Ceska Pozice

Kauza Tluchoř-Fuksa-Šnajdr by neobstála ani u německých soudů

Spolková organizace LobbyControl mluví o ostudě demokracie a Německu jako o banánové republice.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Osmkrát měl německý Spolkový sněm v tomto volebním období možnost schválit návrh zákona, jímž by u našich sousedů začala platit přísnější pravidla v souvislosti s uplácením poslanců. Osmkrát návrh neprošel. „Z hlediska korupce politiků se Německo rozhodlo zůstat rozvojovou zemí,“ konstatuje nedávno zveřejněná studie Lobbyreport 2013 organizace LobbyControl.

„Navzdory řadě afér, které v posledních čtyřech letech plnily německá média, černo-žlutá koalice veškeré reformy směřující k větší transparenci odmítla. Lobbisti mají u nás volnou cestu, transparence a demokracie červenou,“ píší ve svém reportu autoři Christina Deckwirthová a Timo Lange.

Politická rozhodnutí v Německu čím dál tím častěji ovlivňují osobní a finanční propojení mezi politiky a mocnými skupinamiLobbyreport 2013 si kladla za cíl zmonitorovat, jak to v Německu během volebního období 2009 až 2013 vypadalo s korupcí. Autoři zmapovali pět „bitevních polí“ a úspěšnost v potírání jednotlivých nešvarů přiřadili k barvám semaforu. Analýza dopadla tragicky. Čtyři z pěti zkoumaných odvětví obdržely červenou. „Ukazuje se, že lobbying je reálným problémem, se kterým Německo neudrží krok,“ soudí experti LobbyControl. Dle nich politická rozhodnutí ve Spolkové republice čím dál tím častěji ovlivňují osobní a finanční propojení mezi politiky a mocnými skupinami. Jen v Berlíně se prý pohybuje zhruba šest tisíc lobbistů.   

Pět bitevních polí zblízka

„V zahraničí kancléřka Angela Merkelová často volá po dobrém vedení. V Německu však její vláda i její strana nutné reformy brzdí,“ píše se ve zprávě s tím, že korupce poslanců je v Německu v podstatě beztrestná. Jejich podplácení je zakázáno pouze ve velmi úzce definovaných případech. Již v roce 2006 označil nejvyšší spolkový soud mdlý antikorupční zákon za spíše symbolický a vyzval zákonodárce k okamžitému jednání, jelikož řada potrestáníhodných machinací a manipulací zůstává bez sankce.Korupce poslanců je v Německu v podstatě beztrestná. Podplácení poslanců je zakázáno pouze ve velmi úzce definovaných případech.   

Za vysoce výbušnou považuje LobbyControl skutečnost, že Německo sice v roce 2003 podepsalo úmluvu OSN o boji proti korupci (UNCAC),  do dnešního dne ji však nedokázalo ratifikovat. Chybí k tomu právě novela zákona o podplácení poslanců. V celosvětovém srovnání tak Německo patří k výrazné menšině. Úmluvu ratifikovalo již přibližně 160 států. Vedle Německa a Japonska se to zatím nepodařilo mimo jiné Barbadosu, Bhútánu, Guiney, Novému Zélandu, Súdánu, Sýrii a... České republice.

Kritika od Rady Evropy

Kritiku si naši sousedé v poslední době museli vyslechnout rovněž od Skupiny států proti korupci – GRECO. Hlavním předmětem činnosti GRECO je monitorování implementace jednotlivých protikorupčních instrumentů Rady Evropy. Následně je vypracována zpráva, která obsahuje různá doporučení. Ta musí hodnocený člen splnit v časovém limitu stanoveném GRECO. Pokud člen tato doporučení nesplní, může dojít až k veřejnému prohlášení obsahujícímu silnou kritiku nedostatečného odhodlání člena plnit právní nebo politické závazky.

Zpráva GRECO z roku 2012 konstatuje, že Německo nebojuje s korupčními praktikami, jak by mělo, nezajímá se o ochranu whistleblowerů a dostatečně netrestá zkorumpované poslance. „Odhodlané jednání je nezbytně nutné,“ píší doslova odborníci GRECO. Výsledky by Spolková republika měla Radě Evropy prezentovat již koncem tohoto měsíce. Problém je v tom, že se dle LobbyControl od minulého roku nic nestalo.

„Bude to mezinárodní ostuda,“ obává se šéf organizace Ulrich Müller s tím, že Německo pozvolna ztrácí věrohodnost. Ostatně Berlín Radě Evropy vzkázal, že se nachází ve fázi příprav – po víc než deseti letech. „To je drzost a skandál,“ konstatuje Lobbyreport 2013. O to horší je, že Spolková republika od jiných zemích vyžaduje přísná pravidla, co se boje s korupcí týče.

Protikorupční zákon v Německu existuje teprve od roku 1994, je ale dle Müllera natolik bezzubý, že byli za posledních devatenáct let za korupci odsouzeni pouze tři poslanci. „Kde není žalobce, není soudce,“ říká Müller. Trestného činu se tedy ve Spolkové republice dopustí pouze ten politik, který přímo kupuje anebo prodává hlasy. Nechat se platit například za pozměňovací návrhy trestné není. Stejně tak není problém, když poslanec zpětně přijme takzvané Dankeschön-Spenden, tedy v podstatě poděkování za své chování ve sněmu. Ani česká kauza ohledně „trafik“ pro Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksu by před německými soudy neobstála.

Organizace LobbyControl ve svém hlášení popisuje řadu afér posledních čtyř let. Vybíráme několik z nich:

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.