Kauza Tuhý: O detailech šetření vědělo víc lidí, než smělo

Vyšetřování úniku citlivých informací mělo zůstat tajemstvím jediného inspektora. Namísto toho okruh lidí, kteří o „vnitřnostech“ případu věděli, povážlivě narůstal. Řešil jej například i vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý.

Martin Shabu 23.8.2016
Vyšetřovatel z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) na místě zásahu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetřovatel z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) na místě zásahu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA
Vyšetřovatel z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) na místě zásahu.

Zní to absurdně: jeden policejní útvar začne vyšetřovat úniky informací z vyšetřování politicky citlivého případu, které měl na starosti útvar jiný. Uplyne několik měsíců a z tohoto vyšetřování úniku informací začnou – unikat informace. Přesně to se stalo v kauze, kde se mimo jiné objevilo jméno policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Psal se prosinec 2014 a inspektoři z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) začali zkoumat, jak se mohlo k podnikateli ze společnosti Tesco SW dostat varování, že protikorupční policie chystá razii. Dozorová státní zástupkyně Jarmila Ošlejšková si uvědomovala, o jak citlivé šetření jde, neboť Tesco SW patří bratrovi senátora ČSSD Martina Tesaříka. Proto nařídila vyšetřujícímu inspektorovi M. V., aby o svých zjištěních s nikým nemluvil.

Zvláštní pokyny

Navzdory tomu se nejpozději na jaře 2015 o podrobnostech vyšetřování úniku informací dozvěděli nejen nadřízený příslušného inspektora Tomáš Uličný, ale přinejmenším také náměstek olomoucké krajské policie Karel Kadlec, náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach, a dokonce i vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, blízký známý exministra vnitra Ivana Langera či hradního kancléře Vratislava Mynáře. Vyplývá to z informací, které o vyšetřování shromáždily Lidové noviny.

Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová potvrdila, že žalobci mohou ukládat vyšetřovatelům zvláštní pokyny – včetně mlčenlivosti

Například v červnu roku 2015 se podnikatel Kyselý setkal v olomoucké kavárně Café Delux s náměstkem krajské policie Karlem Kadlecem. Ani jeden z nich neměl mít přístup k pečlivě střeženým informacím ze spisu, který ležel na olomoucké pobočce GIBS. „Celej měsíc nic nedělají a vyžadují akorát výpisy z telefonů (míněn vyšetřující útvar GIBS – pozn. red.), různý uši a německý simky,“ zaznamenaly policejní štěnice rozhovor Kadlece s podnikatelem Kyselým. A Kadlec dodal: „Je velkej tlak na to, přitom by to mělo mít nějakej výsledek.“

Kadlec rovněž Kyselému popisoval, že je zvláštní, že dozorová žalobkyně zakázala průběh vyšetřování úniku informací jakkoliv komentovat. „Uličňák (vedoucí olomoucké pobočky GIBS a nadřízený vyšetřovatele M. V. – pozn. red.) do toho nesmí hledět, jo. A to nejde zakázat, jo, to nejde zakázat. Ale přímo od Ištvana (Ivo Ištvan, olomoucký vrchní státní zástupce – pozn. red.) to přišlo písemně,“ řekl Kadlec vlivnému podnikateli. Lidové noviny požádaly o vyjádření advokáta Kyselého, Josefa Monsporta, který však na dotazy nereagoval.

Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová LN potvrdila, že žalobci mohou ukládat vyšetřovatelům zvláštní pokyny – včetně mlčenlivosti. „Jediný pokyn, který může policista odmítnout, je pokyn, který by byl v přímém rozporu se zákonem,“ řekla LN Bradáčová.

M. V. a Tomáš Uličný

Vše začalo 30. září 2014, kdy Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) při zkoumání problematických IT zakázek zajistil mobil, který měl podle policie patřit podnikateli Davidu Tesaříkovi ze společnosti Tesco SW. V mobilu detektivové objevili varovnou zprávu, že následujícího dne si policie přijde pro jeho otce Josefa Tesaříka – majitele firmy Tesco SW a bratra senátora ČSSD Martina Tesaříka.

