Kauza Key Investments: Praha 6 chce prodat toxické pohledávky

Společnost Via Chem Group dluží Praze 6 více než 200 milionů korun. Vše nasvědčuje tomu, že vedení radnice chystá v tichosti prodej pohledávky.

Key Investments. foto: Reprofoto

Key Investments.

Prokleté dědictví aféry Key Investments, které se skrývá na účtech několika českých radnic, způsobuje komunálním politikům už dlouho těžkou hlavu. Vezměme příklad z Prahy 6. Co dělat s dluhopisy nakoupenými za více než dvě stě milionů korun, které míří za téměř zkrachovalou společností Via Chem Group a které na trhu nikdo nechce? Zdánlivě neřešitelný problém se ale přece jen tamější politici pokusí rozlousknout. Podle informací LN se vedení radnice připravuje na rázný krok. Pohledávky za stovky milionů chce prodat. Zástupce starosty Prahy 6 Jaromír Vaculík (TOP 09) zamýšlený prodej pohledávek nevyvrátil.

Druhý Radek?

„Zatím je to naprosto předčasné,“ říká Vaculík, do jehož kompetence patří i hašení problémů po kauze Key Investments. I když přesný plán, který by městské části umožnil zbavit se toxických cenných papírů, podle něj neexistuje, rozhodila radnice sítě do několika světových stran.

Průběh insolvence ovládají především firmy se sídly v daňových rájích a další netransparentní věřitelé, kteří navíc podle některých indicií mohou být propojeny přímo s Via Chem Group.

„Jednáme s různými ústavy jako s bankami nebo poradenskými firmami. Výsledky počítám budou v půlce ledna. Potom vás budeme moci informovat, zda jsme uspěli, nebo ne,“ vysvětluje Vaculík, který zároveň dodává, že radnice má povinnost najít řešení. Pravdou je, že náklady na správu toxických cenných papírů neustále rostou. Via Chem Group je totiž od loňského roku v insolvenci. U Krajského soudu v Českých Budějovicích se advokáti Prahy 6 od té doby pokoušejí domoci se alespoň části z obrovského dluhu. Zatím ale bez větších úspěchů. Průběh insolvence totiž ovládají především firmy se sídly v daňových rájích a další netransparentní věřitelé, kteří navíc podle některých indicií mohou být propojeny přímo s Via Chem Group.

Jenže samotná zmínka o případném prodeji dluhopisů vyvolává řadu otázek. Kdo by mohl mít zájem koupit si pohledávky za upadající společností, kterou navíc podle řady zdrojů ovládá mocný a kontroverzní finančník Petr Sisák? Odpověď je o to složitější, že na radnici Prahy 6 se už v minulosti jednou pohledávky po Key Investments prodávaly, a to za velkého zájmu médií. Tehdy šlo o jiné cenné papíry, konkrétně 2132 kusů dluhopisů leasingové společnosti Borsay.

I když reálně byla jejich hodnota prakticky nulová (Borsay je též v insolvenci), podařilo se Praze 6 prodat je za plnou cenu, tedy za 21,5 milionu korun. Pozornosti neunikl ani jejich kupec, kterým byla společnost Radek International, neznámé a dlouhodobě ztrátové eseróčko z Chomutova, jehož roční obrat se pohybuje kolem 100 tisíc korun. V té souvislosti se tehdy psalo, že Praha 6 se transakcí zapojila do praní špinavých peněz.

Personální změna

Jistě by bylo předčasné naznačovat, že v případě prodeje dluhopisů Via Chem Group by mohlo jít o podobně bizarní transakci. Je ale důležité podotknout, že na Praze 6 nedávno došlo k důležité personální změně, která má na dozvuky aféry Key Investments poměrně zásadní vliv.

Z vedení právního odboru v srpnu odstoupil dlouholetý šéf Lukáš Kos a na postu ho vystřídala advokátka Miroslava Chmelková. Ta přitom donedávna pracovala v advokátní kanceláři Michala Pacovského. Na jejích webových stránkách najdeme ještě dnes Chmelkové profil s poznámkou, že v právním týmu působí 12 let.

Pravdou je, že platit několik let právníky v insolvenci, v které jsou karty už dávno rozdané, také není zrovna ideální řešení.

Pacovského syn Jan, který v kanceláři rovněž působil a zřejmě působí dodnes, má s některými hráči kolem Key Investments hodně společného. V minulosti spolupracoval s fotbalovou Slávií, jejíž stadion hrál v kauze ústřední roli. Už dříve se psalo, že přímo zastupoval některé firmy z koncernu Via Chem Group a zdroje LN o něm dlouhodobě hovoří jako o advokátovi s přímým napojením na Petra Sisáka.

Bude zajímavé sledovat, jak případný prodej dluhopisů této firmy proběhne, pokud k němu skutečně dojde. Pravdou je, že platit několik let právníky v insolvenci, v které jsou karty už dávno rozdané, také není zrovna ideální řešení. Na druhé straně by bylo smutné, kdyby úklid po jedné tunelářské aféře vyvolal více otázek než odpovědí.

Chobotnice Key Investments

Záhadná společnost Key Investments spravovala prostředky městským částem Prahy 6, 10 a 13. Radnice firmě dohromady svěřily stovky milionů korun, za které jim nakoupila bezcenné dluhopisy propojených firem.

Podobně dopadly také města Sokolov, Votice či společnost Sokolovská uhelná. Kauza nyní míří k soudu, před kterým stojí jako obžalovaní tři bývalí členové představenstva. Celková škoda podle obžaloby činí 873,7 milionu korun.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.