Kauza Rath: Expolitik chce dosáhnout výměny soudce Pacovského

Krajský soud v Praze v pondělí 23. října začal úplně nanovo projednávat případ exhejtmana Davida Ratha. Jeho hlavním cílem je z případu pro údajnou podjatost vyloučit soudce Roberta Pacovského, jenž ho před dvěma lety poslal na 8,5 roku za mříže.

Soud s Davidem Rathem. foto:  Michal Šula, MAFRA

Soud s Davidem Rathem.

Krajský soud v Praze v pondělí 23. října znovu otevřel případ exhejtmana Davida Ratha. Projednání případu soudce Robert Pacovský zatím rozvrhl do 18 jednacích dnů. A je jasné, co je Rathovým hlavním cílem. Chce z případu pro údajnou podjatost vyloučit právě soudce Roberta Pacovského. Ten ho v létě 2015 poslal na 8,5 roku za mříže. „Musíte mě nenávidět,“ řekl Rath soudci do očí.

Je to už pět let, co bývalého vrcholného představitele ČSSD zadržela policie se sedmi miliony v krabici od vína. Dalších deset milionů korun pak našla ukrytých v jeho domě. Hlavními důkazy, které měly Ratha usvědčit z poškozování finančních zájmů Evropské unie, z přijetí úplatku a podplácení, jsou odposlechy. Ty jsou zároveň kamenem úrazu státních zástupců.

Loni v říjnu totiž Vrchní soud v Praze, ke kterému se Rath proti odsuzujícímu rozsudku odvolal, rozhodl o jejich protiprávnosti. Proti tomu zakročil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a podal k Nejvyššímu soudu (NS) žalobu pro porušení zákona. Plenární zasedání soudců NS letos v červnu dalo Pelikánovi za pravdu a vrátilo odposlechy do hry. Soud proto v pondělí 23. října začal úplně nanovo.

Záměrné převzetí věci

Pacovský má podle Ratha k nenávisti jednoduchý důvod. „Vím, že jsem narušil harmonické vztahy vaší rodiny,“ až skoro s pochopením prohlásil Rath. Kauzu, ve které je bývalý politik obviněn, totiž zkomplikoval Michal Pacovský – advokát a strýc předsedajícího soudce. Jméno Michala Pacovského vstoupilo do kauzy před dvěma lety. Tehdy renomovaný pražský advokát souhlasil s tím, že bude Ratha před soudem zastupovat. V den soudního líčení ale plnou moc vypověděl.

Robert Pacovský se podle Davida Ratha jeho případu ujal záměrně, aby svého synovce Michala Pacovského z případu odstranil. Advokát takový úmysl odmítá.

Bývalému politikovi tehdy musel soud přidělit advokáta ex offo. Advokát Pacovský se následně v médiích hájil tím, že nevěděl, o jakou Rathovu kauzu přesně jde. Exhejtman ho v tom údajně oklamal. Když zjistil, o jaký případ jde, od zastupování Ratha upustil. Za špatně odůvodněnou výpověď navíc advokát dostal od České advokátní komory pokutu 15 tisíc korun.

Exhejtman ale advokátovu obhajobu odmítá a považuje celou věc za konspiraci. Pacovský se podle Ratha jeho případu ujal záměrně, aby svého synovce soudce z případu odstranil. Advokát takový úmysl odmítá. Pokud by totiž stáli před soudem v roli soudce versus advokát příbuzní, je to důvod pro vyloučení soudce. A prokázat podjatost soudce chce exhejtman i nyní. V prvních čtyřech hodinách líčení v pondělí 23. října se věnoval právě rodinným vztahům Pacovských.

Zneužívání příbuzenského vztahu

Rath před soudem reprodukoval i výpověď advokáta Pacovského. Toho totiž sám exhejtman žaluje u Obvodního soudu pro Prahu 2. Žádá po něm sto tisíc korun odškodné a omluvu za jeho výroky v médiích. „U soudu váš strýc mimo jiné vypověděl, že se stýká se všemi svými synovci, kromě vás. A prý ho to hodně bolí,“ apeloval na city soudce Rath.

Rath chce, aby vyšetřovatelé prověřili, zda vlivná advokátská rodina Pacovských nezneužívá svého příbuzenského vztahu k soudci také v jiných případech

Soudce Pacovský si však po celou dobu líčení zachoval kamennou tvář. Největší jednací síň byla plná k prasknutí. To způsobilo i vysokou teplotu v místnosti a její značnou „vydýchanost“. Zhruba po dvouhodinovém projevu požádal Rath o otevření okna. To ale soudce odmítl a slíbil brzkou přestávku. Ta ale přišla až po 40 minutách, poté, co Rath dočetl jeden z dokumentů.

Bývalý politik v rámci pauzy připravil novináře na další dějství. „Mám toho ještě mnohem víc,“ avizoval bývalý politik. Rath zaslal začátkem října podnět k Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně. „Protože si myslím, že celé angažmá vašeho strýce není náhodné, podal jsem podnět k prověření, zda nedošlo ke spáchání trestného činu,“ uvedl Rath. Chce totiž, aby vyšetřovatelé prověřili, zda vlivná advokátská rodina Pacovských nezneužívá svého příbuzenského vztahu k soudci také v jiných případech.

Spolupracující obviněná Ivana Salačová

Bývalý poslanec žádal, aby jeho podnět projednali jiní než pražští státní zástupci. „Jsem přesvědčen, že máte dobré vztahy i s Lenkou Bradáčovou,“ zmínil Rath pražskou vrchní státní zástupkyni, do jejíž gesce kauza spadá. K Rathově nelibosti však brněnští vyšetřovatelé poslali žádost k místně příslušnému zastupitelství Prahy 2, tedy zpět do rajonu Bradáčové.

V případu figuruje i Ivana Salačová, a to v roli spolupracující obviněné. Ta případ pomohla rozkrýt, proto jí hrozí nižší trest. Soudní síň však během Rathova vystoupení opustila.

Po hodinové polední pauze Rath pokračoval v předčítání stohů dokumentů k údajné podjatosti soudu. Soudce Pacovský po dvou hodinách jednání přerušil. Jednání pokračovalo v úterý 24. října dopoledne. Spolu s Rathem čelí obvinění Kateřina a Petr Kottovi, které obžaloba považuje za hlavní organizátory kauzy.

V případu figuruje i Ivana Salačová, a to v roli spolupracující obviněné. Ta případ pomohla rozkrýt, proto jí hrozí nižší trest. Soudní síň však během Rathova vystoupení opustila.„Je to hrůza, musím jít pryč,“ řekla pak na chodbě.

Počet příspěvků: 1, poslední 2.11.2017 12:53 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.