Navzdory zákazu vyšetřující inspektor M. V. případ rozebíral se šéfem olomoucké pobočky GIBS Tomášem Uličným. Hovořili spolu například o tom, že síť německých SIM karet byla nastavena tak, aby se jim nikdo nemohl dovolat.

LN se podařilo zmapovat, co následovalo. Tímto únikem informací se v prosinci 2014 začala zabývat olomoucká pobočka GIBS, kde vyšetřování spadlo na stůl inspektoru M. V. Analýzou zabaveného telefonu se zjistilo, že varovná SMS přišla z neznámého německého čísla s koncovkou 312. A že „třistadvanáctka“ komunikovala s dalšími německými SIM kartami. Jedna z nich se ocitla v telefonním přístroji, který se objevil v rodinně policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Inspektor M. V. si choulostivé zjištění nenechal pro sebe, přestože mu dozorová státní zástupkyně Jarmila Ošlejšková z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci závazným pokynem nařídila, aby o spisu nehovořil ani se svými nadřízenými. Navzdory zákazu M. V. případ rozebíral se šéfem olomoucké pobočky GIBS Tomášem Uličným. Hovořili spolu například o tom, že síť německých SIM karet byla nastavena tak, aby se jim nikdo nemohl dovolat. A zároveň aby nikdo z uživatelů inkriminovaných SIM karet nemohl volat ven – mimo skupinu.

Obvinění konkrétních osob

Právě toto bezpečnostní opatření podle inspekce představovalo důležitý projev konspirativního chování pachatelů. „Představ si, že oni ten telefon měli bloklý, aby jim nikdo nevolal z Německa ani po Česku. Měli to bloklý čistě jenom pro českou komunikaci, žádnou jinou komunikaci z Německa, ze zahraničí,“ popisoval inspektor M. V. svému nadřízenému Uličnému. Tento rozhovor tajně nahráli detektivové jiné policejní složky, Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, v rámci operace Vidkun, která mířila na policejní, byznysové a politické špičky v Olomouckém kraji.

Inspektor M. V. se Uličnému svěřil, že si není jistý, zda dokáže vyšetřování úniku dotáhnout k obvinění konkrétních osob

Inspektor M. V. se Uličnému svěřil, že si není jistý, zda dokáže vyšetřování úniku dotáhnout k obvinění konkrétních osob. „Nevěřím tomu, že jsme schopni jim to prokázat. Zatím tomu jako nic nenasvědčuje,“ pronesl v březnu 2015. Následně dodal: „Já to odložím, já to odložím, ale všichni už budeme vědět, hele, odkud vítr vane.“ To pronesl rok před oficiálním odložením případu, v němž skutečně nikdo obviněn nebyl, a tři čtvrtě roku před výslechy důležitých svědků včetně policejního prezidenta Tuhého.

O týden později, v březnu 2015, proběhlo další zajímavé jednání. Šéf olomoucké pobočky GIBS Uličný se sešel se svým nadřízeným z GIBS J. M. Líčil mu, jak má inspektor M. V. z nařízení státní zástupkyně strach. „M. V. je vystresovanej, vyděšenej, klepe se... Protože ho vyděsila dozorující státní Ošlejšková,“ pronesl Uličný. Zmiňovanou pasáž rovněž zaznamenaly štěnice protimafiánského Šlachtova útvaru v rámci kauzy Vidkun. Po jejím vypuknutí mimochodem odešel z funkce i šéf olomoucké inspekce Uličný.

Záhadný Jachův odchod

Okruh lidí, kteří měli vhled do citlivého vyšetřování inspekce, nadále narůstal. Počátkem října 2015 proběhla pozoruhodná schůzka v olomoucké kavárně Café Intimiti. Za jeden stůl zasedl náměstek krajské policie plukovník Karel Kadlec s náměstkem ředitele protikorupční policie Jiřím Jachem, jehož jednotka právě vyšetřovala kauzu okolo Tesco SW. I je nahrávali Šlachtovi detektivové.

