Kdo nebude na prezidentské inauguraci, jako by nebyl

Na uvedení Miloše Zemana do prezidentského úřadu bude pozváno mnohem méně lidí, než tomu bylo v případě jeho předchůdce Václava Klause.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Mezi tuzemskými vlivnými podnikateli a lobbisty odstartoval „souboj“ o účast na inauguraci (8. března) nového prezidenta Miloše Zemana. Do Vladislavského sálu bude totiž pozváno jen okolo 500 lidí (detailní program má být známý příští týden). To je podle dobře informovaných zdrojů z prostředí Pražského hradu výrazně méně hostů, než tomu bylo v případě uvedení do prezidentského úřadu Václava Klause. Zemanova inaugurace se nebude přenášet na obrazovky ve Španělském sále, kde ji v minulosti hosté také mohli sledovat.

Z řad podnikatelů a lobbistů by se proto na tuto inauguraci mohli do Vladislavského sálu dostat jen ti nejzdatnější. Tuto úvahu podpořil i jeden z nejvýkonnějších zákulisních vyjednávačů Tomáš Hrdlička. Na otázku, zda očekává na Hradě „nával“, člen regionální rady pražské ODS ČESKÉ POZICI napsal: „Já bych řekl, že je to standard. Je to jako s fotbalem, koncertem, 28. říjnem na Hradě a tak dále. Prostě, kdo tam nebude, jako by nebyl. Většinou exhibice. Standard.“

Exministr zahraničí a bývalý šéf lidovců Cyril Svoboda sdělil ČESKÉ POZICI, jak se odehrávaly slavnostní akce za Václava Klause: „Byli hosté první kategorie, kteří byli zvaní do Vladislavského sálu, a hosté jakési druhé kategorie, kteří sledovali danou slavnost na obrazovkách ve Španělském sále.“ Současný mluvčí Hrad Radim Ochvat na otázku, z jakého důvodu letos nebudou hosté i ve Španělském sálu, odpověděl: „Zatím je to předmětem jednání.“

Lidová veselice?

Vlivní podnikatelé a technologové moci, kteří se na Zemanovu inauguraci nedostanou, si však nemusejí zoufat. Budou ji (zřejmě) moci oslavit společně s lidem na nádvořích Pražského hradu. Šéf Strany práv občanů – Zemanovců (SPOZ) Vratislav Mynář už před několika dny v České televizi uvedl, že nový prezident by Hrad při inauguraci rád otevřel občanům. Podle nepotvrzených informací ČESKÉ POZICE by se měly na Hrad dostavit zástupy odborářů, kteří podporovali Zemana v prezidentských volbách. A průběh inaugurace ve Vladislavském sálu by se mohl na nádvořích promítat na velkých obrazovkách. Mluvčí Hradu Ochvat však uvedl,  že je to stále v jednání.

Poslanci a senátoři prý už dostali doporučení, aby na Hrad nejezdili autem, neboť nebude vzhledem k přítomným davům kde zaparkovat. „Mlha (přezdívka Miloše Zemana – pozn. red.) tak akorát chleba se sádlem a tři okurky. Mlha potřebuje body, aby ho lidi měli rádi,“ stěžoval si v minulosti na nově zvoleného prezidenta kmotr František Mrázek. Možná se tedy 8. března budou na Pražském hradě servírovat jitrnice, sádlo a becherovka. To by bylo opravdu „lidové“ zakončení první přímé volby hlavy státu v našich dějinách.