Ceska Pozice

Kdo je v kauze Tatra idiot?

Šéf společnosti Tatra Ronald Adams ve čtvrtečních Lidových novinách uvedl, že nabízel zbrojaři Michalu Smržovi dvacet milionů korun.

Martin Shabu 23.8.2012

Šéf automobilky Tatra Ronald Adams vyšel na světlo se zajímavým svědectvím. V únoru 2008 nabídl zbrojaři Michalu Smržovi, jenž byl loni spolu s exministrem obrany Martinem Bartákem obviněn z podvodu (Smrž) a uplácení (Barták), 20 milionů korun za bezproblémové dokončení armádní zakázky na dodání 588 nákladních vozidel tatra za 2,7 miliardy korun.

„Zkoušel jsem zjišťovat, kdo za tím stál, protože pan Smrž by si sám pro sebe o 20 milionů neříkal. Proto jsem řekl: ,Nezaplatím tolik, tolik nebo tolik. Kdybychom měli zaplatit, nebylo by to více než dvacet,‘“ popsal v rozhovoru pro Lidové noviny (LN) Adams důvody, proč nabízel zbrojaři peníze. Jednání, jež si Adams nahrál, je součástí trestního spisu. Smrž už loni v LN upozornil, že Adamsova slova o úplatku mohla být provokací.

Interview s Adamsem se uskutečnilo ve středu, tedy dva dny poté, co šéfa Tatry zatkla policie kvůli trestnímu oznámení exministra Bartáka. Ten už loni uvedl, že se ho Adams snažil uplatit, a to během zbrojařského veletrhu IDET, který proběhl v Brně v květnu 2009. Mírně zastřenou formou mu prý Adams nabízel peníze, čímž se měl snažit získat pro Tatru armádní zakázky. Dle Bartáka pro to existují svědci. Ačkoli dozorující státní zástupce požadoval, aby Adams byl vzat do vazby, soud to odmítl.

Připomeňme, že Adams spolu s bývalým velvyslancem USA v Česku a bývalým předsedou dozorčí rady Williamem Cabanissem svědčili proti Bartákovi. Dle Cabanisse totiž Barták v únoru 2008 na setkání ve Washingtonu uvedl, že za určitý obnos by problémy mezi Tatrou a její dodavatelskou firmou Praga mohly být vyřešeny. V tomto duchu podal svědectví i člen dozorčí rady Tatry Duncan Sellars.

Komplikovaná story má až do rozhodnutí soudu jediný závěr: nevíme, jestli některá z postav příběhu lže nebo mluví pravdu. A dost možná je někdo z protagonistů aféry pořádný idiot. Ale kdo, když Barták i Adams tvrdí, že idioty nejsou?

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.