Kde najít ředitele Národního divadla? Každá rada marná.

Zarážející je, že o osud Národního divadla nejeví zájem hlavní město Praha, které z jeho činnosti ekonomicky i kulturně profituje.

Seriál s názvem Hledá se ředitel pokračuje. Vstřícná paní ministryně kultury Alena Hanáková dala na doporučení a svolala odborníky, aby si vyslechla rady, jak najít pro Národní divadlo správného šéfa. Sešli se ve čtvrtek v Kulečníkovém sále Nostického paláce za oválným stolem a hovořili. Nevymysleli nic, co by všichni, kromě paní ministryně, už dávno nevěděli.

Ministerstvo musí mít nejdřív jasno: Jakého ředitele hledá a co od něho očekává. Jaké Národní divadlo si představuje a také kolik peněz mu chce z rozpočtu posílat. Zda chce zachovat třísouborové Národní divadlo jako příspěvkovou organizaci nebo by rádo nějakou modernější formu divadelního holdingu s relativně autonomními divadelními domy či ještě něco jiného.

Na všem by měla panovat politická shoda napříč stranami, protože Národní divadlo má potenciál emocionální karty v politických hrách

Na tom všem by měla panovat politická shoda napříč stranami, protože Národní divadlo má potenciál emocionální karty v politických hrách. Výbušně zpravidla reagují na jakékoliv změny i zaměstnanci divadla a umělci. Viz bouře odborů ve Státní opeře Praha. Pokud ředitel, který by měl zamýšlenou proměnu Národního divadla provést, nebude mít silnou podporu a jasné zadání, může se jeho sebelepší koncepce den ze dne zhroutit. Například jeho odvoláním, bude-li mít další ministr na věc jiný názor než předchozí. Taková situace může těžkopádného mastodonta, jímž současné Národní divadlo je, totálně vykolejit.

Zasvěcení paní ministryni zopakovali, co opakují už dvě desítky let, že bez změny zákona o Národním divadle bude každá transformace jen milosrdnou fasádou na domě, který potřebuje generálku. Leckdo ze služebně starších rádců-mazáků si s dojetím zavzpomínal, kolika ministrům už dobře poradil ... a nic se nestalo.

Došlo i na téma Státní opery Praha (SOP). Ta po vášnivých sporech, zda má mít Praha jednu operu nebo dvě, fúzovala od ledna letošního roku s operním souborem Národního divadla v jakýsi hybrid jedné a půl opery se samostatnými orchestry a sbory a jedním ansámblem sólistů. Nedávno se objevila snaha vrátit samostatnost Státní opery Praha do hry. Paní ministryně tuto možnost moudře zamítla: „Pokračujeme na cestě, na kterou jsme se vydali, a před listopad minulého roku se vracet nebudeme.“

Mezi evropskými velkoměsty, která se většinou na péči o velké divadelní domy podílejí, je Praha spíše výjimkou

Zarážející je, že o osud, podobu a financování Národního divadla nejeví žádný zájem hlavní město Praha, které z jeho činnosti profituje, jak ekonomicky, tak kulturní prestiží. Mezi evropskými velkoměsty, která se většinou na péči o velké divadelní domy podílejí, je Praha spíše výjimkou. Přitom resort kultury ve vládě i post radního pro kulturu na pražském magistrátu má stejná strana - TOP 09 a Starostové.

Paní ministryně se dosud s pražským radním Václavem Novotným nesešla ani na to téma nejednala. Na přímou otázku ČESKÉ POZICE radní odpověděl, že taková schůzka i s účastí primátora Svobody (ODS) a náměstka ministryně Františka Mikeše (ODS) se teprve připravuje. Nicméně podíl Prahy na financování Národního divadla vyloučil: „Spíše než o financování, půjde o hledání všech jiných možností synergií.“

Nové výběrové řízení, které paní ministryně vypíše, bude nejspíš opět otevřené s tím, že někteří uchazeči budou osloveni. Dá se očekávat, že to budou někteří ze zkušených šéfů velkých českých třísouborových divadel. Například Jan Burian, ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni, připustil, že bude-li osloven, pokusí se svoji koncepci transformace Národního divadla připravit.

Zdá se, že plán náměstka ministryně kultury Radka Zdráhala, aby do Národního divadla přišel manažer, který bude schopen se na fungování této zbytnělé národní instituce podívat z nadhledu a bez zatížení stereotypy, jak se v Čechách obvykle divadlo řídí, nemá moc šancí na úspěch. Přinejmenším mezi divadelníky a odbornou veřejností podporu nenašel.

Počet příspěvků: 1, poslední 4.5.2012 06:19 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.