Kdo nakrmí Lva 21?

V politických a finančních kruzích se šíří informace: Novou stranu Jiřího Paroubka budou finančně podporovat pražští lobbisté.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, iPhoneČeská pozice

Kdo financuje stranu, s jejíž pomocí se chce Jiří Paroubek opět dostat k moci? Hledání odpovědi na otázku, kde expremiér a bývalý předseda ČSSD sežene nejméně 100 milionů korun ročně, tedy částku, která podle odhadů může dostat stranu LEV 21 do sněmovny, zaměstnává v těchto týdnech investigativní novináře. Výsledek je zatím nulový. Neví se, kdo bude LVA 21 krmit.

Spekulace o utajovaných mecenáších Paroubkovy strany se objevily ještě dříve, než byla založena. Nejprve Parlamentní listy bez uvedení zdroje uvedly, že podle jejich informací může stranu sponzorovat miliardář Andrej Babiš a Patrik Oulický, údajný kmotr ODS z Ústí nad Labem. Babiš tuto informaci okamžitě popřel a dodal, že ten, kdo ji šíří, se musel zbláznit. Oulický nereagoval, ale není pravděpodobné, že by jedna z šedých eminencí ODS financovala konkurenční stranu.

Tomáš Hrdlička: V Natlandu podíl nemám

Vymýšlením těchto absurdních příběhů se někdo musí živit, říká Tomáš Hrdlička

A nyní se v politických a finančních kruzích šíří další „tutová“ informace: Stranu LEV 21 budou finančně podporovat pražští podnikatelé Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička. Důvod je prý prostý, oběma lobbistům se jejich údajné dítě – Věci veřejné – vymklo zpod kontroly a nyní se rozhodli finančně podpořit vznik nového politického Frankensteina. „Je to samozřejmě úplná hloupost. Také se říká, že jsem založil Věci veřejné, abych vzal hlasy Paroubkově ČSSD. Vymýšlením těchto absurdních příběhů se někdo musí živit. Jsou však čím dál absurdnější,“ reagoval na dotaz ČESKÉ POZICE Tomáš Hrdlička.

Oba podnikatelé byli v minulosti z několika důvodů spojováni s finanční skupinou Natland Group, která v posledních dvou letech významně vyrostla a provedla několik zajímavých akvizic. V květnu 2010 Natland ovládl developerskou firmu Prominecon, původním názvem Navatyp. Letos v červnu koupil minoritní podíl v Pražských službách, který drží prostřednictvím společnosti Soranus Limited. Nejnovější velkou akvizicí Natlandu je firma Eden Sport Investments, matka společnosti E Side Property, která vlastní stadion Slavie v Praze 10 v Edenu.

V souvislosti s Natlandem se o Janouškovi a hlavně Hrdličkovi hovoří proto, že jejich jména byla spojována s vlastnictvím Navatypu a také společnosti Soranus Limited. A se stadionem zase proto, že se nachází na území Prahy 10, kde má Hrdlička silné slovo. Natland již dříve popřel, že by Janoušek či Hrdlička vlastnili akcie firmy.

ČESKÁ POZICE se Tomáše Hrdličky zeptala i na to, zda je vlastnicky angažován ve společnosti Natland Group. „To zní krásně. Rád bych spoluvlastnil tak významnou finanční skupinu mnohamiliardové hodnoty, jakou je Natland Group. Bohužel tomu tak není, ale pro jistotu se zeptám své manželky, jestli mně ji nekoupila k Vánocům. Teď ale vážně. Myslíte, že by v Natlandu byli takoví hlupáci a platili (politiky – pozn. red.) ze svých dohledatelných zdrojů? FAÚ (Finanční analytický útvar ministerstva financí – pozn. red.) nikdy nespí a informace nepouští. To rovnou pořádá tiskové konference,“ odpověděl Hrdlička. Roman Janoušek na dotaz ČESKÉ POZICE nereagoval.

Natland kategoricky odmítá jakékoli spojování s politikou

Dříve společnost Natland nikdo s novou stranou LEV 21 nespojoval, ale to se změnilo 1. září, kdy si Paroubkův blízký spolupracovník, ústecký podnikatel Jaroslav Andres, pronajal prostřednictvím své firmy Sequest velký dům v Radlické ulici č. 58 na pražském Smíchově. ČESKÁ POZICE jako první informovala o tomto objektu, v němž by se měla Paroubkova nová strana usídlit. Andres nabídl straně, že jí v domě v Radlické sponzorsky poskytne část prostor.

