Kauza Opencard: Obrácení primátora Hudečka

To, co platilo před volbami, po nich neplatí. Pražská TOP 09 rozhodla, že v případě podání obžaloby její politici na své posty nerezignují.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Zdálo se, že pražský primátor a v současnosti nejvýše postavený politik TOP 09 Tomáš Hudeček drží slovo. V případě hrozby obžaloby v kauze Opencard tři měsíce vytrvale ujišťoval:

Červen: „Jsme přesvědčeni, že obvinění nemá reálný základ, nicméně považuji za samozřejmé, že pokud státní zástupce podá obžalobu, tak ten den rezignuji,“ pronesl poté, co byl zvolen primátorem.

Červenec: „Já jsem řekl, že tam tajtrlíkovat jako obžalovaný nebudu,“ řekl ČESKÉ POZICI poté, co jsme ho upozornili na indicie, že vyšetřování případu může dospět až k soudu.

Září: „V případě, že byste jako běžný občan šel kolem magistrátu a někdo vám řekl, že na radnici sedí obžalovaný primátor nebo nějaký veřejný činitel, tak si můžete myslet cokoliv, ale prostě podle mého názoru je to za hranicí morálky…,“ řekl v pořadu Dvacet minut radiožurnálu na Českém rozhlasu.  

To, co platilo před volbami, však po nich neplatí. Tři dny po sečtení volebních výsledků primátor a radní zcela obrátili a rozhodli, že v případě podání obžaloby na své posty nerezignují. „Zastupitelé TOP 09 považují zneužívání trestních řízení za nejšpinavější formu likvidace politických oponentů,“ vysvětlil názorový obrat šéf pražských zastupitelů za TOP 09 Jiří Vávra, potenciální náhradník za Hudečka v postu pražského primátora.

Není to přitom tak dávno, kdy v podobné situaci politici TOP 09 z opozičních lavic pálili na tehdejší obviněné či obžalované radní. Například 2. listopadu 2011 se Hudeček na svém blogu rozepsal o obvinění a obžalobě náměstka Karla Březiny (ČSSD), který rovněž odmítal odstoupit: „Když potom státní zástupce podal obžalobu, čekáme nejspíše na odvedení prvního náměstka v poutech. Na co budou ještě koaliční politici čekat při pohledu na spoutaného prvního náměstka, bude velmi zajímavé. Nebo by snad mělo každým dnem zasáhnout nějaké chapadlo pražské mafie? Proto to čekání?“

Proč nyní Hudeček používá dvojí metr?

Vykonstruovaný případ

ČESKÁ POZICE v několika článcích upozornila na podivné okolnosti kauzy obviněných radních – například na znaleckou společnost Česká znalecká, která vyšetřovatelům dodávala odborné posudky, na dřívější právní posudky, jež dávají současným radním za pravdu, nebo na podobnou kauzu na ministerstvu zemědělství, ve které soud rozhodl ve prospěch resortu.

Pokud primátor Hudeček Pražanům slíbil, že v případě podání obžaloby v kauze Opencard odstoupí, měl by to učinit

Následkem těchto pochybností se Hudečkovo původní rozhodnutí odstoupit v případě obžaloby zdálo nestrategické a neprozíravé – měl by počkat na rozhodnutí policie a pak se rozmyslet. (Podle mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové od policie stále nepřišel žádný návrh na obžalobu.) Pokud však Hudeček Pražanům slíbil, že v případě podání obžaloby v kauze Opencard odstoupí, měl by to učinit. Či vysvětlit, v čem konkrétně se situace změnila.

Zajímalo nás, co na obrat pražské TOP 09 říká Hudečkův stranický nadřízený a propagátor kvalitní politické kultury Karel Schwarzenberg. Exministr zahraničí a přředseda TOP 09 ČESKÉ POZICI sdělil, že za primátorem Hudečkem stojí, neboť považuje případ za vykonstruovaný: „Ten proces je domluvený, to se bohužel u nás někdy stává. V tom případě člověk nemůže na takové jednání přistoupit. Bylo to na objednávku.“

Primátor Hudeček si v pondělí 4. listopadu pověsil na Twitteru odkaz na nedávný rozhovor Karla Schwarzenberga a napsal: „Snad se jednou dočkám taky takového nadhledu.“ Snad takový nadhled budou mít za rok i voliči.

Počet příspěvků: 2, poslední 7.11.2013 11:23 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.