Kauza OKD: Pozoruhodná spojitost mezi prodávajícím a kupcem

Nejprve šest let pracoval pro Zdeňka Bakalu a jím založenou firmu Patria Finance. Po přestávce a zkušenostech v zahraničí pro stát – klíčový manažer FNM, který měl na starosti privatizaci státního majetku. Soukromá a veřejná kariéra Pavla Kuty se protla při prodeji 46 procent akcií státu v OKD.

Obžalovaní v kauze privatizace OKD (zleva) Rudolf Doucha, Pavel Kuta a Jan... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaní v kauze privatizace OKD (zleva) Rudolf Doucha, Pavel Kuta a Jan... | foto:  Dan Materna, MAFRA
Obžalovaní v kauze privatizace OKD (zleva) Rudolf Doucha, Pavel Kuta a Jan...

V pátek 9. října začal Obvodní soud pro Prahu 2 rozplétat podivné osudy privatizace OKD. Žalobce Vrchního státního zastupitelství viní Pavla Kutu z porušování povinností při správě cizího majetku. Totéž vyčítá i Janu Škurkovi z Fondu národního majetku (FNM). Trojici obžalovaných pak uzavírá soudní znalec Rudolf Doucha z Vox Consult. Ten čelí obžalobě za „cinklý“ znalecký posudek.

Výbušnost soudního líčení podtrhuje skutečnost, že vládě v roce 2004 předkládal klíčové materiály k prodeji akcií tehdejší ministr financí a nynější premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Žalobce dospěl k závěru, že státu při prodeji akcií vznikla škoda 5,7 miliardy korun.

Na druhé straně barikády

Vraťme se ale k Pavlu Kutovi, který byl v letech 2002 až 2005 II. místopředsedou výkonného výboru FNM. Do funkce ho tehdy jmenoval ministr financí Sobotka, který byl zároveň předsedou prezidia FNM.

Podle důvěryhodného zdroje LN patřil Kuta dokonce ke „smetánce“ vedení společnosti. Ve firmě dosáhl postu ředitele oddělení kapitálových trhů.

Před nástupem do instituce, která za stát vykonávala akcionářská práva ve společnostech, popsal Kuta svou misi jasně. „Beru to jako příležitost využít zkušeností získaných v předchozích zaměstnáních na druhé straně pomyslné barikády. Vyzkoušet si, jaké to vlastně je,“ prohlásil v prosinci 2002 v rozhovoru pro časopis Euro.

Jenže právě za tuto „zkoušku“ nyní platí. Podezření vzbuzuje především jeho propojení s uhlobaronem Zdeňkem Bakalou, pro kterého v letech 1994 až 1999 pracoval coby investiční poradce v Patria Finance. Podle důvěryhodného zdroje LN patřil dokonce ke „smetánce“ vedení společnosti. Ve firmě dosáhl postu ředitele oddělení kapitálových trhů.

Na scéně Bakala

LN položily Kutovi dvě otázky. První: Byl jste při privatizačním procesu v OKD ovlivněn skutečností, že jste pracoval pro Patria Finance Zdeňka Bakaly? Druhá: Snažil se vás nějak bývalý zaměstnavatel ovlivnit? Ani na jednu do minulého čtvrtka neodpověděl.

Při výslechu na protikorupční policii se Kuta hájil tím, že o převodu akcií Karbon Investu na Zdeňka Bakalu neměl nejmenší tušení

Bakala hraje při privatizaci OKD důležitou roli. Ačkoli stát o prodeji svých akcií vyjednával výhradně s majoritním podílníkem – společnostní Karbon Invest uhlobaronů Viktora Koláčka a Petra Otavy –, v pozadí transakce byl Bakala. V květnu 2004, tedy ještě před prodejem státního podílu, totiž uzavřel Karbon Invest dohodu o prodeji svých akcií firmě Charles Capital, kterou zastupoval Bakala. Koláček s Otavou se zavázali prodat Bakalovi 76 procent akcií.

