Kdo bude šéfovat poslancům ODS?

Na výběr předsedy poslaneckého klubu budou mít zásadní vliv výsledky jednání o postech ve vedení Poslanecké sněmovny.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová dala souhlas k vydání Ratha soudní moci. foto: © ČTKČeská pozice

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová dala souhlas k vydání Ratha soudní moci.

Šestnáct poslanců za ODS si bude příští středu volit nového předsedu svého klubu. Dle informací ČESKÉ POZICE z několika důvěryhodných zdrojů zevnitř strany bude mít na výběr nového šéfa poslaneckého klubu největší vliv volební lídryně Miroslava Němcová. Počítat totiž může minimálně se čtyřmi hlasy (včetně svého) poslanců za Prahu.

Pro volbu předsedy klubu existují v současnosti dva scénáře:

  • Dle prvního by se mohla šéfkou stát sama Němcová. Důvod je nasnadě. Po volebním propadáku si musí stranické vedení zajistit přístup na důležitá politická jednání a do médií. Z pozice předsedkyně klubu by měla Němcová výchozí pozici snazší.
  • Další možností je, že si ODS pro Němcovou pokusí vyjednat post místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. Politička z Vysočiny má v tomto ohledu jednu podstatnou výhodu: v minulém volebním období byla předsedkyní sněmovny. Jenže tato varianta naráží na průtahy ve vyjednávání o sestavení vládní koalice. V minulosti se o postech v orgánech sněmovny jednalo až po dohodě o složení vlády. Zevnitř ODS navíc zaznívá, že vzhledem ke smrsknutému počtu členů klubu (po předchozích volbách měla ODS 60 poslanců) budou občanští demokraté sbírat pouze drobky ze stolu. Tato varianta tedy zatím jistá není.

Pokud by se i tak Němcové na místopředsednickou funkci podařilo probojovat, dle informací ČESKÉ POZICE by zřejmě post předsedy klubu přenechala exministru dopravy Zbyňku Stanjurovi, který ji po pádu bývalého premiéra Petra Nečase podporoval coby kandidátku na premiérku koalice ODS, TOP 09 a LIDEM.

Jak obsadit všechny výbory

Kromě debaty o předsedovi klubu se však budou muset poslanci ODS příští týden pobavit i o svém rozdělení do sněmovních výborů. Vzhledem k tomu, že v minulém volebním období bylo ve sněmovně devatenáct výborů a poslanců za ODS je nyní jen šestnáct, nepůjde o snadný úkol.

Další napínavé chvíle nabídne i diskuse o obsazování postů předsedů sněmovních výborů a stálých komisí. V minulosti to fungovalo tak, že za každých deset poslanců měla strana nárok na předsedu jednoho výboru či důležité sněmovní komise (například pro kontrolu tajných služeb). Dle tohoto propočtu by občanští demokraté v ideálním případě mohli dosáhnout na dva předsednické posty.

Kromě malého týmu ODS ve sněmovně je novinkou i to, že většinu klubu tvoří poslanci, kteří usednou ve sněmovních lavicích vůbec poprvéKromě malého týmu ODS ve sněmovně je novinkou i to, že většinu klubu tvoří poslanci, kteří usednou ve sněmovních lavicích vůbec poprvé. Jistě jim nějakou dobu potrvá, než se v nové práci adaptují.

Na druhou stranu je pro občanské demokraty, a koneckonců i pro práci v Poslanecké sněmovně, výhodou, že ODS nemusí řešit vládní povinnosti, což v posledních sedmi letech její výkonnost v parlamentu personálně a intelektuálně poznamenalo. Poslanci se tedy mohou soustředit pouze na výkon mandátu a nikoli na rozhodování v exekutivě.

Pokud občanští demokraté využijí práce v opozici k obnově důvěry ODS coby standardní pravicové strany, nebudou muset v příštích volbách svádět heroický souboj, aby se do parlamentu pod touto značkou znovu dostali.

Počet příspěvků: 3, poslední 3.11.2013 08:04 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.

Autor

Martin Shabu

Martin Shabu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články

Ministr pro Evropu? Proč ne

26.10.2021 - 18.00