Krátce po kauze Vidkun (uskutečněné v říjnu 2015) tehdejší náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach náhle požádal o přeložení k jinému útvaru, aby o několik měsíců později odešel do civilu. Dodnes není jasné, proč vlastně policejní sbor opustil.

Popsali hovor takto: „Kadlec s Jachem hovoří o úniku informací z kauzy Tesařík o tom, že někdo koupil německé SIM karty a dal je do českého mobilu. Kadlec Jachovi sděluje, že od Uličného má informace o tom, že věc šetří inspektor M. V., že věc je dozorována žalobkyní Ošlejškovou a že únik informací byl zaznamenán na ‚uších‘ (odposlech telefonního hovoru – pozn. red.).“

Jach byl v dané době vrcholným policistou – náměstkem ředitele ÚOKFK Jaroslava Vilda.Krátce po kauze Vidkun (uskutečněné v říjnu 2015) ale náhle požádal o přeložení k jinému útvaru, aby o několik měsíců později odešel do civilu. Dodnes není jasné, proč vlastně policejní sbor opustil.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), do níž se sloučila protikorupční a protimafiánská policie, Jaroslav Ibehej LN neurčitě vzkázal: „Jiří Jach požádal o propuštění ze služebního poměru. Odešel na vlastní žádost v roce 2016.“ Dodal, že se k dotazům LN nemůže vyjádřit, neboť směřují „ke skutečnostem, které jsou předmětem trestního řízení“.

Následky

Jach byl pro generální inspekci důležitým svědkem při prověřování úniku informace. Znal podrobnosti razie ve společnosti Tesco SW. Inspektory na to upozornil detektiv protikorupční policie, který byl zpracovatelem spisu k Tesco SW. Jach se ale při výslechu před GIBS bránil, že coby policejní velitel měl právo na přístup k informacím. „Nevyloučil, že se prostřednictvím evidence trestního řízení (ETŘ) seznámil, co má který článek jejich expozitury na konkrétním místě zajišťovat,“ zapsali si inspektoři GIBS.

Obecně platí, že pokud policista či inspektor speciálního pokynu žalobce na utajení informací ze spisu neuposlechne, může očekávat následky

Mluvčí inspekce Radka Sandorová na dotaz, zda odbor vnitřní kontroly GIBS prošetřuje úniky informací z inspekce do policie, LN sdělila, že nelze odpověď poskytnout, protože daná věc nebyla doposud uzavřena. Neuvedla však, co konkrétně šetří. Obecně platí, že pokud policista či inspektor speciálního pokynu žalobce na utajení informací ze spisu neuposlechne, může očekávat následky.

„Porušil by pokyn. Státní zástupce může požadovat, aby se věcí zabýval jemu nadřízený funkcionář u policie. Pak to můžeme řešit dál jako jednání, které naplňuje znaky kázeňského provinění,“ dodala šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová. V rámci nově budované Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na zvláštní informační omezení pamatuje interní pokyn ředitele NCOZ.

Úniky a reorganizace policie

Podezření, která míří na policejní špičky včetně policejního prezidenta Tuhého, poprvé veřejně „vystřelil“ Jiří Komárek, bývalý šéf ostravské expozitury protimafiánské jednotky.

Jiří Komárek, bývalý šéf ostravské expozitury protimafiánské jednotky, úniky informací dával do souvislosti s bleskovou a kontroverzní policejní reorganizací

V červnu na kameru České televize prohlásil: „Právě proto, že mám povědomí o tom, že pan policejní prezident je, řekněme, osobou podezřelou z brutálního úniku informací v rámci objasňování hospodářské trestné činnosti ve stamilionových částkách, kdy při prověřování toho úniku, kterého se mohl dopustit policejní prezident, tak jsme zaznamenali pokusy ze strany funkcionářů GIBS o průnik do spisu v rámci vyšetřování kauzy Vidkun.“

Komárek úniky informací dával do souvislosti s bleskovou a kontroverzní policejní reorganizací, kterou spustilo vedení policie se souhlasem ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Zainteresované osoby

Inspektor M. V.

V prosinci roku 2014 dostal inspektor olomoucké pobočky Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) na starost prošetření úniku informací v kauze Tesco SW. Od dozorové státní zástupkyně dostal pokyn, aby o zjištěních v případu s nikým nemluvil. V březnu 2016 případ odložil.