A do privatizace, která se pomalu chýlila ke konci, promluvil Bakala ještě jednou. Podle obžaloby, kterou LN prostudovaly, vyzval Koláčka s Otavou, aby státu za akcie důlní společnosti nabídli vyšší obnos. „Bakala pověřil Karbon Invest zvýšením kupní ceny za podíl akcií FNM z částky 3,4 miliardy korun na částku 4,001 miliardy,“ napsal Tomáš Černý z Vrchního státního zastupitelství v Praze do obžaloby. A jak Bakala chtěl, tak se i stalo a tehdejší vláda Stanislava Grosse prodej minoritního podílu v OKD za cenu 4,1 miliardy posvětila.

Při výslechu na protikorupční policii se Kuta hájil tím, že o převodu akcií Karbon Investu na Zdeňka Bakalu neměl nejmenší tušení. „To jsem nevěděl. V takovém případě bychom se samozřejmě zajímali o cenu té transakce. Určitě by to byla skutečnost, kterou by bylo třeba dát vládě na vědomí pro její rozhodování,“ vypověděl v říjnu 2011 během výslechu. Podle pozdějších zpráv médií Charles Capital za Karbon Invest zaplatil 10 miliard korun.

Propojené osudy

Jak se propojily osudy miliardáře a úředníka obžalovaného v kauze OKD

Ještě než vláda definitivně rozhodla o prodeji státního podílu v OKD Karbon Investu, byl domluven následný přeprodej ostravských dolů Zdeňku Bakalovi (na snímku z roku 2004) a jeho obchodním partnerům.

Ještě než vláda definitivně rozhodla o prodeji státního podílu v OKD Karbon Investu, byl domluven následný přeprodej ostravských dolů Zdeňku Bakalovi (na snímku z roku 2004) a jeho obchodním partnerům.

Zdeněk Bakala (54)

  • Jeden z nejbohatších Čechů začínal kariéru v USA, kam v roce 1989 emigroval, když mu bylo 19 let. Studoval University of California v Berkeley a později i Dartmouth College.
  • Od roku 1989 pracoval pro banku Drexel Burnham Lambert v New Yorku. O rok později přešel do Credit Suisse First Boston. Po roce už vedl českou pobočku First Boston v Praze.
  • V roce 1994 založil investiční společnost Patria Finance, která radila mimo jiné i při prodeji státních podniků. V roce 2000 se rozhodl Patrii prodat. Odkoupila ji belgická banka KBC.
  • V listopadu 2004 odkoupil se svými obchodními partnery společnost Karbon Invest, která držela majoritní podíl v Ostravsko-karvinských dolech (OKD) a v Českomoravských dolech. Předtím stát prodal Karbon Investu menšinový státní podíl v OKD za cenu údajně nevýhodnou pro stát.
  • Ze svého podnikání s obchodními partnery se postupně vyvázal a loni své aktivity konsolidoval pod BM Management, který vlastní napůl se svou manželkou Michaelou Bakala.

Pavel Kuta (47)

  • Je momentálně jednatelem společnosti Panorama Investment.
  • V letech 1994 až 1999 pracoval jako finanční poradce ve společnosti Patria Finance, kterou zakládal Bakala. Poté působil tři roky v Londýně.
  • V roce 2002 se vrátil do Česka a stal se II. místopředsedou výkonného výboru Fondu národního majetku (FNM). Do jeho kompetence patřila i příprava prodeje státního podílu v OKD v roce 2004.
  • Po angažmá ve FNM se vrátil do byznysu a pracoval pro společnost PPF Petra Kellnera.
  • V pátek začíná u Obvodního soudu pro Prahu 2 líčení v kauze privatizace OKD, při níž dle obžaloby stát přišel o 5,7 miliardy korun. Kuta je jedním ze tří obžalovaných.