Kauza Key Investments: Vrcholný manažer ČEZ klientem firmy

Tomáš Pleskač je prvním vrcholným členem představenstva ČEZ bezprostředně spjatým se společností Key Investments. Svěřil jí de facto vlastní peníze, aby se o ně starala, přičemž s touto firmou v letech 2005 až 2008 spolupracoval i sám ČEZ.

Key Investments. foto: Reprofoto

Key Investments.

I pět let po svém krachu vydává archiv společnosti Key Investments nová svědectví. Tentokrát míří do nejvyšších pater polostátní energetické společnosti ČEZ. Lidové noviny získaly dokumenty svědčící o tom, že mezi klienty Key Investments patřil i Tomáš Pleskač, jeden z nejdéle sloužících členů představenstva ČEZ.

Od roku 2008 si u podezřelého obchodníka s cennými papíry postupně uložil řádově vyšší částky. Krátce před jeho krachem potom úspory ve formě cenných papírů převedl na jiný účet. Na rozdíl od dalších pěti desítek podvedených klientů se tak jeho jméno ve skandálu, dnes opět prošetřovaném policií, dosud neobjevilo. Dotazy položené prostřednictvím mluvčího ČEZ nechal Pleskač bez odpovědi.

V letech 2005 až 2008 přitom s Key Investments spolupracoval i samotný ČEZ. Podobně jako Pleskač si u ní uložil volné firemní prostředky ve výši 20 milionů korun, a navíc si zadal vypracování několika analýz bulharského trhu. Jejich kvalita byla ovšem krajně pochybná.

Nekvalitní analýzy

Tomáš Pleskač se tak stává prvním vysoce postaveným člověkem z představenstva ČEZ, který byl s Key Investments bezprostředně spjat. Počátkem roku 2008 podepsal smlouvu o obhospodařování investičních nástrojů. To znamená, že Key Investments de facto svěřil vlastní peníze, aby se o ně starala.

Je zajímavé, že se na rady ohledně bulharského trhu společnost ČEZ zeptala právě makléřské firmy Key Investments s nejasným vlastnickým pozadím. Analýzy navíc nevykazují zrovna odpovídající kvalitu.

LN se pokoušely Pleskače zkontaktovat prostřednictvím tiskového mluvčího ČEZ, který ale klíčové otázky ponechal prakticky bez odpovědi. Namísto toho v e-mailu znovu vyjmenoval roky, ve kterých měla Key Investments s ČEZ uzavřenou smlouvu, a popsal formu spolupráce. Ta je sice dostatečně známá, ale možná stojí za to se nad ní ve světle nových okolností pozastavit.

Key Investments v letech 2005 a 2006 vypracovávala pro ČEZ analýzy o bulharském trhu, na kterém v té době právě začínal působit v rámci mezinárodní expanze. Ta se ukázala být mírně řečeno katastrofou a ČEZ se dnes svá bulharská aktiva pokouší prodat. Nicméně je zajímavé, že se na rady ohledně tamějšího trhu společnost zeptala právě makléřské firmy s nejasným vlastnickým pozadím. Analýzy navíc nevykazují zrovna odpovídající kvalitu.

Až do propuknutí skandálu naplno

„Tohle působí jako špatná diplomová práce. Můj dvanáctiletý syn by to zvládl lépe. Jde o informace zkopírované z výročních zpráv a valných hromad,“ uvedl při pohledu na ně analytik Michal Šnobr. Je přitom namístě připomenout, že Pleskač, dnes jeden ze dvou nejdéle sloužících členů představenstva ČEZ, měl po jistou dobu na starosti veškeré aktivity firmy v zahraničí, tedy i v Bulharsku.

Tomáš Pleskač, jehož hvězda ve vedení polostátní energetické firmy stoupala postupně výš, zůstal klientem Key Investments až do chvíle, kdy začal skandál naplno propukat

„Pan Pleskač měl zodpovědnost za zahraničí, tedy za divizi International, až od roku 2008, kdy již spolupráce s Key Investments v Bulharsku skončila,“ odpovídá mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V té době už sice žádné analýzy nevznikaly, ČEZ měl ale u Key Investments stále uložené peníze, a to přibližně 20 milionů korun. Stejně jako je tam měl i sám Pleskač.

Samotný ČEZ spolupráci nakonec ukončil definitivně. Oproti tomu Tomáš Pleskač, jehož hvězda ve vedení polostátní energetické firmy stoupala postupně výš, zůstal klientem Key Investments ještě následující tři roky. Až do chvíle, kdy začal skandál naplno propukat. Téměř pět desítek klientů, kteří brokerovi svěřili své peníze, nakonec přišlo o více než 870 milionů korun. A šlo i o peníze daňových poplatníků. Key Investments totiž svěřily peníze také pražské městské části a další radnice po celé republice.

Ve hře i Martin Kocourek

Pleskač se podobnému osudu takřka mistrně vyhnul. Na začátku roku 2011 si uložené cenné papíry převedl na účet jiného standardního obchodníka s cennými papíry. Byl Tomáš Pleskač spojkou Key Investments v nejvyšších patrech ČEZ? To by bylo poněkud zjednodušené tvrzení. Připomeňme, že mezi její klienty patřil i bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, který se přes brokera snažil „odklonit“ rodinné peníze. Kocourek přitom několik let předsedal dozorčí radě ČEZ, kde měl zastupovat zájmy státu.

Byl Tomáš Pleskač spojkou Key Investments v nejvyšších patrech ČEZ? To by bylo zjednodušené tvrzení. Mezi její klienty patřil i exministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, který se přes brokera snažil „odklonit“ rodinné peníze.

Dle informací LN patřil ke Kocourkovým dobrým známým i Vladimír Kroužecký – podnikatel, jehož jméno coby vlastníka a skutečného šéfa Key Investments označilo hned několik lidí u soudu. Na Kroužeckého veřejně ukázal i jeden ze tří obviněných v kauze, bývalý předseda představenstva brokerské firmy Daniel Brzkovský.

„Vladimír Kroužecký se chlubil svými vazbami na ČEZ docela často. Chodil tam pravidelně, setkával se i s Martinem Romanem v době, kdy byl generálním ředitelem,“ sdělil LN v krátkosti Brzkovský. Sám Martin Roman, dnes investor na volné noze, na zaslaný dotaz do uzávěrky LN neodpověděl.

Klienti Key Investments

  • Peníze jsem „odklonil“ kvůli manželce, obhajoval potíže s vysvětlením svého napojení na společnost Key Investments v roce 2011 tehdejší ministr průmyslu a obchodu za ODS Martin Kocourek.
  • Zároveň odmítl, že by kauza jakkoliv souvisela s jeho postavením v dozorčí radě polostátního ČEZ.
  • Teprve později vyšlo najevo, že i sám ČEZ měl peníze u Key Investments uloženy, a jak se ukazuje dnes, jejím klientem byl také dlouholetý člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač.
  • Ten smlouvu uzavřel zkraje roku 2008 a postupně firmě svěřil vlastní prostředky.

Počet příspěvků: 1, poslední 28.6.2017 07:16 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.