Kdo je na Peake nejhodnější? Neohrožený Moravec.

Populární moderátor se svěřil s tlaky na svou osobu a vzápětí věnoval vicepremiérce přes hodinu PR prostoru.

foto: © ČTK, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Názory Karolíny Peake už neinteresují ani její kolegy ve vládě. Když se mají všichni tři předsedové koaličních stran dohodnout na novém ministrovi obrany, praxe je taková, že se domluví jen ODS a TOP 09. Peake se nikdo na nic neptá, jak vyšlo nedávno najevo, nemá na Úřadu vlády ani vlastní kancelář a nikdo (včetně samotné Peake) tenhle absurdní stav nijak zvlášť neřeší. Subjekt LIDEM je jen trpěnou kolonkou v koaliční smlouvě.

Přesto existuje člověk, který bere Peake jako autoritu v téměř každé oblasti, k níž se vicepremiérce zachce promluvit. V Otázkách Václava Moravce je předsedkyně strany LIDEM pravidelným hostem a nejraději promlouvá na témata korupce a transparentnost veřejných financí. Peake nemá důvod pozvání k Moravcovi odmítat, v jeho pořadu se nachází na nezvykle přátelském území.

Peake nemá důvod pozvání k Moravcovi odmítat, v jeho pořadu se nachází na nezvykle přátelském území

Například může prezentovat své bohulibé záměry na zlepšení kontroly financování politických stran a nikdo ji přitom neobtěžuje dotazy na financování její vlastní politické straničky, subjektu LIDEM. Právě finanční toky, které obohatily spolek kolem Peake, jsou přitom velice pozoruhodné, ČESKÁ POZICE se na ně vicepremiérky dotazuje už pěknou řádku týdnů a měsíců.

Ovšem u Moravce se šéfka LIDEM bát nemusí – odříká si zde svou mantru o zřízení nového orgánu pro dohled nad financováním politických stran, neopomene si postěžovat, jak jí koaliční partneři v tomto jejím protikorupčním úsilí neustále házejí klacky pod nohy, a nikdo ji ani náznakem neupozorní, že jde z její strany o naprosté chucpe. I proto, že sama má ve straně několik lidí, kteří si ještě v dresu Věcí veřejných vedených Vítem Bártou vesele brali část výplaty v hotovosti – tedy mimo stranické účetnictví.

Trafika není trafika

Žádného ostrého výslechu se Peake nemusí bát ani v momentě, kdy přijde řeč na politické trafiky. Moravec se jí v nedělním vysílání zeptal pouze na jejího asistenta Pavla Kotrbu v dozorčí radě Budvaru a nechal se snadno odbýt slovy, že v případě umístění tohoto poslaneckého asistenta nejde o stejnou protislužbu (šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg hovořil o korupci) jako v případě uplacírování Marka Šnajdra a Ivana Fuksy z ODS.

„Baví mě upozorňovat na věci, které jsou v rozporu se selským rozumem,“ tvrdil Moravec v půvabném rozhovoru

Hájit toto stanovisko Peake nemusela – moderátor se jí totiž nezeptal, zda jmenování kolegů Peake do dozorčích rad nesouvisí „čirou náhodou“ s tím, že k němu došlo bezprostředně poté, co uskupení LIDEM vyhrožovalo odejít z koalice a rozbít tím vládu Petra Nečase. Jinými slovy, zda trafiky pro kamarády vicepremiérky (Moravec se ptal jen na Kotrbu a zcela nepochopitelně opomenul ještě křiklavější případ, kdy Peake nechala vyslat do dozorčí rady Čepra učitele kuchařů Jiřího Neumanna) neměly zajistit, že Peake a její stranička už nebudou koalici obtěžovat nějakými siláckými ultimáty. A to ani v případě, že ODS a TOP 09 interpretují výraz „tři předsedové koaličních stran“ jako „Nečas a Schwarzenberg“.

„Baví mě upozorňovat na věci, které jsou v rozporu se selským rozumem… Cítím radost, když upozorníme na souvislosti, které zůstávají stranou,“ vysvětlil o víkendu v půvabném rozhovoru, který vyšel na portálu Novinky.cz, Moravec. Je-li tomu skutečně tak, je jen škoda, že si tuhle radost moderátor odpouští zrovna v pořadu, který nese jeho jméno. Vicepremiérku nechal povídat, co si odříkat chtěla, jeho aktivita a snaha upozornit na rozpor slov a činů vicepremiérky byla nulová.

Ale třeba je Moravec jen pod tlakem všech těch „skandalizačních kampaní, jejichž cílem je poškodit moderátora a dostat ho pod tlak“, jak se svěřil v uvedeném rozhovoru. Má-li na krku tolik výhružek, kolik popisuje, možná už je na čase, aby začal spát s pistolí pod polštářem – stejně jako jeden z jeho neohrožených investigativních předchůdců, Radek John.