Ceska Pozice

Kdo bude Zemanův Weigl? Mluví se i o Dalíkově muži.

Za pět týdnů usedne nový prezident Miloš Zeman na Hradě. Otázkou je, kdo ho tam doprovodí.

„Vezmu si s sebou pouze svého tajemníka a šoféra.“ Mnohokrát opakované předsevzetí Miloši Zemanovi nevyjde. Kancelář prezidenta republiky chce s Václavem Klausem opustit i její vedoucí Jiří Weigl, a Zeman tak bude muset najít nového klíčového spolupracovníka. V kuloárech se hovoří o dvou jménech – Janu Novákovi a Petru Kynštetrovi.

Zeman nejdříve říkal, že chce s Weiglem na Hradě dále spolupracovat, dosluhující kancléř ale raději odejde s Klausem. Zeman se s ním i přesto hodlá sejít, jak řekl v úterý ČESKÉ POZICI. Na dotaz, zda na Hradě Weigla nahradí bývalý šéf Úřadu vlády Jan Novák, vítěz prezidentských voleb odpověděl: „Je to předčasná otázka. Toto jméno jsem v této souvislosti nikdy neslyšel, je to čirá spekulace.“

Novák během kampaně spolupracoval se Zemanovým protikandidátem Janem Fischerem, který se ovšem nedokázal dostat ani do druhého kola. Novák stihl během své kariéry změnit šéfa už poněkolikáté – začínal právě na Hradě jako stážista a poté jako bezpečnostní ředitel ještě za Václava Havla. Za Mirka Topolánka se i díky přátelství s tehdejší šedou eminencí Markem Dalíkem stal šéfem Úřadu vlády. K možnosti dalšího „převlékání kabátu“ se nechtěl vyjádřit. „Tuto nabídku jsem nedostal a na spekulativní otázky, jak bych na takovou nabídku reagoval, neodpovídám,“ sdělil Novák ČESKÉ POZICI.

Zeman bude muset najít nového klíčového spolupracovníka. V kuloárech se hovoří o dvou jménech – Janu Novákovi a Petru Kynštetrovi.

Novákův přítel Dalík má velmi blízko také k dlouholetému nejbližšímu spolupracovníkovi Miloše Zemana – Miroslavu Šloufovi. Podle některých zvěstí to byl právě Novák, jenž po prvním kole prezidentské volby se Zemanovými lidmi dojednával podmínky, za nichž jeho kandidát vysloví podporu do druhého kola Zemanovi. Fischer nakonec skutečně otočil od bezmezné podpory Karla Schwarzenberga k jeho soupeři.

Jméno druhého kandidáta na post prezidentského kancléře, současného šéfa kanceláře Poslanecké sněmovny Petra Kynštetra, už ale Zeman tak vehementně nevyvrací. „Petra Kynštetra samozřejmě znám. Nicméně myslím si, že kancléřem Poslanecké sněmovny zůstane,“ řekl Zeman ČESKÉ POZICI. Upřesnit, kdo konkrétně s ním na Hrad půjde, Zeman odmítl s tím, že chce odpočívat po kampani.

Kynštetr se na naši otázku, jak by se k Zemanově nabídce stavěl, nevyjádřil. Po své sekretářce Jiřině Procházkové pouze vzkázal, že „o uvedené záležitosti nic neví“.

Jediné jisté jméno tak je Jaroslav Hlinovský. Tajemník Miloše Zemana, který se od něj během kampaně téměř nehnul, by měl stejnou funkci zastávat i na Hradě. Hlinovský figuruje i na videu, které zveřejnil iDnes.cz a na kterém je možné v blízkosti Miloše Zemana i lobbistu Miroslava Šloufa. 

Mluvčí Zemanovy kampaně Hana Burianová ČESKÉ POZICI řekla, že jména Zemanových spolupracovníků budou definitivně potvrzena až na konci týdne. Jednání s potenciálními kolegy podle ní povede osobně budoucí prezident.

Na článku spolupracoval Martin Shabu.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.