Kauza pronájmu bytů exprezidenta NKÚ se znovu vrací o instanci níže

Městský soud v Praze podruhé zrušil osvobozující rozsudek a pronájmem bytů Františka Dohnala se bude opět zabývat obvodní soud.

Kolikrát ještě? Městský soud v Praze již podruhé zrušil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 7 ve věci pronájmu bytů, které užíval bývalý prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal. Obvodní soud se tak bude muset kauzou znovu zabývat. Soudkyně Iva Fialová Dohnala již dvakrát zprostila obžaloby a dala za pravdu jeho obhajobě. Domnívá se, že Dohnalovo stíhání bylo účelové a má jej odstavit z funkce.

„Z celého stíhání je cítit snaha o diskreditaci obžalovaného,“ uvedla v odůvodnění rozsudku a nepřímo označila i viníky – Poslaneckou sněmovnu a především poslance kontrolního výboru sněmovny. Jenže s názorem soudkyně nesouhlasil státní zástupce Petr Polák, a proti rozsudku Fialové se opakovaně odvolal k Městskému soudu v Praze.

Připomeňme, o co v „kauze byty“ jde. Ze zákona má prezident NKÚ nárok na přiměřené bydlení. Dohnal si po svém jmenování v roce 2005 vybral pětipokojový byt v Americké ulici v Praze na Vinohradech. Ten po dvou letech vyměnil za dva propojené byty v Chrudimské ulici. NKÚ platil za nemovitosti měsíčně téměř 76 tisíc korun. Státní zástupce se domnívá, že tato částka převyšuje přiměřenou sumu.      

Obvodní soud pro Prahu 7 se Dohnalovým bydlením zabýval poprvé v březnu loňského roku, podruhé v říjnu. Kolik koleček mezi obvodním soudem, který vydá rozsudek, a městským, který ho zruší a věc vrátí k dalšímu projednání, ještě proběhne, nelze říci. A můžeme tedy jen spekulovat, kdy padne konečné slovo.