„Kauza“ Polčák: Vedlejší efekty práce novinářky Slonkové

Poslanec Stanislav Polčák nefiguroval v policejním vyšetřování jako podezřelý, ale jako svědek.

Novinářka Sabina Slonková dva dny „prodávala“ veřejnosti na serveru Aktuálně cz. a ve svém investigativním deníku Insider další kauzu. Jejím „hrdinou“ byl poslanec Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové). Postupně se sice ukazuje, že všechno bylo jinak, ale neúplně nebo manipulativně podané informace už vykonaly své. Ve veřejném prostoru přibylo nedůvěry a na politické pověsti místopředsedy Starostů ulpěla skvrna.

Z „úřadů“, které „přes půl roku v tichosti zkoumaly finanční operace na účtech spojených s Polčákovou advokátní praxí“ se druhý den vyklubal Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí, který to v úterý potvrdil. Podle Slonkové dospěl k tomu, „že jde o vážný případ a zahájil před několika týdny oficiální vyšetřování“. FAÚ nic zahajovat nemůže, ale může podat trestní oznámení. A to podle jeho šéfa Milana Cícera v tomto případě neučinil, neboť pro to neshledal důvod. Úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku zahájila pražská policie. Její mluvčí uvedl, že jí „případ předali vloni v prosinci protikorupční kriminalisté s tím, že nespadá do jejich kompetence“.

To je, co se faktů týče, všechno. Slonkové zpráva naléhavě sugeruje, že podezřelým z „podivných machinací“ je přímo Polčák, o kterého se „začala zajímat policie“. Novinářku od dalšího pokračování ve vybájené story neodradilo ani upřesnění mluvčího pražské policie, který „zdůraznil, že je zatím předběžné dávat prověřování do spojitosti s konkrétním člověkem“.

Stanislav Polčák byl kvůli článkům po dva dny vystaven intenzivnímu zájmu médií, aniž tušil, čím se vlastně provinilStanislav Polčák byl kvůli článkům po dva dny vystaven intenzivnímu zájmu médií, která informaci Slonkové ve velkém přebírala. Znovu a znovu byl nucen se veřejně obhajovat, aniž tušil, čím se vlastně provinil. O policejním vyšetřování žádné informace neměl, na výslechu nebyl. Tak jen vysvětloval, že se ve své advokátní praxi mimo jiné zabývá správou a zhodnocováním financí, ale žádných nestandardních operací si není vědom. A že z jeho klientů si na něho nikdy nikdo nestěžoval.

Nakonec se ukázalo, že byl obětí mediální fikce. V úterý k večeru na otázku ČESKÉ POZICE, zda už zjistil, z čeho je vlastně obviněn, odpověděl: „Poté, kdy jsem se dopátral, kdo věc šetří, jsem se s policejním orgánem sám spojil a bylo mi sděleno, že ve věci já osobně nefiguruji jako podezřelý, ale případně jako svědek. Bylo mi rovněž sděleno, že celá věc je odkládána, protože žádný trestný čin se nestal.“ Neskrýval, že byl sdělením „poměrně překvapený“, ani to, že by s politikou nejraději praštil.

Přijde omluva? Sotva.

Teď by se měla Sabina Slonková omluvit a přiznat, že buď účelově, z hlouposti nebo touhy po senzaci popisovala Polčákovu účast v případu manipulativně. Nebo by měla aspoň zveřejnit důkazy pro svá tvrzení,  že: „závěry analytiků podle zjištění Insideru nemohou poslance těšit. Ve zprávě pro policii totiž označili některé transakce, u nichž Polčák coby advokát asistoval a používal na ně peníze klientů, za nestandardní. Navrch přidali ještě podezření, že při nich mohlo dojít k maskování původu peněz“. Bylo by zajímavé si ty věty přečíst v kontextu celé zprávy. Pokud ji tedy paní Slonková opravdu má. Pravděpodobně se ani jednoho nedočkáme. Veřejnost může dál fabulovat a událost zůstane jako smog viset v prostoru.

Že by se analytici z FAÚ ministrovi financí nesvěřili, že mají „na stole“ jeho klíčového stranického partnera?Mediální příběh se jistě nepříjemně dotkl osobní sféry poslance i jeho rodiny. Ale může mít i vedlejší politické efekty. Stanislava Polčáka by jistě zajímalo, na čí podnět se Kalouskův FAÚ tak intenzivně šťoural v jeho bankovních účtech. Místopředseda TOP 09 v dnešním Právu přispěchal s ujištěním, že on to nebyl a že ani o ničem nevěděl. Že by se Cícerovi muži ministrovi financí nesvěřili, že mají „na stole“ jeho klíčového stranického partnera?

Místopředseda Starostů možná bude přemýšlet i o tom, komu a proč se hodilo zrovna teď, aby se mediálně propírala jeho „kauza“. Starostové právě jednají o prodloužení smlouvy o spolupráci s TOP 09 a rádi by si vyjednali rovnoprávné postavení a své programové priority. Nynější záležitost vzájemnou důvěru lídrů neposílí. Což by se zase mohlo hodit jiným politickým stranám, které by případně měly o spolupráci se Starosty zájem.

Někdo také mohl stát o to, aby Polčákova nesporná autorita mezi členy hnutí byla oslabena. Neuchopitelná nařčení jako toto se totiž vůbec nevysvětlují snadno a vždycky po nich zůstane stín pochybnosti.

Skutečnost ale může být i docela prostá: někdo chtěl prověřit, jak s financemi nakládá Polčákův klient. Poslanec měl tu smůlu, že ten člověk svěřil peníze ke zhodnocení právě jemu. A novinářka Slonková se svými kontakty na policii prostě jen využila příležitost, jak zvýšit prodej vlastního Insideru.