Kauza Key Investments: Ministr Kocourek (ODS) tají, kde vzala jeho matka 16 milionů

Jindřiška Kocourková prostřednictvím Key Investments investovala 16 milionů korun, prý na doporučení svého syna.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek má velký problém. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek má velký problém. | foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek má velký problém.

Kauza Key Investments, v níž již figurují mimo jiné jména kancléře prezidenta republiky Jiřího Weigla či ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS), bobtná dál a zřejmě míří do finále. Minulost dohnala i dalšího ministra, tentokrát šéfa resortu průmyslu a obchodu Martina Kocourka z ODS, a to prostřednictvím jeho matky, která investovala pomocí Key Investments 16 milionů korun.

Pravděpodobně se jedná o protiútok ředitele a spolumajitele Key Investments Daniela Brzkovského, který nečekaně promluvil. O kauze, jež se v rámci ankety Papaláš roku 2011 v kategorii Prasárna roku drží na významném sedmém místě, ČESKÁ POZICE podrobně informuje již od ledna tohoto roku.

Nejde prý o ministrovy peníze...

Pravděpodobně se jedná o protiútok ředitele a spolumajitele Key Investments Daniela Brzkovského, který nečekaně promluvilMinistr průmyslu a obchodu Martin Kocourek má velký problém. Odmítá vysvětlit, jak se v roce 2008 dostala jeho matka k 16,4 milionu korun, které na její účet u Key Investments poslala firma Eton Ventures se sídlem v americkém státě Nové Mexiko. Jindřiška Kocourková prostřednictvím Key Investments v březnu 2008 investovala 16 milionů korun za nevyjasněných okolností do stejných cenných papírů, jaké měly v portfoliu například městské části Praha 6, 10 a 13. Jenže Kocourková neobchodovatelné dluhopisy firem E Side Property, Via Chem Group a Sincom (známých z kauz kolem Key Investments) držela jen tři měsíce. V červnu stejného roku za ně obdržela 16,4 milionu. Informuje o tom deník MF Dnes na základě dokumentů, které má k dispozici.

Největší záhadou však je, jak Kocourkova matka, která je důchodkyně, k cenným papírům přišla a z čeho je zaplatila. Key Investments jí prý ale doporučil právě její syn. Ministr se odmítl k transakci vyjadřovat. Prý nejde o jeho peníze. „Je to účelová akce a mně to nepřipadá věrohodné,“ řekl MF Dnes Kocourek s tím, že o soukromí se bavit nehodlá.

K případu promluvil i ředitel a spolumajitel Key Investments Daniel Brzkovský. „S ohledem na skutečnost, že seznam klientů Key Investments je nyní díky některým lidem k dispozici poměrně běžně, nemohu takovou informaci popřít,“ řekl Brzkovský. Podle něj za získáním většiny významných klientů musel stát a stál vždy někdo, kdo byl schopen takového klienta reálně sehnat. „Již dříve při jiné příležitosti jsem uváděl, že osoby, které byly doposud nejvíce mediálně skandalizovány ve spojení s Key Investments, nejsou těmi pravými, které by měly nést odpovědnost,“ dodal Brzkovský. Na otázku, kdo jsou ty pravé a nepravé osoby, Brzkovský odpověděl, že to si musí každý přeložit sám.

Je záhadou, proč najednou Brzkovský s novináři mluví takto otevřeně, když celé měsíce mlčel. Například na dotazy ČESKÉ POZICE nikdy neodpovídal. Obchody Key Investments se již skoro rok zabývá policejní útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Současný ředitel Key Investments je evidentně pod velkým tlakem a možná, že se mu nelíbí, že musí sám dojíst nechutnou kaši, kterou mu navařil dřívější šéf firmy Vladimír Kroužecký. Ten stále vlastní 20 procent akcií společnosti Eden Sport Investments Limited (londýnská matka E Side Property), která ovládá stadion Slavie v Praze v Edenu.

Počet příspěvků: 15, poslední 9.11.2011 12:33 Zobrazuji posledních 15 příspěvků.