Kavárna z první republiky

Šlágr z pražských Vršovic získává rychle popularitu, protože se snaží dostát hodnotám předválečné kavárenské kultury 

Ve vitrině se nachází například sachr, který snese srovnání s vídeňským originálem. foto: Česká pozice

Ve vitrině se nachází například sachr, který snese srovnání s vídeňským originálem.

Samozřejmě už jste někdy viděli pohromadě čokoládové, tvarohové, ovocné a piškotové dorty, kremrole, větrníky, rakvičky, bábovky, pusinky a koláče všeho druhu. Ale vsadíme se, že byly přeslazené, korpus chutnal jako piliny, krémy vznikly za mohutné podpory ztuženého pokrmového tuku a syntetická šlehačka byla buď „rostlinná“ nebo ještě hůř – ve spreji. Ve vitríně vršovické kavárny Šlágr jsou však všechny zákusky čerstvě upečené a navíc obklopené oparem libých vůní, nápadně připomínajících atmosféru babiččiny kuchyně.

Ve Šlágru se kuchyně nachází v suterénu, odkud jsou pravidelně vynášeny nové a pokud možno ještě čerstvější skvosty. Jeden každý řez a dort je příkladem poctivé cukrařiny s pečetí první republiky. Takový sachr se k této tradici otevřeně a hrdě přiznává už svým názvem: Prvorepublikový sachr s pařížskou šlehačkou. Nám mimochodem chutnal více, než ten originální vídeňský; marmeláda, kterou jsou jeho jednotlivé vrstvy velkoryse promazány, je totiž vpravdě božská. Nadchla nás i poctivá a řádně čokoládová šlehačka, jíž je dort ozdoben (jakkoliv toto pojetí nemusí nutně konvenovat ortodoxním znalcům), navíc se nás pan kavárník při objednání ještě dotázal, zda má dort dozdobit čepicí (rovněž špičkové) šlehačky bílé.

Za účelem dalšího testování rozhodně doporučujeme vyzkoušet i vídeňskou kávu či fabulózní větrník rovněž zcela nadstandardní velikosti – s výjimkou Erhartovy cukrárny jsme se v Praze s podobnou kvalitou zatím nesetkaly. Vynikající je ale i cheesecake, tvarohový dort s malinami nebo náš momentální horký favorit – čokoládový dort s banány. Víc se do nás protentokrát nevešlo.

Kde jinde v Praze můžete posedět a poklábosit s přáteli v krásně vytopeném obýváku, aniž byste předtím museli trávit hodiny přípravou občerstvení a posléze likvidací hromady nádobí?

Staré dobré časy však v Šlágru připomínají také rámované dobové plakáty, obrazy, osvětlení, zrcadla a pěkná dlažba, ale především vytříbené chování pana kavárníka, ozbrojeného neposkvrněnou košilí, napomádovaným účesem a brýlemi ve stylu Ondřeje Havelky. Ať už se posadíte dole, u vitríny se zákusky, kde převládají jednoduché stolky s mramorovými deskami a thonetky, nebo v báječně útulném vyvýšeném patře zařízeném dřevěnou podlahou, lenoškami a křesly, všude vám bude k uším doléhat swing či jazz, zhusta přerušovaný slibným mručením kávovaru. Libý dojem pomáhají dotvářet moderní, čisté a vtipně pojaté toalety.

Co bychom Šlágru vytkly? Po pravdě řečeno skoro nic. Hořejší patro, navržené zcela v logice pravého kavárenského povalečství, je možná pro někoho za denního světla kapku klaustrofobní a některé pohovky jsou tak široké a měkké, že v kombinaci s požitými sladkostmi mohou vyvolat spánek. Dolejšek má znamenitý vysoký, navíc půvabně štukovaný strop a secesní dveře a na nedostatek vzduchu si tu rozhodně stěžovat nebudete. K poměrně chladnému dojmu však určitě přispívá „kyselá“ žlutá barva na stěnách. Ale to je asi opravdu všechno.

Přesvědčily jsme se, že s fanoušky se opravdu dveře netrhnou. Vzhledem k časné otvíračce si tu navíc po ránu můžete dát sladkou či slanou snídani, přes poledne sendvič, slaný koláč nebo polévku. Ceny jsou férové a sázka na kvalitu se projevuje nejen ve vychválených sladkostech. Kupříkladu jsme si oblíbily jablečný cider české výroby a lahodnou bílou Pálavu.

Vzkaz hostům:

Špičkové dorty, stylová obsluha. Chcete-li uprostřed předvánočního běsnění aspoň na chvíli spočinout, vřele doporučujeme. :-)

Vzkaz panu kavárníkovi:

Šlágr je senzační, snad jen v přední místnosti by to chtělo trochu přitopit.

Kavárna Šlágr

Francouzská 72/563, Praha 10,
Otevírací doba: PO-PÁ 8-22, SO-NE 10-22
www.kavarnaslagr.cz

Z nabídky:

Espresso (Dallmayr Kaffee) 39,- Kč
Bílá káva Melta 40,- Kč
Pravá horká čokoláda 45,- Kč
Čaj z čerstvého zázvoru s medem 45,- Kč
Zákusky 22,- až 45,- Kč
Polévka 32,- Kč