Kauza Key Investments míří k soudu

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo žalobu na tři členy představenstva brokerské společnosti. Kauza, která naplno propukla před více než čtyřmi lety, tak definitivně skončí před soudem. Zdá se ale, že obžalovaní mají v rukou dostatečné protiargumenty.

Key Investments. foto: Reprofoto

Key Investments.

Až se Daniel Brzkovský, Klára Fensteterová a Alena Štorkanová posadí na lavici obžalovaných, bude to zvláštní obrázek. Všichni tři působili v letech 2007 až 2011 v představenstvu společnosti Key Investments a podle policie a státního zastupitelství jsou tak odpovědní za škodu ve výši 874 milionů korun. A přesto jen málokdo z těch, kdo se aféře Key Investments věnují, věří, že zrovna tito tři vymysleli a provedli ono takřka bezchybné schéma k vyvedení veřejných peněz.

Blízko k politikům

Není totiž technicky možné, aby za nitky netahal někdo výše postavený. Připomeňme, že jedním z prvních klientů Key Investments bylo Centrum pro ekonomiku a politiku, think tank založený exprezidentem Václavem Klausem. Dalším významným klientem brokerské společnosti se stala radnice Prahy 6. Smlouvu za ni podepsal Tomáš Chalupa, v devadesátých letech mluvčí ODS, později ministr životního prostředí za tutéž stranu. Připomínat jistě netřeba angažmá expremiéra Stanislav Grosse, pro změnu z ČSSD, kterému Key Investments poskytla půjčku na nákup akcií. Jejich prodejem později zbohatl.

Společnost měla k politikům blízko už od svého založení. Podstatné je, že někdy kolem roku 2008 změnila majitele. Právě na něj by se policie měla zaměřit v první řadě.

Společnost měla k politikům blízko už od svého založení. Podstatné je, že někdy kolem roku 2008 změnila majitele. Právě na něj by se policie měla zaměřit v první řadě. Za jeho nadvlády totiž společnost radnicím prodávala dluhopisy firem, které byly s Key Investments propojené. Šlo o firmy Via Chem Group, která ve své době ovládala většinu chemického průmyslu na severu Čech, leasingovou společnost Borsay a E Side Property, která stála za vybudováním stadionu Eden ve Vršovicích. Hlavní problém nastal v momentě, kdy se radnice nedokázaly dluhopisů zbavit. Lidově řečeno tak za stamiliony nakoupily bezcenné smetí.

Dobré argumenty

Řada zdrojů a indicií ukazuje k osobě podnikatele Petra Sisáka. Důkazy o jeho zapojení do kauzy například nedávno přinesli právníci Prahy 6. Kontroverzní finančník se objevil v řadě finančních kauz od tunelování litoměřických fondů přes První slezskou banku (za obě byl pravomocně odsouzen) až po známé rozkradení majetku v CS Fondech. Policie však na něj ani na jiné případné viníky neukázala. A vyšetřování je od loňského listopadu zastaveno.

Další informace mohou vyplout na povrch přímo při soudním řízení. Podle nejmenovaného zdroje LN se ale schyluje spíše k opačnému scénáři. Výše zmínění tři členové představenstva totiž mají k dispozici argumenty, díky kterým se mohou všem nařčením vcelku úspěšně bránit.

Tři obžalovaní členové představenstva mají k dispozici argumenty, díky kterým se mohou všem nařčením vcelku úspěšně bránit.

Mohou totiž předložit poměrně detailní seznam transakcí, v nichž se dluhopisy nakoupené Key Investments podařilo dál prodat. Jeden příklad za všechny. Praha 6 se předloni zbavila dluhopisů skupiny Borsay, když je od ní odkoupila neznámá společnost Radek International. V ostře sledovaném odkupu cenných papírů navíc malé a dlouhodobě ztrátové „eseróčko“ překvapivě nabídlo nominální cenu s příplatkem ve formě 25 procent z očekávaných výnosů.

Podobné obchody navíc probíhaly i v pozadí. Některým radnicím nakoupila Key Investments do portfolia kromě dluhopisů také akcie chemičky Spolku pro chemickou a hutní výrobu. Právě třetinu jejích akcií si v roce 2012 koupila kyperská společnost Kingwater Holdings Limited, spojovaná s finančníkem Karlem Pražákem, bývalým manažerem PPF.

Zmiňované dvě transakce jsou jedny z mála, o kterých víme. Dalších takových ale mohla proběhnout celá řada. Uzavřít je mezi sebou mohly netransparentní firmy se sídly v daňových rájích (okolo Key Investments se jich pohybuje řada) a jejich případné propojení by ani nebylo možné doložit. Dohromady ale mohou prokázat, že cenné papíry nakoupené Key Investments bylo možné dál prodat. A to by žalobu státního zastupitelství položilo na lopatky.

Počet příspěvků: 1, poslední 6.6.2015 12:02 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.