Karel Kadlec

Náměstek krajského policejního ředitele v Olomouci pro službu kriminální policie a vyšetřování. Loni v polovině října byl obviněn v kauze Vidkun, v níž jsou stíhány čtyři osoby kvůli zneužití pravomoci úřední osoby, podplácení či přijetí úplatku.

Jiří Jach

V roce 2011 se stal vedoucím ostravské expozitury protikorupční policie. V březnu 2015 byl pověřen funkcí náměstka ředitele celé protikorupční policie. S Karlem Kadlecem se scházel soukromě, pár dnů před spuštěním kauzy Vidkun je policisté zachytili na schůzce v jednom olomouckém obchodním centru. Krátce poté požádal o přeložení k jinému útvaru, aby o několik měsíců později odešel do civilu. Dodnes není jasné, z jakých důvodů opustil policejní sbor.

Tomáš Uličný

Vedoucí olomoucké pobočky GIBS. V minulosti se spekulovalo, zda inspektoři pod jeho vedením nepomohli „zahladit“ vyšetřování Karla Kadlece kvůli údajným vazbám na podnikatele Ivana Kyselého. Uličný byl nadřízeným inspektora M. V. Kauzu Vidkun však neustál. Sice nebyl obviněn, policie ho však vyslýchala a Uličný o olomouckou funkci přišel.

Ivan Kyselý

Olomoucký podnikatel je jedním z obviněných v kauze Vidkun. Na Hané představuje jednu z nejmocnějších postav. V minulosti obchodoval se současným hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a úzké vazby pěstuje zejména s někdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem.

Stopa k Tuhému

  • Detaily případu takzvaného brutálního úniku informací, které směřují do rodiny policejního prezidenta Tomáše Tuhého, zmapovaly LN podle zjištění Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
  • Ta od roku 2014 až do letošního března prověřovala, kdo varoval olomouckého podnikatele Davida Tesaříka (synovec bývalého olomouckého hejtmana a senátora Martina Tesaříka z ČSSD) ze společnosti Tesco SW den před chystanou razií protikorupční policie v jeho, ale i dalších společnostech kvůli podezřelým IT zakázkám za stovky milionů korun.
  • David Tesařík popírá, že by upozorňující esemesku obdržel. Inspektoři nicméně zjistili, že den před razií mu kdosi z německé SIM karty zaslal upozornění, že si mají přijít pro jeho otce.
  • Přes tuto podezřelou SIM kartu se GIBS dostala až k exmanželce Tomáše Tuhého a jednomu z jeho dalších blízkých, který před inspektory dokonce z obavy, aby nepřivodil stíhání sobě či osobě blízké, odmítl vypovídat. Stejného práva využil také byznysmen David Tesařík.
  • Varovná zpráva přišla z německého telefonního čísla s posledním trojčíslím 312. Majitel této německé SIM karty komunikoval s další podezřelou německou SIM kartou s koncovkou 015, což pro GIBS bylo klíčovým zjištěním. SIM karta s koncovkou 015 se totiž v průběhu času ocitla ve stejném telefonu, do něhož byla vložena i telefonní karta registrovaná na exmanželku policejního prezidenta Tomáše Tuhého.
  • V březnu však GIBS uzavřela, že ačkoli je nepochybné, že se skupina chovala se znalostí policejních postupů a velmi konspirativně, obvinit konkrétní osobu na základě získaných důkazů možné nebylo.
  • Mluvčí Policejního prezidia Jana Macalíková na dotaz, zda Policejní prezidium po úniku informací šetřeném GIBS přijalo nápravná opatření, Lidovým novinám vzkázala: „K celé kauze se již vedení Policejního prezidia jasně vyjádřilo a tyto vykonstruované spekulace odmítlo. Svým neetickým, laickým a manipulativním přístupem, šířením drbů a spekulací a útržkovitých informací poškozujete nejen vedení policie, ale i celou Policii ČR.“

Počet příspěvků: 1, poslední 23.8.2016 01:24 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.