Kauza Key Investments: Praha 6 dostala 11 milionů ze Slovenska

Zhruba 250 milionů má však Praha 6 nadále utopených v nelikvidních cenných papírech.

Stoprocentní dcera městské části Prahy 6, firma SNEO, obdržela druhou splátku za jednoleté dluhopisy Via Chem Group, které měla v portfoliu spravované společností Key Investments. Celkem obdržela necelých jedenáct milionů korun. První splátka (2,7 milionu za 25 kusů) přišla 1. června, druhá (8,2 miliony za 77 kusů) až tento týden ve čtvrtek 23. června. ČESKÉ POZICI to sdělila městská část Praha 6.

Je to sice pozitivní zpráva, jenže je třeba připomenout, že Praha 6 a její firma SNEO mají v nelikvidních cenných papírech stále ještě utopených zhruba 250 milionů korun. (SNEO svěřila Key Investments zhruba 50 milionů korun, které byly investovány do různých cenných papírů.)

Zajímavé je, že peníze neposlala firma Via Chem Group, která dluhopis emitovala, ale slovenská společnost M Securities. Ta se dříve jmenovala Key Investments. Jedná se o slovenské dvojče české firmy, které Praha 6, 10 a 13 lehkomyslně svěřily v minulých letech téměř miliardu. Z této sumy zhruba 300 milionů korun již získaly zpět – pro veřejnost netransparentním způsobem – Praha 6 (asi 200 milionů) a Praha 13 (100 milionů ve dvou splátkách od advokáta Jana Pacovského).

Městské části nyní hledají možnosti dalšího postupu. Každá radnice si však zvolila jinou strategii. Na první pohled nejchytřeji na to šla Praha 13, která již na jaře dohodla s Key Investments, že o cenné papíry nemá zájem a chce vrátit peníze. Praha 13 sice dostala zpět dvakrát 50 milionů, ale radnice odmítá prozradit, za co konkrétně tyto platby byly a koho ve skutečnosti zastupoval advokát Pacovský. Bude zajímavé sledovat, kdy a kdo vrátí radnici, kde vládne David Vodrážka, zbylých sto milionů.

Praha 6 a 10 udělaly velkou chybu, že poté, co Key Investments již neměla licenci obchodníka s cennými papíry, převzaly od této firmy nelikvidní dluhopisy v nominální hodnotě několika set milionů korun, zejména firem Via Chem Group a E Side Property (majitel stadionu Slavie v Praze v Edenu). Dluhopisy Via Chem Group jsou splatné na konci roku 2013 a obligace E Side Property až na podzim 2024. Vypadá to, že Praha 6 a 10 svoje peníze do této doby neuvidí. Podobně je na tom i město Sokolov, které má v nelikvidních dluhopisech utopených více než 30 milionů korun.

Pokud městské části nebudou chtít počkat do konce roku 2013 (splatnost dluhopisů Via Chem Group) a do podzimu roku 2024 (splatnost dluhopisů E Side Property), budou muset najít cestu, jak tyto cenné papíry zpeněžit. Nebude to jednoduché, protože cenné papíry zděděné po Key Investments těžko bude chtít nějaká renomovaná společnost zabývající se asset managementem pro městské části spravovat.

Počet příspěvků: 1, poslední 24.6.2011 03:55 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.