Nejde vůbec o obyčejný objekt ani o nezajímavou stavbu. Dům v roce 2006 prodala městská část Praha 5 v čele se starostou Milanem Jančíkem (ODS) firmě Subterra. Podezřele laciný byl především pozemek. Nemovitost pak od Subterry loni v červnu koupila firma Eukaryota. V souvislosti s touto společností se opět objevuje jméno podnikatele a lobbisty Romana Janouška. Firmu Eukaryota ovládá kyperská společnost Natland Private Equity Limited, která se do letošního března jmenovala First CEE Private Equity Partners Limited. A firmu Natland Private Equity Limited od loňského října většinově vlastní Natland Group Limited a dvě společnosti (Proprium I Limited a Proprium II Limited) ze Seychelských ostrovů. K vlastnické struktuře se vrátíme v závěru článku.

Zda je podnájemcem Jiří Paroubek, ČSSD nebo jiná politická strana, se nás netýká, prohlašuje Natland

Mluvčí Natlandu Rostislav Starý ČESKÉ POZICI sdělil: „Nemovitost ,Radlická´ jsme zakoupili do společnosti Eukaryota patřící do skupiny Natland Group, která je základem realitního fondu, do něhož soustřeďujeme investice do nemovitostí. Transakce proběhla za standardních tržních podmínek a nemovitost (jedná se o administrativní objekt) opětovně za naprosto tržních podmínek jako celek pronajímáme. Nemovitost jsme k pronájmu nabízeli veřejně, letos v srpnu jsme uzavřeli smlouvu s firmou Sequest, která měla zájem o nájem nemovitosti jako celku s možností jejího podnájmu dalším subjektům. V době podpisu smlouvy nebyl žádný podnájemník znám, nicméně komu nájemce část objektu dále podnajímá, je plně v jeho kompetenci a v souladu s nájemní smlouvou. Zda je podnájemcem Jiří Paroubek, ČSSD nebo jiná politická strana, se nás netýká. Nájemce celé nemovitosti je povinen platit nájem a zajistit, aby byl objekt užíván řádně a nebyl poškozován.“

Informace ČESKÉ POZICE slova mluvčího Natlandu podporují. Objekt Radlická 58 se na trhu nabízel od března 2011. Ohlásilo se 15 zájemců, prohlídku jich absolvovalo pět a Jaroslav Andres si jako jediný chtěl pronajmout celý objekt. Nájemní smlouva mezi Eukaryotou a Adresovou společností Sequest byla uzavřena v září a vyprší v prosinci 2012. Měsíční nájemné za objekt, který disponuje 619 metry čtverečními kancelářské plochy, činí včetně služeb 20 eur za metr, což odpovídá obvyklé tržní výši v této části Prahy.

Společnost Natland Group kategoricky odmítá jakékoliv spojování skupiny s politikou. „Nesponzorovali jsme ani nesponzorujeme žádnou politickou stranu, nepracujeme s politiky ani s lidmi s politikou nějak propojenými. Veškeré naše záměry s danou nemovitostí jsou spjaty čistě s výnosy z dané nemovitosti a zvýšení její hodnoty v rámci růstu cen pozemků v katastru obce Smíchov,“ dodal mluvčí Natlandu Rostislav Starý.

Důvody Jaroslava Andrese

Je zřejmě shoda náhod, že Andres se po šesti letech podnikání rozhodl zřídit kanceláře pro setkávání s klienty své firmy v Praze a rozjíždět podnikání s pronájmem nemovitosti patřící finanční skupině Natland, a to právě v době, kdy Paroubek založil novou politickou stranu.

„Přestože sídlo mé společnosti Sequest je v Ústí nad Labem, poradensky vzhledem k ekonomice tohoto regionu nenacházím moc klientů. Jsou pro mě zajímavější klienti v Praze, tedy v centru ekonomického dění. Takže do Prahy dojíždím. Logisticky jsem měl sídlo vždycky v Ústí nad Labem. Rozhodl jsem se ale, že budu dělat i pronájem nějakých nemovitostí. V této budově sedí zhruba deset spolupracovníků, kteří zde mohou pracovat, nemusí to ale být moji zaměstnanci. Uděláme tu nějaké logistické sídlo, zbytek objektu po ekonomické analýze dám do dalšího pronájmu. Hledal jsem takový samostatný objekt, kde by se dalo parkovat, ale aby byl dosažitelný z centra Prahy, aby ho naši klienti lehce našli. Pokud bych si něco pronajal v Praze na Václavském náměstí, pro klienty by bylo náročné tam jezdit,“ vysvětluje pro ČESKOU POZICI Andres.

