Kdo povede NKÚ? A koho pošle do boje Kalousek?

Do pátku musejí strany nominovat kandidáty na šéfa NKÚ. ČSSD potvrdila, že jejím uchazečem bude opět viceprezident úřadu Miloslav Kala.

Schůze Poslanecké sněmovny začne 19. března a zcela jistě bude již poněkolikáté zařazena na program volba prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Vyjde to tentokrát? Připomeňme, že křeslo je volné již déle než rok.

Dle informací ČESKÉ POZICE je „deadline“ pro nominaci kandidátů pátek 8. března. Co je zatím jasné? ČSSD nominuje stejně jako minule viceprezidenta NKÚ Miloslava Kalu. Ten při poslední volbě, která se uskutečnila během únorové schůze sněmovny, získal z navržených kandidátů nejvíce hlasů – 52. Na zvolení to ale nestačilo.

Server Novinky.cz ve čtvrtek informoval, že by se prezidentem NKÚ měl stát právě Kala, protože se údajně podařilo dosáhnout dohody mezi ČSSD a ODS. Dle této dohody podpoří občanští demokraté ve volbě Kalu a sociální demokraté budou na oplátku hlasovat, aby se viceprezidentkou NKÚ stala poslankyně Zdeňka Horníková. Tu minule nominovala na prezidentský post ODS.

TOP 09 nyní dle informací ČESKÉ POZICE uvažuje o tom, že postaví někoho, kdo se bude obtížně odmítat ODS

O podpoře Kaly ze strany ODS se jedná již nějakou dobu. „Snad dohoda dvou nejsilnějších politických stran bude dobrým signálem lidem, že zdravý rozum v politice zůstal. Potvrzuji svůj zájem i zájem ODS být ve vedení NKÚ,“ uvedla pro ČESKOU POZICI Horníková.

Jenže „plácnutí si“ mezi ODS a ČSSD ještě automaticky neznamená jasný výsledek. „Volba bude tajná a jednokolová. Více než na dohodách představitelů stran bude záležet na každém poslanci,“ říká Jeroným Tejc, předseda poslaneckého klubu ČSSD. „Budu se snažit do konání volby získat podporu stran nalevo i napravo od ČSSD. Předpokládám, že šance Miloslava Kaly je s ohledem na výsledek poslední volby velmi dobrá,“ dodává Tejc. Kalu by mohli podpořit i poslanci KSČM. Redakce zjišťuje, zda komunisté nominují vlastního kandidáta. Posledně jím byl poslanec Vladimír Koníček.

Zatím neznámou je, jak se k nominaci na vedení NKÚ postaví ministr financí Miroslav Kalousek a TOP 09. Do minulé volby vyslala topka bývalou náměstkyni ministra Danu Trezziovou. Dle informací ČESKÉ POZICE nyní strana uvažuje o tom, že postaví někoho, kdo se bude obtížně odmítat ODS. Ve hře se tak údajně mělo opět objevit jméno ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslava Vaňka. Ten je sice považován za člověka blízkého Kalouskovi, zároveň je ale členem ODS.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík ČESKÉ POZICI sdělil, že o společném kandidátovi na prezidenta NKÚ se v koalici již jednat nebude. „Zřejmě se asi začíná obnovovat opoziční smlouva,“ narážel Gazdík na jednání mezi ČSSD a ODS. O tom, koho bude klub nominovat, se dle jeho slov rozhodne v pátek. „Buď to bude znovu Dana Trezziová, nebo někdo jiný, ale jeho jméno teď říkat nebudu,“ dodal Gazdík. S návrhy ODS a ČSSD nesouhlasí: „Je to jen o korytě. Je to nějaký kšeft mezi ODS a ČSSD.“