Kauza Rath ČSSD ke dnu netáhne. Proč?

Skandál jako by se dnes oranžových vůbec netýkal. Stranu neoslabuje, s velkým podivem se tématu „Rath“ nezhostili ani političtí konkurenti.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTK, Šimánek VítČeská pozice

Když bylo někdejší úderné kladivo sociálních demokratů v květnu roku 2012 vzato do vazby kvůli podezření z korupce, převažoval názor, že skandál potáhne dolů před volbami celou ČSSD. Jenomže rozplétání kauzy exhejtmana Davida Ratha u Krajského soudu v Praze pokračuje a sociální demokracii nedevastuje.

Jediný výraznější pád preferencí zažila ČSSD loni v červenci, když například v průzkumu CVVM oslabila zhruba o pět bodů na 31 procent. Od té doby se plus minus její preference v současných průzkumech pohybují kolem 30 procent (či mírně pod nimi). Oslabení strany oproti šetřením například z loňského dubna (37 procent podle CVVM) lze přičítat i tomu, že na Hradě sedí populární levicový prezident, jehož strana SPOZ je konkurentem sociální demokracie. K tomu ČSSD konkurují i nová hnutí Andreje Babiše a Tomia Okamury, jejichž protestní tón sociálním demokratům nějaké hlasy rovněž odebírá.

Rathova kauza jako by se dnes oranžových vůbec netýkala, ještě nedávno vlivný politik ČSSD jako by neexistoval. S velkým podivem se tématu „Rath“ nezhostili nijak výrazněji ani političtí konkurenti. Jaké jsou důvody tohoto prozatím pro ČSSD příznivého vývoje?

  • Načasování

Po dobu 15 měsíců, po kterou je Rath ve vazbě, se o kauze po počátečním „požáru“ příliš nemluvilo. Očekávalo se, že tento klid se změní po startu soudního líčení, které vypuklo počátkem srpna. Jenomže se tak stalo zrovna v době, kdy veřejnost zajímaly úplně jiné problémy – především jmenování Jiřího Rusnoka premiérem a shánění podpory pro jeho vytvářející se vládu. V létě navíc byla ještě „čerstvá“ kauza kolem Jany Nagyové, která svým obsahem a dopadem byla o mnoho výbušnější a Rathův případ spolehlivě přebila.

  • Nepotvrzený sponzoring

Rath od počátku svého zadržení dělal „bubáky“, že peníze, které měly být úplatkem, byly ve skutečnosti finance určené pro stranu. Nic takového se zatím nepotvrdilo, díky čemuž sociální demokraté mohou Rathův čin označovat za individuální pochybení, nikoli systémový problém.

  • Oslabený partajník

Na vypjatém sjezdu ČSSD v roce 2011 Bohuslav Sobotka v zájmu vyvážení sil s Haškovým táborem nepodpořil Ratha v boji o funkci prvního místopředsedy. Středočeský hejtman tím ve straně oslabil a jeho zatčení pak nezasáhlo do dlouhodobého zápasení mezi sobotkovci a haškovci. Problém „Rath“ nezačal sociální demokracií vnitrostranicky cvičit.

  • Panenské ostrovy nejsou Hostivice

ČESKÁ POZICE se setkala i s názorem, který lze parafrázovat slovy „není krádež jako krádež“: Rath sice mohl krást, ale alespoň něco pro lidi vytvořil – na rozdíl třeba od lobbisty Iva Rittiga, který je širší veřejnosti známý zejména kvůli jízdenkové kauze v pražském dopravním podniku a 17 haléřům odesílaným z prodeje každé jízdenky na účet firmy sídlící na Britských panenských ostrovech. Za tímto případným průšvihem však žádná reálná práce – postavená školka, vybudovaný bazén, opravené chodníky – vidět není.

Takové myšlenkové pochody u řady lidí se nám potvrdily loni v květnu, kdy jsme v souvislosti se zatčením Ratha vyjeli s cestovní kanceláří CorrupTour na reportáž do Hostivice, kde exhejtman bydlí. Hostivickým se sice nelíbilo, že Rath je obviněný z korupce, nicméně oceňovali na něm, že se aspoň snaží ve vsi rekonstruovat silnice, chodníky a budovy škol.

  • Únava z vládnutí

To vše jsou ovšem dílčí aspekty. Jak je ale možné, že levicovým voličům Rathova kauza nevadí, když podobnými argumentují, pokud se jich ptáte, proč v žádném případě nebudou volit strany bývalé koalice? Jak si mohou být jistí, že podobný „exces“ nenastane například na celostátní úrovni, až budou sociální demokraté ve vládě? Odpovědí by mohlo být, že veřejnost už je zkrátka sedmiletým vládnutím pravice unavená. To může docela dobře stačit, tak vyhlíží současné politické klima.