Ceska Pozice

Kauza ProMoPro: Státní kasa přišla o miliardu. Vymůže ji?

Sedm odsouzených podnikatelů má zaplatit náhradu škody 327 milionů korun. Zbývající částku z celkové vyčíslené škody 938 milionů pak musí stát podle soudu vymáhat v rámci občanskoprávního sporu. Přiznaný nárok státu na odškodné ve výši 327 milionů korun za předražené audivizuální služby z doby českého předsednictví ale není konečný.

Martin Shabu 17.1.2017
ProMoPro (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ProMoPro (ilustrační) | foto: Lidové noviny
ProMoPro (ilustrační)

Po osmi letech se ve středu 4. ledna u Vrchního soudu v Praze uzavřel případ předražených zakázek z dob českého předsednictví Evropské unii. Za fiktivní fakturování a podvod si vyslechla tresty vězení skupina sedmi podnikatelů. Naopak pro trojici bývalých úředníků skončila kauza ProMoPro, která stála politickou kariéru někdejšího vicepremiéra Alexandra Vondru (ODS), „happy endem“. V jejich konání podle verdiktu nic trestného nebylo.

„Zodpovědnosti, která na ně byla naložena, se snažili zhostit nejlepším způsobem,“ prohlásila soudkyně Eva Brázdilová. Za podvod si naopak odsedí devítiletý trest bývalý majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý. Spolu s dalšími šesti odsouzenými podnikateli má zaplatit náhradu škody 327 milionů korun. Zbývající částku z celkové vyčíslené škody 938 milionů pak musí stát podle soudu vymáhat v rámci občanskoprávního sporu.

Na Vondrově exnáměstkyni Janě Hendrichové se po líčení zračila patrná úleva: „Bohužel jsem byla předmětem vyšetřování. Nebylo to příjemné. Poškozovalo mě to jak občansky a společensky, tak osobně. Jsem ráda, že soud na základě všech důkazů dospěl k tomu, že nejsem vinna.“

Kvalitní práce právníků

Přiznaný nárok státu na odškodné ve výši 327 milionů korun za předražené audivizuální služby z doby českého předsednictví není konečný. Na jednání Vrchního soudu v Praze ve středu 4. ledna totiž kvůli zdravotním problémům nedorazili obžalovaní podnikatelé Vlastimil Maxa a Pavel Girstl. Líčení s nimi bylo odročeno na únor. I jim může soud uložit finanční sankci.

Hlavní slovo bude mít v dalším vymáhání Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Aktuální verdikt o škodě přičítá kvalitní práci svých právníků.

Každopádně hlavní slovo bude mít v dalším vymáhání Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten má za úkol hájit u soudu zájmy státu. Aktuální verdikt o škodě přičítá kvalitní práci svých právníků. Na otázku LN, zda považuje soudem přiznaných 327 milionů z původně téměř miliardové škody za úspěch, mluvčí úřadu Radek Ležatka uvedl: „Cílem bylo dosáhnout maximálního výnosu do státního rozpočtu.“

Soudem přiznaná částka odpovídá škodě, kterou vyčíslil znalecký posudek. Zbylých téměř 640 milionů musí stát podle soudu vymáhat v občanskoprávním řízení. ÚZSVM zatím nerozhodl, zda podá civilní žalobu. Podle Ležatky se čeká na písemné vyhotovení rozsudku vrchního soudu. Další postup při vymáhání se navíc bude „ladit“ s Úřadem vlády. Nyní se čeká na odůvodnění rozsudku a zejména na to, jak se soud vyrovná s předloženými důkazy a výší uplatněného nároku. Prozatím není jasné, proč vrchní soud ÚZSVM nepřiznal celou požadovanou částku.

Důsledek sporů politiků

Na počátku kauzy se Úřad vlády obrátil na Tomáše Gřivnu, experta na trestní právo. Radil státu ještě před ÚZSVM. S ohledem na advokátní mlčenlivost se ale nechtěl vyjadřovat k podrobnostem případu. „Pokud ÚZSVM žalobu nepodá, je zde velká pravděpodobnost, že budou nároky promlčeny,“ upozornil LN docent Gřivna.

Dle něho je třeba pečlivě zvážit všechny varianty možného rozhodnutí občanskoprávního soudu. V případě neúspěchu by totiž stát musel žalovaným podnikatelům zaplatit náklady řízení. Ty by se mohly vyšplhat až k milionovým částkám. Stát si musí pohlídat šestiměsíční promlčecí lhůtu. Pokud by ji promeškal, nevymůže už nic.

Nejpřísněji potrestaný podnikatel Jaroslav Veselý, jednatel ProMoPra, který si odpyká devět let odnětí svobody, je přesvědčen, že kauza je důsledkem sporů politiků

„Nakonec se potvrdilo to, co jsem celou dobu říkal, že úředníci jsou naprosto nevinní,“ řekl ve středu 4. ledna LN Alexandr Vondra, pod něhož coby vicepremiéra Topolánkovy vlády organizace předsednictví EU spadala. vyjádření zproštěných exúředníků vyplývá, že zvažují možnost náhrady za roky soudních tahanic. Nejpřísněji potrestaný podnikatel Jaroslav Veselý, jednatel ProMoPra, který si odpyká devět let odnětí svobody, je přesvědčen, že kauza je důsledkem sporů politiků.

Na podivné toky peněz za audivizuální služby během předsednictví EU upozornilo v roce 2011 ministerstvo financí. Finanční analytický útvar zmapoval převody peněz na zahraniční konta. Padlo trestní oznámení. Tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek již tehdy hovořil o zlodějně. Spekulovalo se však, že jde o odvetu za Vondrovy změny v systému armádních nákupů, které chystal, v Nečasově vládě byl ministrem obrany.

Po vyhlášení rozsudku Veselý prohlásil: „Dodneška mi nikdo neřekl, co jsem nedodal.“ Proti verdiktu se chce bránit dovoláním k Nejvyššímu soudu. To ale nemá odkladný účinek.

Kdo má za kauzu ProMoPro skončit ve vězení

 • Bývalý majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý si vyslechl devítiletý trest za podvod a náhradu škody ve výši 184 milionů.

Další podnikatelé odsouzení na 3,5 až 9 let za mříže.

 • Libor Veverka, kamarád Veselého, který ovládal firmu Deeside Service Solutions.
 • Podnikatelé Marcel Příkop a Ivan Komárek navíc musí zaplatit 81 milionů.
 • Václav Čada, ze společnosti Damovo.
 • Romanu Pekarovičovi a Radku Müllerovi soud vyměřil peněžitý trest 68 milionů.
 • Na rozsudek se čeká u bývalého majitele subdodavatelské firmy NWDC Vlastimila Maxy a u podnikatele Pavla Girstla, kteří se líčení ze zdravotních důvodů nemohli účastnit.

Pravomocně byli osvobozeni bývalí úředníci

 • Jana Hendrichová, náměstkyně místopředsedy vlády Alexandra Vondry
 • Radomír Karlík, odpovídal za logistiku evropské sekce na Úřadu vlády
 • David Mlíčko, ředitel odboru veřejných zakázek na Úřadu vlády

Nebyli souzeni, ale v době českého předsednictví EU zastávali klíčové posty

 • Alexandr Vondra (ODS), místopředseda vlády pro evropské záležitosti
 • Jan Novák, vedoucí Úřadu vlády, dnes ředitel administrativní sekce Kanceláře prezidenta republiky

,
zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.