Kauza Oleo Chemical: O co jde při zatýkání

Policie se rozhodla vyšlápnout si na české podsvětí spojené s padlými bankami nebo Radovanem Krejčířem. Na začátku byl byznys s přidáváním biosložky do paliva. Na konci je spleť kauz, které se točí kolem firmy Oleo Chemical.

Ivo Rittig po výslechu. foto: MAFRA - Michal Šula

Ivo Rittig po výslechu.

Policie a žalobci v kauze Oleo Chemical udeřili na „pozoruhodnou“ skupinu podnikatelů a právníků. Největší pozornost se dosud věnovala lobbistovi Ivu Rittigovi a jeho dvorním advokátům Karolíně Babákové a Davidu Michalovi z právní kanceláře MSB Legal. Mezi deseti obviněnými jsou však tvrdí hráči z byznysového světa.

Řeč je o spolumajitelích firmy Oleo Chemical Kamilu Jirounkovi a Michalu Urbánkovi. Jejich podnikatelské kořeny sahají do období divoké privatizace v 90. letech. Zájem policie o tyto dvě veřejnosti téměř neznámé, zato vlivné figury podnikatelského světa dokládá fakt, že vyšetřovatelé požádali o jejich vzetí do vazby. Nakonec soud neposlal do vazby žádného z obviněných v kauze.

Jirounek a Urbánek nepěstovali kontakty jen se světem „bílých límečků“ z vedení bank, nýbrž i s temnou oblastí kolem uprchlých podnikatelů, jako je Radovan Krejčíř. Například: Jirounkovým kamarádem a sousedem býval zavražděný byznysmen Roman Pjajka. Ten bydlel nedaleko Prahy v Černošicích. Nájemný vrah jej zastřelil v Audi A8 před garáží. Po jeho smrti Pjajkův dům koupil Radovan Krejčíř. Jirounek se dobře zná i s finančníkem Petrem Sisákem, se kterým je spojována firma Key Investments. I s tou Oleo obchodně spolupracovalo. Sisák s Jirounkem před dvaceti lety figurovali v několika společných firmách.

Nebezpečné známosti

Některé známosti byly pro Jirounka životně nebezpečné. V takzvaném případu „Bezdomovec Žáček“ ho sledovali a vydírali dnes vazebně stíhaní lidé. Jirounek se totiž nechal napálit falešnými dokumenty a dostal se do kontaktu s vymahači peněz, kteří mu posléze sledovali automobil a vyhrožovali fyzickou likvidací. V případu uvízl a skončil na lavici obžalovaných.

V jednom příběhu s kriminálním pozadím utopily české radnice stamiliony u neprůhledné firmy Key Investments. V druhé kauze zase jde o podivné obchody s bionaftou, kterou nakupovaly státní a městské firmy od společnosti Oleo Chemical, za níž zůstává miliardový dluh. ČESKÁ POZICE před časem informovala o důkazech, které odhalily, že první politicko-ekonomický případ je těsně propojen s druhým. A personální nitky se sbíhají u kontroverzního podnikatele a advokáta Petra Sisáka.

Společným jmenovatelem byznysmenů, kteří se pohybují kolem inkriminovaných dvou firem, je zájem o ovládnutí tukového průmyslu. Kromě Sisáka či Jirounka je to třeba František Koch.

Společným jmenovatelem byznysmenů, kteří se pohybují kolem inkriminovaných dvou firem, je zájem o ovládnutí tukového průmyslu. Kromě Sisáka či Jirounka je to třeba František Koch. Ten se Sisákem před lety společně působil ve vedení zkrachovalé První slezské banky. Spolupráci Key Investments a inkriminované firmy Oleo Chemical dokazuje takzvaná komisionářská smlouva z roku 2008, kterou redakce před časem získala.

Nejde o náhodné známosti, neboť trojúhelník Koch-Sisák-Jirounek se v průběhu 90. let potkal v několika firmách: například ISAAC investiční společnost nebo Broke CZ.

Palba před garáží

Vztahy a personální linky majitelů firmy Oleo Chemical nesahají jen do světa „bílých límečků“ z vedení bývalých bank, nýbrž i do temné oblasti kolem uprchlých podnikatelů - jako je Radovan Krejčíř.

