Kdo bude novým policejním náměstkem pro trestní řízení?

Policejní prezident Martin Červíček má jednoho nového náměstka, dalšího zdědil a o tom pro trestní řízení přemýšlí.

Nový policejní prezident Martin Červíček den po svém jmenování do funkce udělal první personální krok. Na post náměstka pro uniformovanou policii dosadil šéfa jihomoravské policie Tomáše Kužela. Náměstkem pro ekonomiku a pro řízení lidských zdrojů zůstal Pavel Osvald. Tradičně nejcitlivější pozice náměstka pro trestní řízení však zatím obsazena není. Právě z ní Červíček ve středu poposkočil do křesla policejního šéfa. Nyní přemýšlí, kdo by ho měl nahradit.

Dle dvou důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE by se novým náměstkem pro trestní řízení mohl stát dosavadní šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. S největší pravděpodobností však bude nový policejní prezident nucen vypsat výběrové řízení. Post náměstka policejního šéfa je totiž zařazen v jedenácté platové třídě a Martinec je v desáté. A pokud by se ucházel o náměstkovský post, musel by podle pravidel pro jmenování vysokých policejních funkcionářů projít soutěží.

Funkce náměstka pro kriminální službu a vyšetřování (pro trestní řízení) je důležitá, neboť pod ní spadají celorepublikové složky včetně protikorupčního a protimafiánského útvaru. A právě případy detektivů zmíněných útvarů tradičné plní média titulky. Ačkoli nevidí náměstek do jednotlivých spisů, na nichž kriminalisté právě pracují, bývá v určité fázi trestního řízení informován o podstatných skutečnostech. Disponuje tak množstvím informací o kauzách, jež hýbají veřejným míněním. Může také ovlivnit, co se bude vyšetřovat, a určit priority pro práci detektivů. V neposlední řadě má za úkol shánět pro celorepublikové útvary peníze na mzdové a materiální zabezpečení.

Z titulu funkce je náměstek pro trestní řízení také partnerem důležitých představitelů justice. Kdo se stane protějškem nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana či pražské vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové, zatím není jasné.