Kde skončí miliony za lístky na nepovolenou akci Delfíni v Praze?

Pořadatel delfíní show dál prodává vstupenky, přitom nemůže stihnout získat potřebná povolení. ČOI prověří, zda nejde o klamavé praktiky.

Přesně za dva měsíce má na Rohanském nábreží vypuknout show Delfíni v Praze. Zvířata mají přiletět už o měsíc dříve kvůli aklimatizaci. Jenže pražský magistrát na svém pozemku pochybnou akci nepovolil a vyřízení potřebných povolení by trvalo mnohem déle.

S ohledem na tuto skutečnost je zajímavé, že pořadatel, společnost České cirkusy a varieté, stále na svých internetových stránkách přesvědčuje veřejnost, že se delfíní show se uskuteční v plánovaném termínu od 25. dubna do 19. května na Rohanském nábřeží. A i nadále prodává vstupenky.

ČESKÁ POZICE o kontroverzní akci informovala v těchto článcích:

Čas běží...

Pronájem části pozemků na Rohanském nábřeží, který je pro výstavbu dočasného delfinária nutný, neschválila rada hlavního města svým rozhodnutím už 29. ledna. A nedala ani souhlas s využitím zbylých pozemků pro účely delfinária. Nebylo zahájeno ani územní řízení, protože pořadatel stavebnímu úřadu pro Prahu 8 nedodal všechny potřebné podklady. Bez tohoto souhlasu se plánovaná akce nemůže na tomto místě konat.

O stavební povolení, které je nutné pro výstavbu akvárií pro delfíny, dosud nikdo nepožádal ani v Praze 10„I kdyby pořadatel souhlas s využitím pozemků získal, vyřízení územního a stavebního řízení není při dodržení zákonných lhůt možné rychleji než za tři měsíce,“ říká Petr Dobrý z Hnutí Duha Střední Čechy. Stavba delfinária by tak mohla začít nejdříve koncem května.

ČESKÁ POZICE se dotazovala i na městské části v Praze 10, kde pořadatel vlastní stálý cirkusový stan. Existovalo totiž podezření, že chce akci přesunout tam. Ani v Praze 10 ale nikdo o stavební povolení, které je nutné pro výstavbu akvárií pro delfíny, dosud nepožádal.

Kromě toho musí pořadatel získat také vývozní a dovozní povolení podle mezinárodní úmluvy CITES, která upravuje vývoz zvířat. A opět stejná písnička: pořadatel o něj zatím ministerstvo životního prostředí nepožádal. Jak ČESKÁ POZICE uvedla již dříve, toto povolení nemá vyřízené ani v žádné z dalších zemí.

... a vstupenky stále v prodeji

Je tedy téměř jisté, že akce se v avizovaném termínu a na uváděném místě konat nebude. Pořadatel sice již dříve uvedl, že když nedostane povolení, vrátí lidem peníze za vstupné. Jenže vstupenky nabízí i nadále. V prodeji jsou lístky v cenách od 220 do 850 korun. Na oficiálních stránkách dokonce kvůli podpoře prodeje přibyla speciální edice velikonočních vstupenek, ke kterým zákazník dostane na místě i občerstvení v hodnotě sta korun zdarma.

Pokud by pořadatel vyprodal všechna představení, utržil by téměř 25 milionů korunJiž vybrané vstupné přitom nepředstavuje zrovna malou částku. Pokud je informace o vyprodaných představeních na oficiálních stránkách akce správná, tak jen z nich už má pořadatel při průměrné ceně vstupenky 500 korun vybráno přes čtyři a půl milionu korun. Internetové stránky navíc zobrazují pouze představení zcela vyprodaná, a nikoliv ta, která jsou zaplněná pouze zčásti. Pokud by vyprodal všechna, utržil by téměř 25 milionů.

Další peníze má pořadateli vynést nabízené plavání s delfíny, které by se mělo konat vždy mezi jednotlivými představeními. Sedm minut plavání vyjde na 1700 korun, plavat mají tři děti najednou. A organizátor nabízí také delfíní terapii, která má pomoci postiženým. Cenu za terapii ještě nezveřejnil, její účinky však odborníci již dříve zpochybnili.

Jde o klamání spotřebitele?

Případem se v nejbližších dnech začne zabývat Česká obchodní inspekceJana Hajduchová z Iniciativy Delfíni patří do moře se domnívá, že pořadatel nabízením vstupenek na nepovolenou akci porušuje zákon o ochraně spotřebitele, jenž definuje i takzvané klamavé praktiky. O ně se podle tohoto zákona jedná tehdy, když podnikatel prohlašuje, že jemu, jeho výrobku nebo jím poskytované službě bylo uděleno schválení, potvrzení nebo povolení, ačkoli tomu tak není, nebo když tvrdí nebo vytváří dojem, že prodávaný výrobek nebo poskytovaná služba jsou dovolené, i když tomu tak není.

Případem se v nejbližších dnech začne zabývat Česká obchodní inspekce. „Zatím jsme ve fázi zjišťování, zda nedochází k porušování zákona,“ potvrdila ČESKÉ POZICI mluvčí inspekce Miloslava Fléglová.

Pořadatel akce Artur Kaiser s redakcí ČESKÉ POZICE již nekomunikuje.

Počet příspěvků: 3, poslední 27.2.2013 07:00 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.