Kauza referendum na Praze 7, díl třetí: Zapojení Ústavního soudu

Praha 7 podá ústavní stížnost proti rozsudku Nejvyššího správního soudu, který vyhlásil referendum v době prvního kola prezidentských voleb.

O tom, zda na Praze 7 skutečně proběhne referendum za nepředraženou radnici a v jakém termínu, bude rozhodovat Ústavní soud. Zastupitelé za ODS a ČSSD, kteří mají v této městské části většinu, se na zasedání v pondělí 3. prosince usnesli, že podají ústavní stížnost proti rozsudku Nejvyššího správního soudu.

Nejvyšší správní soud koncem října vyhověl kasační stížnosti, kterou podal přípravný výbor, a referendum vyhlásil. V dubnu ho odmítla koalice složená z ODS a ČSSD pod záminkou špatných otázek. Cílem referenda bylo omezit náklady na plánovanou radnici na půl miliardy korun a zajistit, aby proběhla architektonická soutěž.        

Důvodem, proč se chce nyní vedení městské části obrátit na Ústavní soud, jsou údajné pochybnosti o ústavnosti a zákonnosti rozsudku Nejvyššího správního soudu. Na internetových stránkách tvpraha7.cz, kde se vysílal přímý přenos z posledního jednání zastupitelstva, je zveřejněno vyjádření starosty Prahy 7 Marka Ječménka (ODS).

Důvodem pro ústavní stížnost jsou údajné pochybnosti o ústavnosti a zákonnosti rozsudku Nejvyššího správního soudu

Starosta ujišťuje, že v žádném případě nejde o snahu blokovat vyhlášení místního referenda. „Chceme pouze dát prostřednictvím této ústavní stížnosti prostor k nápravě problematických částí rozsudku, které by mohly vést ke zpochybnění výsledků referenda, a zároveň prošlapat cestu pro další obce, které se problematikou místního referenda budou do budoucna zabývat.“

Ústavní stížnost se bude týkat hlavně vyhlášení termínu konání referenda. Nejvyšší správní soud totiž rozhodl, že se lidové hlasování bude konat spolu s prvním kolem prezidentských voleb 11. a 12. ledna 2013. Dle vedení radnice ale není v zákoně o místním referendu zmínka o tom, že se má akce konat ve dvou dnech.  

Radnice Prahy 7 je plná zvratů. Ještě v polovině listopadu, tedy v době, kdy již bylo jasné datum referenda určené Nejvyšším správním soudem, chtěl starosta doplnit otázky ohledně radnice, které mají být předloženy k hlasování, o další, a to z oblasti dopravy a zdravotnictví. Na oficiálních internetových stránkách Prahy 7, ve zprávě, která byla zveřejněna 3. prosince, tedy ve stejný den jako zasedalo zastupitelstvo, vyzýval starosta Ječmének občany Prahy 7, aby se dobrovolníci zapojili do okrskových komisí, které mají za úkol účastnit se hlasování 11. a 12. ledna a po jeho skončení sečíst hlasy.