22 procenta hlasů, což není špatné. Ani tehdy zřejmě nemohl vzniknout větší problém s financováním na úvěr.

Záchranný kruh od OSVČ

Ale letos? Těžko říct, s jakým tahákem strana v kampani přijde. Odhadnout se dá, že cílovou skupinou budou živnostníci. Řada z nich totiž mlhavě tuší, že ODS je poslední překážkou výrazné redukce výdajových paušálů, v čemž mají zřejmě pravdu. Ale na co jiného strana naláká voliče? Na to, že už z veřejnosti nikdo kloudně netuší, kdo stranu vede? Že šéfku kabinetu jejího expředsedy a expremiéra odvedla policie v klepetech? Preference kolem šesti procent budiž této mizérie důkazem.

Ani v jedněch volbách v posledních letech ODS zrovna nezazářila, tudíž klesly i příspěvky za mandátyTím pádem to na tučný příspěvek od státu nevypadá, ostatně také pro ODS rok od roku klesá. V roce 2010 strana od státu dostala celkem 152,8 milionu korun, o rok později 124,2 milionu a v roce loňském částka spadla na 119,7 milionu. Příspěvek se odvíjí od počtu poslanců (ve volbách v roce 2010 ODS o dost poslanců přišla), senátorů a krajských zastupitelů. Ani v jedněch volbách v posledních letech ODS zrovna nezazářila, tudíž klesly i příspěvky za mandáty.

A co sponzoři? O ochotě sponzorovat politické strany se nikdo moc bavit nechce. Jen se zdá, že pravicové strany tento rok nemohou počítat s podporou Zdeňka Bakaly, který před volbami v roce 2010 štědře obdaroval TOP 09, ODS a Věci veřejné. Letos prý nic takového nechystá.

Dost peněz různým stranám historicky dávala i Česká spořitelna v rámci podpory demokratického procesu. Ale je otázka, jaká bude letos její ochota pomáhat speciálně ODS, když to byla primárně tato strana, kdo zlikvidoval projekt sKarta, na němž měla spořitelna nemalý zájem a do něhož investovala spoustu času i peněz. (Jak bude Česká spořitelna postupovat, jsme se ptali jejího tiskového odboru, ale zatím nemáme oficiální vyjádření.)

Boj proti lichvě ve vlastím zájmu

Co když zástupci občanských demokratů přijdou do banky a tam se doslechnou, že půjčka pro ně by spadla někam do oblasti subprime market (trh s rizikovými úvěry) a že oni takové půjčky rozhodně neposkytují, protože nechtějí dopadnout jako americké banky, které dávaly hypotéky pologramotným přistěhovalcům?

Tak pak jsou tu ještě úvěrové společnosti, s férovou nabídkou rychlé půjčky provázenou několika lejstry hustě popsanými písmem velikosti 3 a RPSN 70 procent. I to je řešení svízelné situace. Jen se pak může stát, že se na oněch nemovitostech v majetku ODS budou objevovat cedulky s nápisem „exekučně zabaveno“ a že vrcholné členy ODS budou sem tam ve večerních hodinách navštěvovat páni v kožených bundách s výrazným východoslovanským přízvukem.

Nicméně i tento vývoj by mohl mít jedno viditelné pozitivum. Bezpochyby by potom těch pár zbylých poslanců ODS začalo projevovat nebývalou aktivitu v oblastech, jako je potírání lichvy, omezování pravomocí exekutorů a bezdomovectví. On totiž ani ten pronájem luxusního Polygon Housu asi nebude zadarmo...

Počet příspěvků: 3, poslední 29.8.2013 06:36 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.