Ceska Pozice

Kauza OKD: Soud chce po Úřadu vlády nahrávku klíčového zasedání

Líčení v kauze ztracených miliard při prodeji polostátního důlního podniku, které proběhlo v půlce října, nabídlo překvapení. Generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka odmítl u soudu vypovídat.

Martin Shabu 26.10.2017
Sobotka po svědecké výpovědi u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sobotka po svědecké výpovědi u soudu. | foto:  Petr Topič, MAFRA
Sobotka po svědecké výpovědi u soudu.

Co by pomohlo osvětlit, kdo nese odpovědnost za zpackanou privatizaci OKD? Podle soudu diskuse členů vlády, která v roce 2004 rozhodla o prodeji státního podílu v dolech do rukou firmy Karbon Invest. Obvodní soud pro Prahu 2, který případ 13. října znovu projednával, proto žádá o zvukový záznam z inkriminované vládní schůze. Podle žalobce stát prodejem podílu za 4,1 miliardy korun tratil.

Vtip je v tom, že o vydání nahrávek rozhoduje Úřad vlády, který podléhá premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Jenže právě Sobotka coby někdejší ministr financí za prodej minoritního balíku akcií státu odpovídal. Byl rovněž klíčovým předkladatelem materiálů na vládu. V kauze jako svědek před soudem počátkem září vypovídal. Na většinu detailů si po 13 letech nevzpomněl.

Pouze pro vlastní potřebu

Už před dvěma roky požádaly o vydání audionahrávky Úřad vlády LN. A to dle zákona o svobodném přístupu k informacím, protože jednání vlády neproběhlo v utajeném režimu. Záznamy ale Strakova akademie odmítla vydat. Důvod? „Vláda si zvukový záznam pořizuje pouze a výlučně pro vlastní potřebu, aniž by se jednalo o informaci určenou k jakémukoli uveřejnění,“ sdělil tehdy Jiří Gaňo, ředitel právního a kontrolního odboru Úřadu vlády.

Jestli se situace změní, když o materiál požádá soud, se teprve ukáže. Na dotaz LN, zda mu audionahrávku vydá, mluvčí Úřadu vlády Martin Ayrer uvedl: „Úřad vlády ČR v jakýchkoli případech komunikaci s orgány činnými v trestním řízení nekomentuje.“

„Protože mi není známo, o co se opírá obžaloba mých dvou bývalých kolegů Pavla Kuty a inženýra Škurka, využívám svého práva nevypovídat z důvodu, abych nepřivodil trestní stíhání sobě nebo svým blízkým.“

Líčení v kauze OKD nabídlo jedno překvapení. Připomeňme ale nejprve, že v případu čelí obžalobě soudní znalec Rudolf Doucha za zmanipulovaný posudek na cenu OKD. Dalšími dvěma obžalovanými jsou exmanažeři Fondu národního majetku (FNM) Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Tomáš Černý z Vrchního státního zastupitelství v Praze došel na základě znaleckých posudků k závěru, že při prodeji OKD kvůli nim vznikla státu škoda 5,7 miliardy.

Jako svědek na líčení vystoupil Jan Juchelka, generální ředitel Komerční banky. Od jeho výpovědi se mnoho očekávalo. V letech 2003 až 2005 byl předsedou výkonného výboru FNM a pravidelně se setkával na pracovních poradách s tehdejším ministrem financí Sobotkou. Juchelkovým zástupcem a místopředsedou výkonného výboru FNM byl obžalovaný Kuta.

K prodeji státního balíku akcií v OKD, který fond spravoval, měl tedy hodně co říci. Jeho výpověď byla však velmi stručná. „Protože mi není známo, o co se opírá obžaloba mých dvou bývalých kolegů Pavla Kuty a inženýra Škurka, využívám svého práva nevypovídat z důvodu, abych nepřivodil trestní stíhání sobě nebo svým blízkým,“ prohlásil Juchelka.

Ještě před bobříkem mlčení v obavě o stíhání Juchelka uvedl, že se FNM pod jeho vedením vždy řídil v privatizačních procesech platnými zákony.

Důvodů, proč nechtěl současný šéf Komerční banky u soudu vypovídat, může být ale více. Kromě znaleckého posudku od Douchy si totiž FNM v roce 2004 objednal i posouzení od Komerční banky. Ta mimo jiné uvedla, že jen tři vybrané dceřiné firmy OKD (z tří desítek) mají hodnotu okolo 1,5 miliardy korun. Z oficiálního Juchelkova životopisu přitom vyplývá, že v letech 1999 až 2005 byl zároveň členem dozorčí rady Komerční banky.

Padlo trestní oznámení

Kvůli zmíněnému ohodnocení od Komerční banky padlo letos v červenci dokonce trestní oznámení. Připomíná se v něm, že banka toto posouzení dělala, ačkoli nebyla znaleckým ústavem. Mohla proto údajně posloužit jako zástěrka pro odpovědné úřady, aby se zvýšila důvěryhodnost posudku od soudního znalce Douchy.

Po skončení jednání předsedkyně senátu Iva Fialová upozornila, že Juchelkovo svědectví bude při objasňování případu chybět. Sama očekává vynesení verdiktu v lednu příštího roku.

„Je zde tudíž podezření, že k tomuto klamavému užití váhy Komerční banky mohlo dojít záměrně ke zvýšení celkové věrohodnosti předmětného nepravdivého posudku,“ stojí v podnětu, který v létě podal Jaroslav Andres, tajemník Národních socialistů. Případem se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Od výpovědi Juchelky, který ve FNM pracoval deset let, si hodně sliboval i soud. Po skončení jednání předsedkyně senátu Iva Fialová upozornila, že Juchelkovo svědectví bude při objasňování případu chybět. Sama očekává vynesení verdiktu v lednu příštího roku.

Příští líčení v kauze OKD nařídila na konec října. To by měl podle informací LN vypovídat vlivný sociální demokrat Milan Urban. Jako bývalý ministr průmyslu a obchodu předkládal spolu se Sobotkou klíčové materiály k prodeji akcií OKD na vládu.

Prodej akcií OKD schválila vláda v roce 2004. Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy. Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries, vedené Zdeňkem Bakalou.

Článek vyšel v Lidových novinách dne 14. října 2017.

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.