Pojítkem je zavražděný podnikatel s pohonnými hmotami Roman Pjajka. V knize Jaroslava Kmenty Svědek na zabití Michael Kliment (svědek v kauze únosu Krejčířova otce Lamberta) tvrdí, že Pjajku nechal zabít kvůli majetku právě Radovan Krejčíř. Pjajka se spolumajitelem Olea Kamilem Jirounkem v roce 1994 zakládal firmu Platón, již dnes Jirounek vlastní. Jirounek s Pjajkou v 90. letech působili i ve firmě Rojo, která se zabývala mimo jiné detektivními službami.

Podle dřívějších zpráv Hospodářských novin byl Pjajka obchodním partnerem Krejčíře, oba bydleli v Černošicích nedaleko Prahy. V roce 2000 nájemný vrah Pjajku zastřelil přímo před vjezdem do garáže v jeho Audi A8. Pjajka byl v té době i jedním z obžalovaných kvůli úvěrovým podvodům ve výši 180 milionů v padlé Kreditní bance. Po jeho smrti získal jeho černošický dům Krejčíř.

Další indicií propojující Oleo Chemical a krejčířovce je advokát Ivo Kroužek. S firmou Oleo Chemical spolupracoval v rámci insolvenčního řízení, v němž ji od roku 2011 zastupoval. Advokát má svou kancelář napsanou na adrese v areálu, kam se před lety vystěhovávala část majetku Radovana Krejčíře z jeho černošické vily.

Sledování a výhrůžky

Aktuální obvinění Kamila Jirounka v kauze Oleo Chemical není jeho prvním trestním stíháním. Krajský soud v Praze již několik měsíců rozplétá bizarní příběh padělané směnky. Podle ní si měl spolumajitel koupelnářské firmy Ravak Jindřich Vařeka půjčit 127 milionů korun od bezdomovce. Přitom to byl právě Jirounek, kdo si ve skutečnosti od Vařeky půjčil necelých sto milionů. Když zjistil, že nemá z čeho peníze vrátit, započetl vůči Vařekovi směnku. A ta byla falešná, kvůli čemuž byl obžalován z podvodu a padělání platebního prostředku.

Krajský soud v Praze již několik měsíců rozplétá bizarní příběh padělané směnky. Podle ní si měl spolumajitel koupelnářské firmy Ravak Jindřich Vařeka půjčit 127 milionů korun od bezdomovce.

Vedle právního postihu se však situace ukázala být pro Jirounka nepříjemnou i z hlediska bezpečnostního. Spolu s Jirounkem je v kauze obžalován i podnikatel Radek Novák.

Ten se před několika lety osudově zapletl s lidmi z pražského podsvětí. Musel jim být neustále k dispozici, starat se jim o jídlo, vyřizovat výhrůžky a v případě neuposlechnutí mu hrozili fyzickou likvidací. O svém příběhu se bál mluvit. Teprve ve chvíli, kdy lidé, ze kterých měl strach, skončili ve vazbě, sebral odvahu a vypravil se na policii. Tam vyšetřovatelům minulý rok na podzim popsal, jak fungují vztahy v mafii. Novák sloužil lidem, kteří Jirounkovi slíbili dodání směnky - která, jak se později ukázalo, byla padělaná. Jirounek za tyto služby odmítal zaplatit. A tak přišly výhrůžky. Do automobilu mu namontovali telefon, přes který vymahači monitorovali jeho pohyb. Jindy zase musel Novák za Jirounkem, aby mu k uchu předal telefonát, v němž mu vyhrožoval „nějaký albánský člověk“.

Invence a nesplácené půjčky

Lidé z byznysu charakterizují Kamila Jirounka a Michala Urbánka následovně: výjimečně invenční podnikatelé, kteří vždy přišli s nějakým novým nápadem a zažádali si o půjčku. Často se však stávalo, že nebyli schopni peníze vracet. Podle několika zdrojů ČESKÉ POZICE patřili Jirounek s Urbánkem do skupiny mladíků, kteří se již ve druhé polovině 80. let minulého století učili podnikat.

Zhruba v roce 2004 vymysleli Jirounek s Urbánkem ambiciózní plán. Vybudovat firmu a továrnu, v níž se budou esterifikovat mastné kyseliny z odpadů. Výsledným produktem se staly metylestery, které se povinně jako biosložka přidávají do nafty. Firmu pojmenovali Oleo Chemical.

