Kauza Opencard ovlivňuje volební kandidátky ODS a TOP 09 v Praze

Obvinění pražských radních zhatilo Tomáši Hudečkovi (TOP 09) kandidaturu do sněmovny. Bohuslavu Svobodovi (ODS) ji hodně komplikuje.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Jako vykartovaní fotbalisté si teď musejí připadat někteří pražští politici ODS a TOP 09, kterých se týká obvinění v kauze Opencard. Pražské pobočky ODS a TOP 09 by aktéry kauzy bývaly mohly využít jako svá volební esa, místo toho jim červená elektronická kartička vystavila „dištanc“ nebo přinejmenším komplikuje jejich postavení na kandidátní listině.

U občanských demokratů by měl situaci s kandidaturou do Poslanecké sněmovny zřejmě o mnoho snazší exprimátor Bohuslav Svoboda, jenž byl v době svého působení u obyvatel Prahy populárním politikem. Jedničkou v Praze na kandidátce ODS však zřejmě bude Miroslava Němcová, a to bez ohledu na Svobodovu kauzu. Exprimátor by jí měl krýt záda z druhého místa. Jenže o něj musí svést boj s exministrem Tomášem Chalupou, který dle informací ČESKÉ POZICE z vedení pražské ODS využívá obvinění kolem Opencard jako klacek na Svobodu. Na to by mohlo slyšet několik místních organizací (například Praha 6, 10, 11 a 13), které by Svobodovu kandidaturu mohly ohrozit.

Exministr Chalupa prý využívá obvinění kolem Opencard jako klacek na exprimátora SvoboduV TOP 09 by zase na kandidátní listině rádi využili tváře svého primátora Tomáše Hudečka, kterého postupně začínají Pražané poznávat – zviditelnil se zejména v době červnových povodní. Jedničkou v hlavním městě bude Karel Schwarzenberg, dvojkou exposlanec Stanislav Polčák. Za nimi – nebo i před – teoreticky mohl figurovat mladý a nadějný politik Hudeček. „Topka“ ale nebude riskovat, že v případě obžaloby by se Hudeček z kandidátky musel stáhnout – to před volbami není nejlepší reklama. „Plán to (kandidovat) byl určitě. Nicméně já jsem kandidovat neměl v úmyslu, práce mám nad hlavu,“ potvrdil Hudeček ČESKÉ POZICI.

Špatně zadaná a předražená zakázka?

Obvinění, které radní hlavního města obdrželi koncem letošního března, se týká kontraktu mezi Prahou a firmou Haguess z dubna 2012 o údržbě a správě softwaru pro Opencard. Hlavní město podle smlouvy Haguessu během dvou let zaplatí necelých 74 milionů korun. Podle vyšetřovatelů případu z českobudějovické expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) byla zakázka špatně zadaná a předražená.

Jednu z klíčových rolí v kauze hrají odborné posudky. Na jedné straně členové rady města při schvalování osudné transakce s firmou Haguess předložili posudek, dle něhož mohli schválit zakázku bez otevřeného výběrového řízení. Podle kriminalistů ale pochybili, neboť tím rada údajně připravila město o možnost vybrat nejvhodnější nabídku na základě srovnání více uchazečů.

Až před volbami

Vyšetřování případu původně mělo skončit na začátku září. Teoreticky existovala šance, že kdyby někteří inkriminovaní politici a úředníci byli zproštěni obvinění, mohli by ještě do podoby kandidátky promluvit (termín podání listin je 17. září).Šetření v kauze Opencard nadále pokračuje a jasno by mělo být až koncem října, tedy přesně v období předčasných voleb

Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová však nyní ČESKÉ POZICI sdělila, že šetření nadále pokračuje a jasno by mělo být až koncem října. Tedy přesně v období předčasných voleb do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční poslední říjnový víkend. Pokud budou Hudeček a spol. obžalováni, těsně před volbami se k tomu všemu rozvíří debata o tom, kdo se stane novým pražským primátorem (Hudeček slíbil, že jako obžalovaný rezignuje).

Kauza obviněných radních přitom skýtá řadu neznámých. Záhadou zůstává, kdo celou akci takzvaně rozjel. Mezi pražskými politiky se čile spekuluje, kdo nebo která mocenská skupina byla spouštěčem – iniciátorem akce. Policejní obvinění se navíc opírá o znalecký posudek od firmy Česká znalecká, která vzbuzuje jisté pochybnosti.

Více ke kauze Opencard jsme psali mimo jiné v článcích:

Počet příspěvků: 3, poslední 4.9.2013 09:56 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.