Kauza Legios: Posudek, který věřitelům radost nedělá

Kauza zkrachovalé lounské vagonky Legios (dnes pod názvem Heavy Machinery Services, HMS) se posunula o podstatný kus dál. Po necelém roce průtahů obdržel soud znalecký posudek, který naznačuje, jakou má společnost hodnotu. Věřitelé z něj velkou radost mít zřejmě nebudou.

Znalecký posudek zadaný soudem ocenil zkrachovalou společnost na 163 milionů, firma přitom dluží přes tři miliardy korun. foto: Legios

Znalecký posudek zadaný soudem ocenil zkrachovalou společnost na 163 milionů,...

Úpadek lounské vagonky je jednou z nejznámějších insolvencí poslední doby. Pozornost poutá hned z několika důvodů. Jednak je firma už několik let předmětem vyšetřování, jednak ji má podle řady informací ovládat miliardář František Savov, o jehož vydání z Londýna už nějakou dobu usiluje česká justice.

Ve prospěch reorganizace

Hlavně ale během insolvenčního řízení několikrát padl výraz „insolvenční mafie“. Ať už oprávněně, či nikoliv, Legios se stal příkladem reprezentujícím problémy českých insolvenčních soudů.

Během insolvenčního řízení několikrát padl výraz „insolvenční mafie“. Ať už oprávněně, či nikoliv, Legios se stal příkladem problémů českých insolvenčních soudů.

Lidové noviny se pokusily spojit s Všeobecnou úvěrovou banku (VÚB), která platí za jednoho z největších věřitelů Legiosu. Právě ona poměry v insolvenčním řízení u Krajského soudu v Českých Budějovicích hlasitě kritizovala. Například fakt, že na řešení kauzy byl přidělen soudce mimo pořadí. Jak se staví k výsledku posudku, jehož vyhotovení zabralo několik měsíců, ale nechtěl nikdo z banky komentovat.

„Posudek má téměř pět set stran a chceme se s ním nejdřív patřičně seznámit,“ uvedl zdroj z VÚB. Ke spokojenosti ale dojde slovenský finanční ústav jen těžko. Z více než 250 milionů korun, které mu Legios dluží, by měl dostat jen přibližně pětinu. Výsledek zároveň nahrává pokračování reorganizace, kterou podniku schválil soud. V případě konkurzu by podle znalců byla částka pro věřitele mnohem menší.

Podjatý znalec

Velmi obsáhlý posudek vyhotovil Institut oceňování majetku, který funguje v rámci Vysoké školy ekonomické v Praze a může se v daném oboru pochlubit solidní pověstí. Původně přitom jihočeský soud zadal úkol jinému znalci – českobudějovické společnosti Bohemian Appraisal. Proti jejímu jmenování se ale postavila právě Všeobecná úvěrová banka.

Slovenská VÚB již u soudu prohlásila, že požaduje konkurz. Tvrdí, že reorganizace, kterou jí soud povolil, je čistě formální a společnost jen hraje o čas.

Jak v jednom ze svých podání uvedla, znaleckou firmu spoluvlastní advokát Bohumil Koutník, který v minulosti opakovaně vystupoval ve společnostech spojených se Savovem. Soud námitku uznal a vypracování posudku zadal ústavu při VŠE.

Je otázkou, jakým směrem se budou události kolem Legiosu nyní vyvíjet. Slovenská VÚB již u soudu prohlásila, že požaduje konkurz. Tvrdí, že reorganizace, kterou jí soud povolil, je čistě formální a společnost jen hraje o čas.

Dlouhá přestřelka

VÚB zároveň varuje, že výrobní kapacity původního Legiosu (dnes již HMS) má v pronájmu jiná společnost s podobným názvem, a sice Legios Loco. Ta byla založena teprve v lednu 2013, jen krátce před podáním insolvenčního návrhu na HMS.

VÚB zároveň varuje, že výrobní kapacity původního Legiosu (dnes již HMS) má v pronájmu jiná společnost s podobným názvem, a sice Legios Loco

Že mají obě firmy leccos společného, nevyplývá jen z názvu. Ve statutárních orgánech obou společností po jistou dobu působil Radek Rybáček. Ten je v souvislosti s Legiosem stíhán policií v rozsáhlém případu krácení daní. Případ se táhne už od roku 2009.

Dodejme, že Legios se ostrým tvrzením VÚB brání. V minulosti firma například naznačila, že za VÚB ve skutečnosti stojí jiný český miliardář – Karel Komárek se svou skupinou KKCG, která chce údajně Legios ovládnout. Ta skutečně měla v minulosti o akvizici lounské vagonky zájem, nyní ji ovšem popírá.

„VÚB opakovaně torpéduje snahy o reorganizaci společnosti. V červnu neúspěšně napadla průběh insolvenčního řízení u Ústavního soudu a opakovaně se snaží obstrukcemi zastavit proces reorganizace. O zachování výrobního potenciálu a zaměstnanosti jde VÚB až v poslední řadě, snaží se uspokojit jen své vlastní zájmy,“ tvrdí jediný člen představenstva Legiosu Pavel Prázný.

Příběh lounské vagonky.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.