Na otázky související s domem v Radlické 58 a eventuální spojitostí s podnikatelem Romanem Janouškem odpověděl v rozhovoru pro ČESKOU POZICI i Jiří Paroubek. „...Ústřední tajemník ČSNS 2005 Jaroslav Andres na základě usnesení vedení této strany udělal výběrové řízení na pronájem vhodného objektu. Jako nejvýhodnější z několika nabídek se mu jevila nabídka tohoto domu. Ostatně jsou to sponzorské peníze pana Andrese, které do toho dává. (...) Opakuji, neznám vlastnickou strukturu Natlandu a podle mého názoru není ani důležitá. Ve firmě Eukaryota, jak jsem se díval do obchodního rejstříku, pan Janoušek nefiguruje.“

Dodatek pro fajnšmekry

ČESKÁ POZICE se pokusila rozplést původní majetkovou strukturu firmy, jež vlastní nemovitost v Radlické ulici v Praze 5.

Společnost Natland Private Equity Limited sídlí na Kypru. Byla zaregistrovaná v květnu 2010 a do října téhož roku se jmenovala First CEE Private Equity Partners Limited. Jejím ředitelem byl finančník Tomáš Raška, současný šéf a spolumajitel Natland Group.

Firma First CEE Private Equity Partners Limited měla velice komplikovanou majetkovou strukturu - 1000 akcií, z nichž 450 patřilo do třídy A, 550 do třídy B, což by mohlo naznačovat, že společnost uskutečnila dvě různé akvizice. Cena akcií byla minimální (jedno euro), skutečné peníze se v takových případech dávají prostřednictvím akcionářské půjčky podle toho, kdo v jakém poměru se podílí na dané investici.

Celkem 54 akcií třídy A, takže asi 5 procent firmy, vlastnil Natland Investments Group se sídlem v Nizozemsku. Zbytek, tedy zhruba 95 procent akcií, byl rozdělen mezi tři firemní skupiny (všechny zaregistrované na Seychelských ostrovech), které zřejmě představovaly takzvané investiční vehikly tří lidí.

Do první skupiny patřily společnosti Claris I Ltd, Claris II Ltd, Claris III Ltd a Claris IV Ltd, a každá z nich vlastnila 36 akcií typu A a 50 akcií typu B.

Druhou skupinu tvořily firmy Initio I Ltd, Initio II Ltd, Initio III Ltd a Initio IV Ltd, rozložení akcií bylo stejné jako měla skupina Claris.

Do třetí skupiny patřily společnosti Proprium I Ltd, Proprium II Ltd a Proprium III, opět každá vlastnila 36 akcií třídy A a 50 akcií třídy B.

Loni v červnu firma Proprium III všechny svoje akcie typu A převedla na Natland Investment Group, 40 akcií typu B rovným dílem (5 kusů) na osm společností ze skupin Claris a Initio, a po pěti akciích získaly Proprium I a Proprium II. To znamená, že Proprium III již nevlastnila žádnou akcii firmy First CEE Private Equity Partners Limited.

V říjnu 2010 pak akcionáři rozhodli 510 akcií typu B vyplatit, ve firmě zůstalo 450 akcií typu A a 40 akcií typu B. Následně Natland Investment Group a firmy ze skupin Claris, Initio a Proprium všechny svoje akcie třídy A převedly na Natland Group Limited. Vznikla nová akcionářská struktura, kde všechny akcie typu A vlastní kyperská firma Natland Group Limited a 40 akcií typu B vlastní rovným dílem Proprium I Ltd a Proprium II Ltd ze Seychelských ostrovů.

Kdo se skrýval za firmami ze skupiny Claris a Initio, se neví. Stejně neznámý je majitel firem Proprium I Ltd a Proprium II Ltd. Také v říjnu se First CEE Private Equity Partners Limited přejmenovala na Natland Private Equity Limited. Ředitelem společnosti se stal Pavel Pražák, hlavní právník finanční skupiny Natland Group.

Počet příspěvků: 1, poslední 25.10.2011 09:05 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.