Kde skončí slávistický stadion? Ne, o Slavii nešlo, nejde, ani nepůjde…

Natlandu nepropadne stadion v Edenu, spíše ovládne celou společnost E Side Property, která ho vlastní. A to má širší než sportovní souvislosti.

foto: © ČESKÁ POZICE, Jiří Bušek, ISIFA, ČTKČeská pozice

Slávisté mohou zapomenout na výměnu trenéra a začít mluvit o něčem podstatnějším. Po jarní akvizici fotbalového klubu finanční skupinou Natland a následně bývalým ministrem dopravy a stavebním magnátem Alešem Řebíčkem se velmi logicky dostalo do hry vlastnictví stadionu. Věci se daly do pohybu a zdá se, že Natland je opět iniciátorem dění.

Když ČESKÁ POZICE 12. května letošního roku položila otázku zástupcům Natlandu, zda firma hodlá získat kontrolu i nad stadionem v Edenu, mluvčí Rostislav Starý jednoznačně odpověděl, že jelikož společnost nevlastní žádný stadion v republice, rozhodně o tom ani neuvažuje. „Stadion je pro nás důležitý pouze z hlediska dlouhodobých nájemních smluv pro firmu SK Slavia Praha – fotbal. Že bychom ale usilovali o kontrolu nad stadionem, to vylučuji,“ dodal Starý.

Dnes je vše jinak. Hospodářské noviny (HN) v pátek uvedly, že stadion má propadnout Natlandu. Co se mezitím stalo, není jasné, možná, že společnost Natland obdržela nabídku, která se neodmítá. Strategie nových a rychle rostoucích finančních skupin s akcionáři na off-shorech je jednoduše nevyzpytatelná.

Informaci HN je však nutné rozvinout a chápat v celkovém kontextu. Vše nasvědčuje tomu, že finanční skupině Natland nepropadne stadion, spíše ovládne celou společnost E Side Property, která stadion Slavie v Edenu vlastní. A to má širší souvislosti.

„Propadne“ stadion Slavie Natlandu?

Zprávy o změně majitele stadionu asi zažehnou nové kolo debat o tom, jak to vlastně v Edenu majetkově dopadne. První, co nás po zveřejnění informace o nové roli Natlandu napadlo, je to, že problém Slavie se Sparťanem Františkem Strakou je asi větší, než jeho vedení čekalo, a že je tedy třeba pozornost veřejnosti zaměřit trochu jiným směrem, aby nový trenér dostal čas na práci. Ale žerty o Slavii stranou, pojďme k věci.

Článek v HN psal sportovní redaktor a ve stručnosti říká, že Natlandu stadion Slavie „propadne“ jako jistina nesplaceného dluhu podnikatele Vladimíra Kroužeckého. Ten prý stojí za firmou E Side Property. (Kroužecký je bývalý ředitel společnosti Key Investments, jíž městské části Praha 6, 10 a 13 svěřily zhruba miliardu veřejných peněz. Key Investments byla majetkově spojena s fotbalovou Slavií před příchodem Natlandu a potom miliardáře Řebíčka.)

Vše o kauze Key Investments si můžete přečíst v rubrice HOT TOP.

Vůbec nevylučujeme, že stadion v náručí Natlandu skončí (na nějaký čas, než ho koupí Řebíček)

Vůbec nevylučujeme, že stadion v náručí Natlandu skončí (na nějaký čas, než ho koupí Řebíček). Takový průběh ČESKÁ POZICE ostatně předpovídala už před několika měsíci při převzetí Slavie. Dlouhodobě by totiž bylo pro klub vysoké riziko nemít stadion pod kontrolou. Když už ne pod vlastní, tedy alespoň pod kontrolou spřáteleného subjektu.

Ale pravděpodobně se stadion neocitne u nového vlastníka propadnutím. Stadion vlastní britská společnost E Side Property prostřednictvím své organizační složky v České republice. Podle dokumentů, které má ČESKÁ POZICE k dispozici, dala tato firma stadion na základě smluv uzavřených v roce 2008 do zástavy společnosti Hochtief (ta arénu stavěla) a České spořitelně (která vše financovala). Německé stavební firmě dluží E Side Property asi 180 milionů korun a bance 420 milionů.

