Kauza Parkanová: Obstojí u soudu posudek, který si objednala policie?

Bylo by tragikomické, kdyby nakonec případ zhasl jen proto, že stát nemá dost peněz na znalecké posudky.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Klíčovým důkazem kauzy nákupu letadel Casa, v níž může být stíhána ministryně obrany Vlasta Parkanová (nyní poslankyně TOP 09), bude nejspíše posudek znaleckého ústavu American Appraisal. Podle dostupných informací má být hlavním trumfem obžaloby. Půjde o to, zda společnost případně dokáže u soudu jeho správnost obhájit.

Z veřejně známých informací vyplývá: Posudek American Appraisal uvádí, že letadla, která český stát koupil, byla předražena o 658 milionů korun. O tento fakt se může opírat právní konstrukce policie, jak jsme ji naznačili v článku Letadla Casa nejsou jako Pandury. Ví to Miroslav Kalousek?

Firma neprožívá nejlepší období

Česká kancelář firmy American Appraisal je sice součástí světové poradenské korporace American Appraisal Associates, která se od roku 1896 specializuje na tržní ocenění, ale u nás v tomto oboru patří mezi velmi malé společnosti.

American Appraisal otevřela v Praze kancelář v dubnu 1992 a dlouhá léta měla dost zakázek a získala slušné renomé. Jenže zhruba před deseti lety ztrácela pozice na trhu a od té doby se její roční obraty pohybovaly jen kolem dvaceti milionů a firma vykazovala malé zisky, kolem pár milionů korun (v roce 2011 při tržbách zhruba dvaceti milionů činily provozní zisky asi dva miliony). Velké a středně velké znalecké společnosti, se kterými ČESKÁ POZICE hovořila, si nepamatují, že by se s firmou American Appraisal ve významných tendrech na oceňování potkaly. Podnik v posledních letech nejspíše prožívá dost mizerné období, dělá jen menší oceňovačky a navíc není profilový znalec v oboru.

V žádném případě netvrdíme, že American Appraisal při vypracování posudku pro klienta, kterým je velice chudý stát, nepostupovala profesionálně. Na druhou stranu je ale třeba poznamenat, že společnost se nespecializuje na letecký průmysl, mezi stovkami referencí, které firma uvádí na svých českých webových stránkách, najdeme pouze jedinou zakázku pro leteckou firmu, konkrétně pro Aero Holding. Ale ani v tomto případě nešlo o ocenění letadel.

Kdo má přesnější data

Je otázkou, zda si policie neměla nechat vypracovat posudek raději u společnosti, která v současnosti patří mezi znalecké špičky a specializuje se na letecký průmysl.

Problém spočívá v tom, že velké firmy pro policii nerady pracují, především proto, že na zhotovení znaleckých posudků nejsou peníze. Proto policii nezbývá, než spolupracovat s firmami, které jsou ochotny vzít i malé zakázky. Neudržíme se poznámky, že by bylo tragikomické, kdyby nakonec kauza zhasla jen proto, že stát nemá dost peněz na znalecké posudky. Ale tak daleko případ ještě není.

Poradenské společnosti nepreferují zakázky, v nichž figuruje vojenská technika, neboť řada informací, které mohou ocenění výrazně ovlivnit, podléhá přísnému utajení

Zakázka v případě kauzy Parkanové byla sice malá, jenže se jedná o obrovský a veřejností ostře sledovaný politický případ. Dokáže American Appraisal obhájit svůj posudek, až se u soudu dostane do odborného sporu s firmou Omnipol, jež obchod zprostředkovala, a s výrobcem letadel? Znalecké posudky jsou totiž vždy postaveny na datech a nejpřesnější data o letadlech Casa mají k dispozici samozřejmě výrobce a prostředník obchodu. Analýza American Appraisal údajně vycházela pouze z veřejných zdrojů, na což chytře upozornil i generální ředitel Omnipolu Michal Hon.

Obecně platí, že poradenské společnosti nepreferují zakázky, v nichž figuruje vojenská technika, neboť řada informací, které mohou ocenění výrazně ovlivnit, podléhá přísnému utajení.

Ředitel Omnipolu dokonce žádá odpovědné orgány, aby příslušný posudek zveřejnily. Policie ho nejspíše neposlechne, ale vzhledem ke skandálním únikům informací ze živých spisů nelze vyloučit, že posudek někdo brzy zveřejní. Pokud se ukáže, že hlavní trumf policie se stane nejslabším článkem obžaloby, těžko si lze představit, že pouze na základě těchto důkazů bude někdo odsouzen.

Dlouhodobý policejní problém

Se znaleckými posudky má policie již delší dobu velký problém, na který poukazovala i ČESKÁ POZICE. Před koncem loňského roku se vyšetřovatelé vypořádali s trestním oznámením na neznámého pachatele, které bylo podáno kvůli podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Trestný čin se měl údajně stát v souvislosti s přemístěním Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) do budovy Tokovo v pražských Holešovicích. Dle policie spáchán žádný trestný čin nebyl, a proto věc odložila.

Je jasné, že policie sama nemá dostatek znalostí z realitního trhu, aby posoudila a vyhodnotila veškeré kroky související se stěhováním NKÚ. ČESKÁ POZICE se proto tehdy protikorupční policie dotázala, zda měla v případu NKÚ – Tokovo k dispozici odborný posudek, ze kterého by při vyšetřování vycházela. Odpověď tiskového mluvčího Jaroslava Ibeheje zněla: „Během šetření a následného prověřování naši kriminalisté mimo jiné prováděli výslechy osob a vyhodnocovali materiály, které si vyžádali od příslušných institucí. V prosinci 2011 došlo k rozhodnutí ve věci se závěrem, že nebylo zjištěno žádné jednání v podobě porušení povinnosti při správě cizího majetku, popřípadě jiného trestného činu a věc byla odložena.“ O odborném posudku nepadlo ani slovo. Dle informací ČESKÉ POZICE ho policie neměla k dispozici. A důvod? Údajně nedostatek peněz, aby si takový materiál objednala.

Americká stopa?

Skutečnost, že v případě nákupu letadel Casa si policie posudek objednala u americké firmy, dostala i politický rozměr. Poslanec TOP 09 Daniel Korte si myslí, že za obviněním bývalé ministryně a současné poslankyně Parkanové stojí zájmy ministra obrany Alexandra Vondry. „On potřebuje vypustit hustý dým, aby odvrátil pozornost od svého průšvihu s firmou ProMoPro,“ řekl Korte deníku Právo. Na dotaz, jak ministr obrany může ovlivnit policii, dodal: „Pan Vondra se vyznačuje nadstandardními vztahy se Spojenými státy. Je náhoda, že trestní oznámení přišlo z USA? Je náhoda, že ta firma, která zpracovala posudek, zda je to předražené, je původem americká?“

Ministr Vondra takové nařčení kategoricky odmítá. „Je to neuvěřitelné. Čeští komunisté léta tvrdili, že za vším stojí američtí imperialisté. Tomu se mohu jen smát. Když ale takové myšlení přebírá i politik, který se hlásí k pravici, je to k pláči. Přičítám to jeho stresu,“ sdělil ČESKÉ POZICI Vondra.