Nebezpečné známosti v pozadí kauzy Oleo Chemical

  • Petr Sisák Je považován za člověka v pozadí Key Investments a je spojovaný se společností Via Chem Group (majitel někdejší Setuzy). Byl pravomocně odsouzený za vytunelování První slezské banky. V minulosti byl vyšetřován i kvůli zmizení zhruba miliardy korun z takzvaných CS Fondů.

  • František Koch Byl v minulosti obžalován a souzen kvůli zkrachovalé Ekoagrobance, v níž byl členem představenstva. Působil i ve zkrachovalé První slezské bance. Koch je považován za Sisákova muže a dnes šéfuje karibské investiční firmě Markot Limited.

  • Roman Pjajka V roce 2000 nájemný vrah podnikatele zastřelil přímo před jeho domem. Pjajka byl v té době jedním z obžalovaných kvůli úvěrovým podvodům ve výši 180 milionů v padlé Kreditní bance. Měl blízko k Radovanu Krejčířovi. S Kamilem Jirounkem založil v 90. letech několik firem.

Klíčové otázky v kauze Oleo Chemical

Když policisté zazvonili u Ivo Rittiga, zajímala je kauza Oleo Chemical. Rittig neotevřel, nebyl doma. Detektivům se přihlásil až během dne.

1. Co je to firma Oleo Chemical a co vyráběla?

Společnost Oleo Chemical vznikla v roce 2004. Jejími dvěma hlavními majiteli jsou Kamil Jirounek a Michal Urbánek. Podnikatelé přišli s projektem takzvané esterifikace mastných kyselin z odpadů. Výsledným produktem měly být metylestery, které se povinně jako biosložka přidávají do nafty. Zástupci Olea Chemical nabídli v roce 2006 tuto komoditu manažerům státní firmy Čepro, která se zabývá byznysem s palivem a ropnými produkty.

Na výstavbu fabriky v bývalém libereckém areálu Benziny v letech 2005 a 2006 získali úvěry od bank UniCreditaNLB. Tyto peníze však nestačily. Jirounek s Urbánkem proto hledali další investory. „Předběhli čas. Návrh zněl velice zajímavě:,Využíváme odpadní suroviny, budeme levnější než konkurence.‘ Až do roku 2013 se účastnili všech tendrů na dodávky této komodity,“ řekl ČESKÉ POZICI před časem šéf Čepra Jan Duspěva. Jenže podle generálního ředitele se z původně lákavého byznysu stala spíše noční můra. Oleo Chemical totiž nedokázalo zajistit stabilní dodávky.

2. Kdo jsou její majitelé?

Michal Urbánek (45) a Kamil Jirounek (47) jsou hlavní tváře firmy Oleo Chemical. Lidé z byznysu je charakterizují následovně: výjimečně invenční podnikatelé, kteří vždy přišli s nápadem a žádali půjčku. Často se však stávalo, že nebyli schopni peníze vracet.

Podle několika zdrojů ČESKÉ POZICE patřili Jirounek s Urbánkem do skupiny mladíků, kteří se již ve druhé polovině 80. let minulého století učili podnikat, když do komunistického Československa „dováželi“ v krabičkách od krémů součástky na výrobu antén. Takto „připravená“ skupina, do které podle zdrojů ČESKÉ POZICE mimo jiné patřili pozdější manažeři a byznysmeni František Koch či Petr Sisák, se podílela na řízení některých bank, které v 90. letech zkrachovaly. Šlo o Ekoagrobanku či První slezskou banku.

Kamil Jirounek s Petrem Sisákem, který je znám z miliardové kauzy Key Investments, zakládali před dvaceti lety různé firmy. Jirounek se dostal do těsné blízkosti podnikatelů kolem uprchlého Radovana Krejčíře, z nichž někteří byli zavražděni.

3. Jakou roli v kauze hraje firma Ravak, přední výrobce koupelen?

Když si Jirounek a Urbánek v roce 2008 uvědomili, že potřebují na dostavbu své liberecké továrny další peníze, přes svého známého Jindřicha Vařeku mladšího se dostali k hlavním spolumajitelům tradičního českého výrobce koupelen - firmy Ravak. Tu spoluvlastní Jindřich Vařeka starší a Jiří Kreysa.