Ani těmto společnostem však nemůže stadion „propadnout“. Tito dva největší věřitelé by mohli pouze zákonem stanoveným způsobem realizovat své nároky, tedy přimět vlastníka stadion prodat. Vzhledem k tomu, že společnost Hochtief následně ještě vlastnické právo firmy E Side Property zpochybnila, je jakékoliv převzetí stadionu bez dohody s těmito subjekty těžko představitelné.

Nezapomeňme na dluhopisy E Side Property

Z těchto důvodů se nezdá být uskutečnitelný jiný než přátelský průběh transakce, při kterém bude Natlandu se souhlasem hlavních věřitelů prodána celá společnosti E Side Property za symbolickou cenu s tím, že nový majitel společnosti převezme i její závazky, které se pak nějak vypořádají.

Zapomínat by se nemělo na majitele dluhopisů E Side Property. Z příslušných dokumentů vyplývá, že někdo koupil její dluhopisy za 245 milionů korun.

Tím se dostáváme k širšímu pozadí příběhu. Zapomínat by se totiž nemělo na majitele dluhopisů E Side Property. Z příslušných dokumentů (bilance společnosti z roku 2010) vyplývá, že někdo koupil její dluhopisy za 245 milionů korun. Doposud se ví jen o tom, že z toho dluhopisy za minimálně 167 milionů jsou v majetku pražských městských částí Praha 6 a Praha 10. Key Investments dluhopisy E Side Property nakoupila i pro firmu SNEO, stoprocentní dceru Prahy 6, či město Sokolov. Komu však patří zbytek obligací, které firma E Side Property vydala, není známo.

Majitelé dluhopisů E Side Property mají ztížené postavení v tom, že jim nebylo poskytnuto zajištění, které emisní podmínky tohoto cenného papíru naslibovaly.

ČESKÁ POZICE získala informace, že dohoda o převzetí společnosti E Side Property finanční skupinou Natland bude nějakým způsobem zahrnovat právě i vypořádání již zmíněných dluhopisů, tedy minimálně těch, které jsou ve vlastnictví pražských městských částí. Podle našich informací bude Natland vyplácet úroky za vydané dluhopisy, což jen potvrzuje zprávu, že chce zřejmě převzít celou firmu. Kdyby společnost Natland měla jen stadion, nedávalo by smysl počítat s vyplácením úroků za dluhopisy vydané E Side Property.

Řešení pro pražské politiky?

Subjekty, které se okolo transakce pohybují, nežijí v politickém vakuu a vědí, že celá záležitost kolem dědictví po Key Investments se dříve nebo později vrátí do pozornosti médií a mohlo by je to poškodit. Pokud zadluženou E Side Property převezme nový a solventní majitel, může problém politiků městských částí brzy zprovodit ze světa.

Spíš jde o to zachránit krk pražským politikům ODS a ČSSD, kteří se pustili do finančního dobrodružství

V této souvislosti bychom rádi upozornili i na starší článek ČESKÉ POZICE o plánu radnice Prahy 10 na koupi podílu v E Side Property a okolnostech vydání obligací této společnosti. Bude zajímavé porovnat cenu (286 milionů korun), kterou hodlali politici Prahy 10 z veřejných peněz loni na jaře zaplatit za třetinový podíl ve firmě E Side Property, s cenou, za kterou nyní celou společnost získá finanční skupina Natland.

Takže je vlastně vidět, že o Slavii či slávistický stadion tady ani tak moc nešlo, nejde, ani nepůjde. Spíš jde o to zachránit krk pražským politikům ODS a ČSSD, kteří se pustili do finančního dobrodružství s Key Investments.

A Slávisté se přece jen mohou věnovat diskusím o „Franzovi“.

Počet příspěvků: 2, poslední 10.10.2011 12:28 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.