Kdo má zájem o Štiřín? Prý Martin Roman, ten to však popírá.

Soutěž, v níž se bude hledat nový kupec barokního zámku Štiřín, ještě neodstartovala, již se ale spekuluje o novém majiteli. 

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Veřejná soutěž o areál barokního zámku Štiřín ještě ani neodstartovala, již se prosakují zaručné zprávy, kdo by se mohl stát novým zámeckým pánem. V pondělí ráno, bezprostředně po publikování článku na „štiřínské téma“, jsme obdrželi zprávu, ze které vyplývá, že o Štiřín se zajímá bývalý šéf ČEZ a současný předseda dozorčí rady, Martin Roman. Se zařizováním transakce by mu měl údajně pomáhat plzeňský podnikatel Petr Šikoš, kterému mimo jiné patří firma spravující Centrální evidenci exekucí. Šikoš byl konkurzním správce zkrachovalé firmy NERo Lubomíra Soudka, která vlastnila plzeňskou Škodu. Do té v roce 2000 nastoupil jako krizový manažer právě Martin Roman.

Šikošovo jméno se objevilo v médiích v souvislosti s dnes již legendární dovolenou expremiéra Mirka Topolánka v toskánském Monte Argentariu v roce 2009. Dokonce se o něm spekulovalo jako o majiteli vily, v níž Topolánek se svými přáteli pobýval. V rozhovoru pro Aktuálně.cz však Šikoš tuto zprávu popřel.

Petr Šikoš patří mezi nejlepší české podnikatele hrající golf, je akcionářem golfového hřiště Golf Park Plzeň. Dle handicapu je lepším hráčem než Martin Roman. Časopis Proč ne? zveřejnil loni v dubnu žebříček padesáti nejlepších českých byznysmenů-golfistů podle handicapu. Šikoš obsadil sedmnáctou příčku, Roman jednačtyřicátou.

Martin Roman: Je pravda, že před pár roky, ve svých neklidných letech, jsem přemýšlel o tom, že je to občanský počin zachránit nějakou rozpadlou památku...

Zámek i golfové hřiště

Kupec Štiřína se stane nejen vlastníkem zámku, ale i rozlehlého parku, jehož součástí je devítijamkové hříště. Spekulace o zájmu Romana a Šikoše by v tomto ohledu měly logický základ. Martin Roman to však popírá: „Je to blbost. Je pravda, že před pár roky, ve svých neklidných letech, jsem přemýšlel o tom, že je to občanský počin zachránit nějakou rozpadlou památku. Uvažoval jsem udělat místo pro mladé umělce. To ale ne úplně vkusně zrekonstruovaný Štiřín nesplňuje. A navíc jsem si uvědomil, že dobra páchám už tolik, že tohle mohu klidně někomu přenechat,“ napsal v SMS zprávě Roman. „A Šikoš taky o ničem neví,“ dodal.    

Zřejmě prvním, o kom se ve spojitosti se Štiřínem spekulovalo, byl miliardář Zdeněk Bakala. Jeho manželka Michaela však zájem o koupi zámku popřela. Začátkem února zveřejnila ČESKÁ POZICE zprávu, dle níž by se měl o areál zajímat Antonín Šimek, majitel sítě kasin Happy Day a příbuzný provozovatele matějské pouti Václava Kočky. Naše zdroje tvrdí, že mezi potenciálními kupci zámku by se měl objevit také jeden z českých miliardářů.

Václav Hrubý, ředitel příspěvkové organizace Zámek Štiřín, která hospodaří se zámeckým areálem, již dříve připustil, že zaznamenal několik písemných nabídek údajných zájemců. Nepředbíhejme však. Nejenže tendr ještě nezačal, ale ještě před jeho případným startem bude o dalším osudu Štiřína jednat vládní dislokační komise. Ta ho dle zákona musí nabídnout ostatním organizačním složkám státu a státním organizacím. Teprve pokud se žádná nepřihlásí, může být zahájen prodej soukromému vlastníkovi. 

Počet příspěvků: 2, poslední 25.3.2013 06:15 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.