Kdo bude mít ve středočeské ODS navrch: Bendl nebo tluchořovci?

Odvolání Ivana Fuksy zřejmě souvisí se snahou Petra Nečase rozdělit středočeskou ODS, jež se v minulosti stavěla kriticky k šéfovi i vedení ODS.

Petr Nečas pěkně nadzdvihl stranické kolegy ve středních Čechách odvoláním ministra zemědělství Ivana Fuksy. Narychlo svolaná tisková konference včera odpoledne deklarovala jednotný postoj Středočechů. Představitelé kraje se Fuksy zastali a jeho působení na ministerstvu zemědělství neváhali označit za nejlepší v dekádě, ne-li v polistopadové historii vůbec.

Zmíněná jednota má však jeden háček. Na tiskovce chyběl Petr Bendl, lídr středočeské ODS a kandidát na uvolněné ministerské křeslo. „Nedovedu si představit, že by někdo svéprávný a gramotný ze středočeské ODS takovou nabídku přijal,“ varoval případného zájemce o kabinetní místo Petr Tluchoř, jehož středeční MF Dnes favorizuje jako příštího šéfa středočeské organizace.

Bendl ve večerních hodinách kontroval prohlášením, že obměna vlády je věcí premiéra a Tluchořovo vystoupení není názorem regionu. Za ten může mluvit pouze předseda – tedy sám Bendl. „Středočeský region jako celek (Bendl) pěkně vytočil,“ řekl ČESKÉ POZICI člen ODS, který si nepřál být jmenován.

O co se tedy v současnosti hraje? Podle všeho jde o snahu Petra Nečase rozdělit středočeskou organizaci, která se stavěla v minulosti kriticky k stranickému šéfovi a celému vedení ODS. Podobně vnímá svůj odchod i Fuksa. „Ta příčina je, že tři Středočeši z výkonné rady (ODS), což jsem byl i já, si dovolili nesouhlasit s některými návrhy pana premiéra – jako například s prodloužením mandátu vedení ODS,“ uvedl v úterý odpoledne Fuksa.  Spolu s Tluchořem vidí za Nečasovým tahem snahu ovlivnit nadcházející volební sněm středočeské organizace, který bude v polovině října.

Zatímco mezi tluchořovce patří vedle Fuksy europoslanec Milan Cabrnoch a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr, za Bendla se veřejně postavil pouze Raduan Nwelati, primátor Mladé Boleslavi. Tato zdánlivá převaha Tluchořova křídla však nemusí být rozhodující. Důležitým hráčem totiž může být Bendlův známý a šedá eminence středočeské ODS podnikatel Ivo Rittig.

Související článek:
Pád ministra Fuksy: Politický obchod mezi premiérem a Petrem Bendlem