Kauza Tuhý: Neobvyklý požadavek vedení policie

Svědek při vyšetřování kauzy úniku informací popsal nestandardní situaci týden před policejním zákrokem na konci září 2014. Jeho nadřízení si totiž vyžádali informace o zásahu, takzvanou instruktáž. Vypadá to, jako by uvnitř policie neexistovala jasná pravidla.

Martin Shabu 22.8.2016
Policejní prezident Tomáš Tuhý (vpravo) a Zdeněk Laube, náměstek policejního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní prezident Tomáš Tuhý (vpravo) a Zdeněk Laube, náměstek policejního... | foto:  Michal Šula, MAFRA
Policejní prezident Tomáš Tuhý (vpravo) a Zdeněk Laube, náměstek policejního...

Byla to práce profesionálů. „Bylo zjištěno, že se pachatel nebo pachatelé chovali značně konspirativně se znalostí postupů orgánů policie,“ konstatovali letos v březnu inspektoři, jejichž úkolem je kontrolovat činnost policistů. Hledali pachatele, který olomouckému podnikateli Davidu Tesaříkovi podle vyšetřovatelů z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prozradil připravovanou razii v olomoucké firmě Tesco SW. Vyšetřování inspektory zavedlo až k policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému.

Inspektoři si kvůli tomu pozvali na výslech několik důležitých policistů, kteří o prohlídkách v IT společnostech věděli. Jak zjistily LN, v kauze vypovídal Jaroslav Vild, bývalý šéf protikorupční policie a současný náměstek v Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ). Druhým policistou, jehož svědectví inspektory zajímalo, byl bývalý Vildův náměstek Jiří Jach. Ten přitom odešel do civilu krátce po kauze Vidkun, která zasáhla policisty a politiky v Olomouckém kraji. Dodnes není jasné, z jakých důvodů opustili policejní sbor.

Inspektoři GIBS se chtěli dozvědět, kteří policisté měli do inkriminovaného trestního spisu firmy Tesco SW přístup. A ptali se na to i policejního prezidenta Tuhého. Inspekce se nejprve zajímala o svědectví detektiva protikorupční policie O. J., který je jedním ze zpracovatelů spisu Tesco SW. Loni v listopadu popsal GIBS, jak se policejní prohlídky plánovaly.

Instruktáž? Nesmysl

Dva měsíce před razií, která se odehrála na 40 místech v zemi, se kriminalisté rozhodli, že během operace nikoho nezatknou a pokusí se „jen“ získat písemné důkazy k problémovým zakázkám. „Při předběžném projednávání připravované realizace někdy v červenci 2014 bylo u nadřízeného plukovníka Vilda ... rozhodnuto, že k zadržení osob nebude přistoupeno,“ vypověděl detektiv O. J.

Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková označila dotazy, zda a proč týden před „dokumentační realizací“ požadovalo vedení policie provést instruktáž, za nesmysl

Tehdejší šéf protikorupční policie Vild a jeho náměstek Jach se na zmiňované schůzce dozvěděli, kterých osob a firem se razie bude týkat. Detektiv O. J. upozornil na nestandardní situaci, která nastala týden před policejním zákrokem na konci září 2014. Jeho nadřízení si totiž vyžádali informace o zásahu.

„Měl za to (vyslýchaný detektiv – pozn. red.), že součinnost byla projednávána rovněž na některé z porad policejního prezidia. Týden před dokumentační realizací vedení požadovalo provedení instruktáže, a to i přesto, že v jiných případech se do poslední chvíle tajilo, o jakou realizaci půjde,“ konstatoval detektiv O. J.

Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková označila dotazy, zda a proč týden před „dokumentační realizací“ požadovalo vedení policie provést instruktáž, za nesmysl. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej zase uvedl, že kontrola podřízených byla povinností a součástí práce někdejšího ředitele protikorupční policie Vilda i jeho náměstka Jacha. Víc jejich vstupy do spisu mluvčí komentovat nechtěl. „Pokládané dotazy směřují ke skutečnostem, které jsou předmětem trestního řízení, čili se k nim vyjadřovat nebudeme,“ napsal Ibehej.