Na základě nepravdivých posudků a analýz nakonec Ravak poslal prvních 160 milionů. Postupně se částka měla vyhoupnout až na závratných 750 milionů korun. Urbánek s Jirounkem z Olea Chemical naopak trvají na tom, že nic vracet nemusejí, protože Ravak jim údajně naopak způsobil škodu za dvě miliardy poškozením jména firmy.

Důležitý moment nastal v polovině roku 2011. Ačkoli Oleu posílali další a další půjčky, do té doby Kreysa a spol. neměli vhled do hospodaření Olea Chemical a ani přístup k informacím o jeho vnitřním chodu. „Až v květnu jsme získali přístup k informacím o společnosti, díky čemuž jsme zjistili, kam přesně jaké peníze tečou. Majitelé Olea rozhazovali peníze, kudy chodili - kupovali si porsche, strašně moc stály zbytečné a nevyužívané kanceláře, pronajímaly se skyboxy v O2 aréně a tak dále,“ řekl ČESKÉ POZICI spoluzakladatel koupelnového impéria z Příbrami Kreysa.

4. Proč vyšetřovatelé začali zatýkat?

Nakonec se spolumajitelé Ravaku v roce 2011 dostali v Oleu do manažerských pozic a objevili důležité dokumenty směřující k významným postavám českého politicko-byznysového světa. A odstartovali hon na Ivo Rittiga a jeho skupinu.

„Odmítli jsme například vyplácet provize karibské společnosti Cokeville Assets. Pokud Oleo vyhrálo zakázku na dodávku biopaliva pro pražský dopravní podnik, nebyl důvod jí vyplácet žádné provize,“ dodal Kreysa. Cokeville Assets je navázaná právě na Rittiga.

Jirounek tvrdí, že žádné peníze z Olea Chemical nevyvedl. Jiného názoru je ale Ravak. Stovky milionů, které do Olea Chemical poslali (v domnění, že se jim peníze nakonec vrátí), se mezitím pravděpodobně rozkutálely do zahraničí. Tomu odpovídá i oficiální vyjádření vyšetřovatelů. Velké peníze dle Kreysy skončily například ve firmě DT Consulting, o které prý Urbánek tvrdil, že ve skutečnosti patří Ivo Rittigovi.

„Urbánek se Rittigem dříve dost oháněl, v poslední době to však ustalo. Další podivnou firmou byl Temperatior, který pronajímal reality. Sídlil v Liberci v areálu Olea, personálně byl s Oleem propojený. Byla do něj vyvedena část majetku. Akcie Temperatioru patří neprůhledné firmě Insumenta,“ doplňuje Kreysa. Vyšetřovatelé se zaměřili právě na tyto vývody směrem do zahraničí. V případu figurují další firmy - například v Panamě -, do kterých tekly peníze nebo na které byly převáděny akcie Olea Chemical. Tyto převody a transakce dle policie nebyly zdaněny, a státu tím vznikla škoda. 

5. Jak v kauze figuruje Ivo Rittig?

Hlavní spojnicí na Ivo Rittiga v kauze Oleo Chemical je jeho obchodní spolupráce s karibskou firmou Cokeville Assets z roku 2006. Vyšetřovatelé mají za to, že mimo jiné přes Cokeville Assets proudily peníze z firmy Oleo Chemical k Rittigovi. Velké peníze měly skončit například i ve firmě DT Consulting, spojované s Rittigem.

6. Proč si policie došla i pro právníky MSB Legal?

Přesné informace o tom, čím se advokáti kanceláře MSB Legal provinili, zatím nejsou k dispozici. Jisté je pouze to, že se nikdy netajili tím, že Ivo Rittigovi poskytují veškerý právní servis. Je to již podruhé, co si policie na spolumajitele vlivné kanceláře vyšlápla. Mezi obviněnými skončili i v případu jízdenkové kauzy. MSB Legal, dříve vystupující pod názvem Šachta & Partners, vytvářela pro klienty neprůhledné struktury firem. Nejen v kauze kolem Ivo Rittiga, ale například i v případu privatizačních žraloků jménem Appian.

7. Jakou roli hraje v kauze Oleo Chemical pražský dopravní podnik?

V aktuálním případu, tedy v kauze Oleo Chemical, nehraje dopravní podnik stěžejní roli. Jak potvrdila šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová, v případu nevznikla škoda na základě předražené zakázky nebo nevýhodného výběrového řízení. Škoda státu vznikla krácením daní. Případ bionafty tedy není podobný kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik, v níž jsou Ivo Rittig a spol. rovněž obviněni. Tam dle žalobců dopravnímu podniku, městem vlastněnému, škoda vznikla.

