Kauza Pelta: Z dresů FK Jablonec zmizely reklamy sponzorů

Ukazuje se, že bývalý šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, který skončil ve vazbě, odměňoval či se snažil zvýhodnit firmy sponzorující jím hýčkaný klub FK Jablonec. Zalekly se firmy Peltova vyšetřování a nechaly skrýt svá loga z jabloneckých dresů, aby nepřitahovaly pozornost?

Fotbalisté Jablonce vyhráli Superpohár. Na snímku je majitel klubu a předseda FAČR Miroslav Pelta foto: Mafra - Ladislav Němec

Fotbalisté Jablonce vyhráli Superpohár. Na snímku je majitel klubu a předseda FAČR Miroslav Pelta

Nestává se často, aby menší fotbalový klub dýchal na záda předním českým týmům. Kasa jabloneckého klubu však byla naditá. utrácel za hráče tolik, že si vysloužil přezdívku „galácticos“. Do klubu pumpoval desítky milionů korun mocný mecenáš Miroslav Pelta. Do letošního června byl předsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR) a dařilo se mu lákat štědré sponzory, jejichž loga se skvěla na tradičních zelených dresech. Jenže v květnu Pelta skončil ve vazbě, když ho policie obvinila kvůli údajným machinacím se sportovními dotacemi.

Začalo se ukazovat, že Pelta odměňoval či se snažil zvýhodnit firmy sponzorující jeho hýčkaný klub. Vyšetřování bývalého šéfa české kopané se velmi rychle promítlo do marketingu. Loga sponzorských firem jako například Syner nebo Česká podnikatelská pojišťovna začala z jabloneckých dresů mizet. Pouze na trenýrkách zůstala značka společnosti Moravské naftové doly.

Zalekly se firmy Peltova vyšetřování a nechaly skrýt svá loga, aby nepřitahovaly pozornost? „Sponzorské smlouvy jsou interní záležitostí klubu, a proto informace o jejich obsahu nebudeme zveřejňovat,“ vzkázal LN tiskový mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.

Distance sponzorů

Proč se jablonecké dresy „vyčistily“, nechtějí příliš komentovat ani sponzoři. Ještě v červencových přípravných zápasech zdobila jablonecký dres reklama České podnikatelské pojišťovny (ČPP). Tisková mluvčí pojišťovny jejich odstranění nevysvětlila. „Reklamní spolupráce je interní věcí pojišťovny, kterou pravidelně vyhodnocujeme,“ napsala LN Renata Čapková. Na zadní straně jabloneckého dresu se ještě před několika týdny skvělo pod číslem logo stavebního obra – společnosti Syner. I to zmizelo.

Proč se jablonecké dresy „vyčistily“, nechtějí příliš komentovat ani sponzoři. Ještě v červencových přípravných zápasech zdobila jablonecký dres reklama České podnikatelské pojišťovny (ČPP). Tisková mluvčí pojišťovny jejich odstranění nevysvětlila.

„Na základě hluboké a dlouhotrvající krize ve stavebnictví naše společnost na jaře 2016 přistoupila k úsporným opatřením, která se dotkla mimo jiné sponzoringu vybraných subjektů. V případě jabloneckého fotbalového klubu jsme po vzájemné dohodě uzavřeli smlouvu o reklamní spolupráci pouze na část sezony, která vypršela již v roce 2016,“ vysvětlil LN mluvčí Syneru Ondřej Paclt.

Trval na tom, že toto vyjádření bude uvedeno i s následující pasáží: „Podporu sportu, kultury či vlastní nadační činnost především v regionu vnímáme jako výraz společenské odpovědnosti, kterou by měl každý úspěšný podnikatelský subjekt ve svém okolí vykonávat. Věříme, že v brzké době dojde k oživení stavebního trhu a zlepšení výkonnosti a profitability naší společnosti, abychom se ke sponzoringu právě jabloneckého fotbalu hrdě vrátili.“

Háček v obsáhlém Pacltově vyjádření spočívá v tom, že ještě v letní přípravě logo Syneru na jabloneckém dresu bylo – svědčí o tom například fotografie z přípravných zápasů v červenci. Pelta byl obviněn v květnu.