Až těsně před zásahem

Vzhledem k velikosti operace Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) bylo třeba zapojit do zásahu vysoký počet policistů. Ti byli rozřazeni do několika skupin a pocházeli z několika policejních složek. „Vedoucí skupin byli o dokumentační realizaci informováni ve dvou termínech, a to ve středu před realizací v Praze a následně ve čtvrtek a v pátek v Olomouci (zásah se uskutečnil po víkendu v úterý 30. září – pozn. red.),“ popsal detektiv O. J.

Podle bývalého elitního policisty ÚOKFK Zdeňka Ondráčka je třeba dávat zasahujícím policistům podrobnosti o razii až těsně před zásahem – například v zalepených obálkách

Zkušenosti s raziemi protikorupční policie má i bývalý elitní policista ÚOKFK Zdeněk Ondráček. „Když jsem od policie v roce 2011 odcházel, sice už byl zrušený pokyn, že cokoliv vydáte, musíte mít schválené od nadřízených, ‚hlásná služba‘ ale jaksi pokračovala,“ vzpomíná současný poslanec KSČM, který je členem vyšetřovací komise zřízené k prověření okolností policejní reorganizace a vzniku Národní centrály proti organizovanému zločinu. Ondráček popsal, že razii velikosti případu Tesco SW obvykle šéfuje vedoucí oddělení nebo vedoucí odboru či jeho zástupce.

„Ti pak v rámci ‚hlásné služby‘ informovali své nadřízené,“ uvedl zákonodárce, podle něhož se zvyšovalo riziko, že informace prosáknou ven. „Je třeba dávat zasahujícím policistům podrobnosti o razii až těsně před zásahem – například v zalepených obálkách. Když jsme zasahovali na tržnici Sapa, zkontaktovali se kolegové z krajských ředitelství. Řeklo se jim, ať přijedou v pět ráno na pumpu. Věděli, že musí do Prahy, ale nevěděli, co přesně se bude dít. Když přijeli na pumpu, dozvěděli se další věci. Často se zároveň odebíraly telefony. Až pak se jelo na úkon,“ řekl Ondráček.

Komunikace

Z výslechů bývalého ředitele ÚOKFK Vilda, jeho náměstka Jacha, ale i samotného policejního prezidenta Tuhého to vypadá, jako kdyby uvnitř policie neexistovala jasná pravidla a systém, kdo z nadřízených by měl o detailech policejního zásahu vědět. Bývalý ředitel protikorupční policie a nyní náměstek ředitele pro logistiku v NCOZ Jaroslav Vild ve své výpovědi na GIBS v listopadu 2015 potvrdil, že o chystané dokumentační realizaci ve firmě Tesco SW věděl.

Podle bývalého ředitele ÚOKFK Jaroslava Vilda je policie vojenský organizovaný sbor, v němž komunikace mezi podřízenými a nadřízenými v případě potřeby probíhá

Šlo o náročný úkon, pro který detektivové potřebovali podporu IT specialistů. O spolupráci s dalšími policejními útvary se Vild radil s tehdejším šéfem ostravské expozitury protikorupční policie Jiřím Jachem. Podle Vilda je policie vojenský organizovaný sbor, v němž „komunikace mezi podřízenými a nadřízenými v případě potřeby probíhá“. Informace si prý vyměňoval zejména se Zdeňkem Laubem, náměstkem policejního prezidenta pro kriminálku.

„Pokud v minulosti do spisu, kde se jednalo o firmu Tesco SW prostřednictvím evidence trestního řízení, vstupoval (Jaroslav Vild), nedokáže v době podání vysvětlení důvod uvést,“ konstatovali inspektoři z GIBS. Ve stejný den jako Vild podával vysvětlení na inspekci i detektiv Jach, který byl od března 2015 Vildovým náměstkem. Připustil, že vstup do uvedeného trestního spisu nevylučuje, zdůraznil však, že jako vedoucí funkcionář k tomu byl oprávněn.

