Kdo je tajemný kyperský akcionář Pražských služeb? Pane primátore, chceme slyšet jména!

Konečného vlastníka firmy by mohl prozradit majitel skupiny PPF Petr Kellner. Jenže toho k takovému kroku žádný zákon nenutí.

István Léko 7.7.2011

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Pražský magistrát netuší, kdo stojí za firmou Soranus Limited, která loni získala významný akciový podíl (15,8 procenta, na hlasovacích právech 19,3 procenta) v Pražských službách. Ve firmě, která má za úkol nakládání s komunálním odpadem a jeho odstraňováním, přitom drží hlavní město akciový podíl 76,92 procenta.

Je zarážející, že magistrát se od loňského října, kdy se tohoto podílu zbavila skupina PPF, nezajímá o to, kdo je aktuálně skutečným vlastníkem minoritního balíku akcií Pražských služeb. Společnosti, která je vysoce zisková a do níž patří i spalovna odpadu v Praze v Malešicích. Podle zjištění ČESKÉ POZICE vedou stopy na Kypr a odtud do Londýna.

Ukrývá se za firmou Soranus Limited al-Kájda? Ruská mafie? Nebo ta pražská? S největší pravděpodobností to nikdo z ciziny nebude. Nedávalo by to smysl, takže skutečného majitele je třeba hledat v České republice, nejlépe v metropoli. Týdeník Ekonom včera přinesl spekulaci, že jde o společnost Natland Group, nového akcionáře fotbalového klubu Slavie. Řídící partner Natlandu Tomáš Raška týdeníku sdělil, že v Soranus Limited podíl nevlastní, a to ani zprostředkovaně.

Tomáš Hrdlička: Vůbec nevím, o co jde

Podle informací ČESKÉ POZICE je Soranus Limited spojován s nejmocnějším pražským lobbistou Tomášem Hrdličkou, o němž se také říká, že stojí za Natlandem. Kdyby to byla pravda, znamenalo by to, že Hrdlička může byznys Pražských služeb prakticky kontrolovat nejen z pozice akcionáře, ale též jako lobbista s vlivem na ODS a ČSSD, jejichž koalice v Praze vládne. Řek Soranus byl nejznámějším gynekologem 2. století v Římě. Pražský primátor je nejznámějším pražským gynekologem 21. století. Doufejme, že je to jen náhoda.

ČESKÁ POZICE se Tomáše Hrdličky zeptala, zda – ať už osobně nebo prostřednictvím jeho společností v České republice či v zahraničí – má něco společného s firmou Soranus Limited. Podnikatel reagoval: „Vůbec nevím, o co jde. Jméno této společnosti jsem nikdy neslyšel. Doufám, že odpověď je dostačující.“

PPF v tom není

Již minulý pátek jsme poslali na magistrát otázky, jenže ani po týdnu jsme neobdrželi odpověď, která by obsahovala nové informace. „O změně menšinového vlastníka víme, podrobné informace zjišťujeme. Může jít teoreticky o přesun vlastnických práv v rámci skupiny PPF,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí Luděk Schreib.

Není tomu tak. Místo teoretizování se raději podívejme na fakta. Jisté je, že PPF už v Pražských službách není. Prostřednictvím v Nizozemsku registrované společnosti Codar Invest v ní držela zmíněný podíl posledních sedm let, což skupina ve zprávách o vztazích poctivě uváděla. Jenže loni se akcií překvapivě zbavila. Pražské služby sice úvěruje PPF banka (750 milionů korun), což není k zahození, ale tím angažovanost impéria Petra Kellnera v tomto podniku končí.

„Soranus Limited není součástí skupiny PPF a ani nepatří do private equity fondu PPF Partners,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí PPF Alexej Bechtin. „K prodeji došlo v říjnu loňského roku. Další podrobnosti ale sdělovat nesmíme bez svolení protistrany kvůli smluvnímu závazku mlčenlivosti. Transakce byla oznámena příslušnému regulátorovi a samotné společnosti v souladu s platnými předpisy.“

Praha – Kypr – Londýn

Podle dokumentů, které má k dispozici ČESKÉ POZICE, je Soranus Limited firma, jež byla založena pár měsíců předtím, než jí Codar Invest ze skupiny PPF svůj podíl v Pražských službách prodala. Soranus Limited se základním kapitálem pět tisíc eur byla zaregistrována na Kypru 31. března 2010, sídlo má v Nikósii. Jenže – jak už to bývá zvykem – nejedná se o konečného vlastníka.

Jediným akcionářem kyperské Soranus Limited se v červenci 2010 stala britská kastlíková společnost Nettrubino Limited se sídlem v Londýně. Pikantní je, že slovo netturbino v italštině znamená popelář (v zásadě předmět podnikání Pražských služeb), jenže při zápisu firmy zřejmě někdo přehodil dvě písmena, a tím vznikl název Nettrubino. Kdo je skutečným vlastníkem společnosti Nettrubino Limited, nelze z veřejných zdrojů zjistit.

Konečného vlastníka firmy by mohl prozradit majitel skupiny PPF Petr Kellner. Jenže toho k takovému kroku žádný zákon nenutí. Mocný finančník by jméno tajeného investora v Pražských službách mohl alespoň zašeptat primátorovi Bohuslavu Svobodovi. Ale co je šeptem, to je čertem. Takže pane primátore, chceme slyšet konkrétní jména a jasné odpovědi!