Kdo bude řídit eurodotace po roce 2014? Zájem má Úřad vlády.

Materiál o rozdělování evropských peněz, který ve středu schválila vláda, neřeší základní otázku: Kdo bude hlavním koordinátorem čerpání?

Vláda ve středu schválila základní koncepci, dle níž budou rozdělovány evropské dotace po roce 2014. Dobrá zpráva je, že materiál předložený ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) počítá pouze s osmi operačními programy místo dnešních sedmnácti. A ta špatná? Nikdo neví, kdo bude mít na starosti koordinaci čerpání.

Právě otázka centrálního dohledu nad rozdělováním peněz z Bruselu byla dle informací ČESKÉ POZICE důvodem, proč se materiál nedostal na jednání vlády už minulý týden. Přetahovaná o to, kdo bude fondy řídit, totiž souvisí s důležitou politickou otázkou, a sice jestli bude existovat i v budoucnu MMR, jež je takzvaným Národním orgánem pro koordinaci eurofondů. Představitelé vládní koalice v současnosti jednají o možnosti, že se agenda MMR rozdělí mezi jiné úřady. Vážným zájemcem o roli hlavního koordinátora eurodotací je dle informací ČESKÉ POZICE Úřad vlády.

Na vládu ano, ale…

Premiér Petr Nečas si je vědom toho, že pokud verdikt o zrušení MMR nepadne do konce roku, nemusí se záměr podařit ani v příštích sedmi letech. Případnou změnu totiž bude blokovat fakt, že rámcový rozpočet EU, z něhož se vyplácejí prostředky pro jednotlivé operační programy, je nastaven na období let 2014 až 2020. Už od ledna příštího roku se rozjedou formální jednání s Evropskou komisí právě o detailech rozdělení a objemu peněz ve strukturálních fondech. Bruselští úředníci budou po českých partnerech chtít vědět, kdo bude úlohu hlavního koordinátora vykonávat. Mnoho času tedy nezbývá.

Ačkoli se nápad, aby důležitá role v rozdělování dotací připadala Úřadu vlády, zrodil před půl rokem, stále zůstává několik neznámých.

  • Především není jasné, kdo by měl problematiku ve Strakově akademii na starosti. Premiér sice má vládního tajemníka pro evropské záležitosti Vojtěcha Bellinga, ten ale dle neoficiálních zpráv o poměrně komplikovanou a navíc mnohdy průšvihy zavánějící oblast eurofondů příliš nestojí.
  • Další potíž spočívá v tom, že hlavní koordinátor musí mít uzavřeno mnoho dohod s Evropskou komisí. Stejně tak je důležité, aby měl příslušný útvar dostatečný počet erudovaných expertů na eurodotace.
  • Kdyby se přes výše uvedené překážky stal hlavním koordinátorem přeci jen Úřad vlády, musí se vyřešit otázka, kdo bude odpovídat za dotažení současného rámcového rozpočtu na roky 2007 až 2013. Dle unijních pravidel totiž vyúčtování dotací z daného rozpočtu končí s několikaletým přesahem.

Počet příspěvků: 1, poslední 30.11.2012 05:35 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.