Předmět konverzace

Na rukávu jabloneckého trikotu býval nápis stavební firmy SaM Česká Lípa. Asistentka ředitele firmy Gabriela Bertlová vysvětlila, že reklama měla omezenou časovou platnost. „Smlouva o poskytnutí reklamy s FK Jablonec byla uzavřena na dobu určitou, a to do konce letošního června. Vzhledem k tomu, že tento termín byl domluven již v loňském roce, není zde žádná souvislost s kauzou a vyšetřováním pana Miroslava Pelty,“ uvedla Bertlová.

Policie podezírá Peltu, že se snažil firmám, které jeho klub podporují, pomoci. V pražském bytě, kde se tajně scházel s někdejší náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou, aby se radili, komu poskytnout dotaci, se předmětem jejich konverzací staly právě partnerské firmy jabloneckého klubu – Syner, EKKL či MND.

Jak ale vyplývá z fotografií na facebookovém účtu FK Jablonec, firemní logo bylo možné na dresu vidět ještě v červenci při přípravném zápase s anglickým klubem Wolverhampton Wanderers FC. Zástupci hazardních společností TIP Games a STAR Liga, jejichž dominantní loga se z přední a zadní strany jabloneckých dresů také vytratila, na dotazy LN nereagovali. Na jabloneckých úborech zůstala jen reklama Moravských naftových dolů (MND) z impéria KKCG miliardáře Karla Komárka. Hodonínský podnik patří k hlavním partnerům Peltova klubu.

Policie dle informací LN podezírá Peltu, že se snažil firmám, které jeho klub podporují, pomoci. V pražském bytě, kde se tajně scházel s někdejší náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou, aby se radili, komu poskytnout dotaci, se předmětem jejich konverzací staly právě partnerské firmy jabloneckého klubu – Syner, EKKL či MND.

Vztah s Karlem Komárkem

Příkladem je rekonstrukce stadionu v Hodoníně. Hlavním partnerem tamního týmu je Komárkova naftařská firma. „Já mám MND a Komárka, největšího sponzora. To kdybyste mi tam nedali, tak umřu,“ lamentoval podle policie Pelta. Přidal i fotbalové vysvětlení: „V Hodoníně trénuje Franta Komňacký a ten Jablonec trénoval pět let, je to slušnej kluk. Já jsem se tam byl podívat na stadionu a je to ostuda, apeloval jsem na Karla Komárka, aby něco udělal pro Hodonín a pokusili se i sehnat peníze na výstavbu části stadionu v Hodoníně.“

Tisková mluvčí MND Dana Dvořáková prohlásila, že majitel KKCG Karel Komárek nemá k Peltovi žádný vztah. Pelta policistům naopak řekl, že s jedním z nejbohatších Čechů jsou přátelé.

Tisková mluvčí MND Dana Dvořáková popsala vyjednávání o výstavbě hodonínského stadionu jako otevřené a transparentní. Zástupci MND dle jejích slov o věci diskutovali loni v létě na hodonínské radnici. Účastníkem porady byl podle Dvořákové i Pelta. Dodala, že majitel KKCG nemá k Peltovi žádný vztah. Pelta policistům naopak řekl, že s jedním z nejbohatších Čechů jsou přátelé.

Systém Pelta – kauza sportovních dotací

  • Na začátku května začali detektivové vyšetřovat, jak ministerstvo školství nakládá s dotacemi pro sport. Postupně obvinili pět osob a dvě sportovní organizace: bývalého šéfa Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslava Peltu, bývalou náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou, bývalého šéfa odboru sportu ministerstva školství Zdeňka Břízu, vlivného právníka a předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu, generálního sekretáře Jana Boháče a organizace ČUS a FAČR.
  • Podle policie Pelta s Kratochvílovou sestavovali seznam, komu přidělit dotaci.
  • Přednost dostaly projekty, které mohly přispět k popularitě vybraných politických osobností. Mezi nimi byli mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), Karel Březina (vlivný politik ČSSD a premiérův přítel), brněnský primátor Petr Vokřál (ANO), předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský či vlivný podnikatel a poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý. Ze samotného seznamu nelze vyvozovat spoluúčast osob, které se na něm ocitly.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.