„Nevyloučil, že se prostřednictvím evidenci trestního řízení (ETŘ) seznámil, co má který článek jejich expozitury na konkrétním místě zajišťovat,“ zapsali si inspektoři GIBS. Z toho vyplývá, že Jach mohl disponovat poměrně detailními znalostmi o chystané razii.

Neexistence doporučení

Inspektory GIBS podobně jako v případě ředitele Vilda zajímalo, zda měl Jach povinnost informovat o akcích typu Tesco SW svého nadřízeného náměstka policejního prezidenta Laubeho. „Odpověď neznal,“ poznamenali si výsledek. A na systém předávání důvěrných informací o razii se GIBS následně ptal i policejního prezidenta Tuhého.

Policejní prezident Tomáš Tuhý potvrdil, že uvnitř policie neexistuje doporučení, jakým způsobem informovat o raziích a jiných úkonech své nadřízené

Ten potvrdil, že uvnitř policie neexistuje doporučení, jakým způsobem informovat o raziích a jiných úkonech své nadřízené. „Policejní prezident uvedl, že před dokumentační realizací, která se měla týkat společnosti Tesco SW, nebyl o tomto úkonu informován,“ vypověděl ale Tuhý před inspektory.

GIBS nakonec v březnu případ odložil s tím, že pachatele, který Davida Tesaříka den před zásahem policistů varoval, není možné vypátrat. Člověk, který vyslal varovný signál, ale podle ní neměl podrobné a přesné informace. Pachatel se domníval, že policie bude zatýkat – detektivové si však snažili získat důkazy v podobě dokumentů a elektronických nosičů dat. Jak ale inspektoři dodali, pachatel či pachatelé se chovali velice konspirativně a se znalostí policejních postupů.

Stopa k Tuhému

  • Detaily případu takzvaného brutálního úniku informací, které směřují do rodiny policejního prezidenta Tomáše Tuhého, zmapovaly LN podle zjištění Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
  • Ta od roku 2014 až do letošního března prověřovala, kdo varoval olomouckého podnikatele Davida Tesaříka (synovec bývalého olomouckého hejtmana a senátora Martina Tesaříka z ČSSD) ze společnosti Tesco SW den před chystanou razií protikorupční policie v jeho, ale i dalších společnostech kvůli podezřelým IT zakázkám za stovky milionů.
  • David Tesařík popírá, že by upozorňující esemesku obdržel. Inspektoři nicméně zjistili, že den před razií mu kdosi z německé SIM karty zaslal upozornění, že si mají přijít pro jeho otce.
  • Přes tuto podezřelou SIM kartu se GIBS dostal až k exmanželce Tuhého a jednomu z jeho dalších blízkých, který před inspektory dokonce z obavy, aby nepřivodil stíhání sobě či osobě blízké, odmítl vypovídat. Stejného práva využil i David Tesařík.
  • Varovná zpráva přišla z německého telefonního čísla s posledním trojčíslím „312“. Majitel této německé SIM karty komunikoval s další podezřelou německou SIM kartou s koncovkou „015“, což pro GIBS bylo klíčovým zjištěním. SIM karta s koncovkou „015“ se totiž v průběhu času ocitla ve stejném telefonu, do něhož byla vložena i telefonní karta registrovaná na exmanželku policejního prezidenta Tomáše Tuhého.
  • V březnu však GIBS uzavřela, že ačkoli je nepochybné, že se skupina chovala se znalostí policejních postupů a velmi konspirativně, obvinit konkrétní osobu na základě získaných důkazů možné nebylo.
  • Tisková mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková na dotaz, zda policejní prezidium po úniku informací šetřeného GIBS přijalo nápravná opatření, LN vzkázala: „K celé kauze se již vedení policejního prezidia jasně vyjádřilo a tyto vykonstruované spekulace odmítlo. Svým neetickým, laickým a manipulativním přístupem, šířením drbů a spekulací a útržkovitých informací poškozujete nejen vedení policie, ale i celou Policii ČR.“

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.