Firma Oleo Chemical dopravnímu podniku hlavního města v letech 2010 až 2012 dodávala bionaftu. (Původně šlo o pětiletý kontrakt v předpokládané výši 375 milionů, nakonec byl zkrácen na polovinu. Oleo Chemical vyinkasovala 430 milionů, tedy o 55 milionů více a za poloviční dobu.) Podobně jako v jízdenkové aféře se zde objevuje karibská společnost Cokeville Assets, která s Rittigem v minulosti obchodně spolupracovala. Cokeville Assets poskytovala majitelům Olea Chemical poradenské služby - konkrétně měla vyjednat dodavatelskoodběratelskou smlouvu s „vhodným obchodním partnerem“ a poskytnout jí poradenské služby ve výběrových řízeních.

 8. Jakou roli v kauze Oleo Chemical hraje miliardář Karel Janeček?

Záhadnou. Filantrop a miliardář Karel Janeček před několika lety poskytl Jirounkovi ze společnosti Oleo Chemical 75 milionů korun. Tučná suma měla sloužit na nákup letadla. Oba muži totiž vyznávají seskoky z letadla. Janeček vypůjčené peníze zpět nedostal. „Obrátil se na mě kamarád (s žádostí o půjčku - pozn. red.), jehož nebudu jmenovat, který posléze peníze poskytl panu Jirounkovi. Nebylo to málo,“ potvrdil Janeček, spolumajitel firmy RSJ.

Zajímavé je, že když měl Janeček možnost poslat Oleo Chemical kvůli nesplacenému dluhu do insolvence, neučinil tak. „Bál jsem se, že podpořím insolvenční návrh proti někomu, kdo by potenciálně mohl být v právu. Nechtěl jsem kvůli prachům riskovat, že si zničím své jméno a že se dostanu na špatnou stranu,“ míní Janeček. Byl to však právě jeho protikorupční fond, kdo jako první na konci roku 2011 spustil hon na Ivo Rittiga kvůli podezřelým transakcím v dopravním podniku. Mimo jiné protikorupční fond vynesl ven materiály týkající se Olea Chemical.

9. Kdo je bezdomovec Miroslav Žáček?

Tento případ je dokladem bizarnosti kauzy Oleo Chemical. V příběhu, který již rozplétá Krajský soud v Praze, jde o padělanou směnku. Podle ní si měl spolumajitel koupelnářské firmy Ravak Jindřich Vařeka starší půjčit 127 milionů korun. V případu došlo i na vyhrožování fyzickou likvidací. Jedním z obžalovaných je Kamil Jirounek.

Geneze směnky byla následující. Vařekovi měl v roce 2002 podle obžaloby půjčit oněch 127 milionů korun jistý Miroslav Žáček. „Milionář“ v té době ztratil doklady, žil jako bezdomovec na pražských nádražích. Tato údajná pohledávka se ve formě směnky dostala až k Jirounkovi, který tvrdí, že o padělání nevěděl. Jirounek směnku používal proti spolumajiteli Ravaku Vařekovi staršímu.

Jedna z větví, kterou rozplétají vyšetřovatelé, zasáhla Ivo Rittiga

O čem se v souvislosti s Ivo Rittigem mluví

  • OLEO CHEMICAL

Rittig obviněn z praní špinavých peněz, vzetí do vazby ale žalobci nepožadovali.

  • NEMOCNICE NA HOMOLCE

Rittig je podezříván, že stál v pozadí pochybných zakázek nemocnice. Homolka měla například jedné z firem napojených na Rittiga nevýhodně pronajmout sklady.

  • NAGYGATE

Rittig obviněn kvůli úniku utajovaných informací z BIS, které měl získat od Jany Nagyové, nyní Nečasové.

  • DOPRAVNÍ PODNIK

Rittig obviněn z praní špinavých peněz (v právním jazyce jde o legalizaci výnosů z trestné činnosti) a přišel o pas.

  • SOLÁRNÍ BYZNYS

Rittig spojován s firmou Amun.Re, která postavila solární elektrárny a prodala je ČEZ. Policie zjišťuje, zda ČEZ nenakoupil příliš draze.

Počet příspěvků: 2, poslední 2.10.2014 04:27 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.