Ceska Pozice

Kauza Key Investments: Hodina pravdy udeří začátkem ledna

Komplikovaná kauza se rozhýbe. Klienti čekají na desítky milionů splatných 31. prosince, neobdrží-li je, utrpí první citelné ztráty.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, iPhone4Česká pozice

Boží mlýny sice melou pomalu, ale zato spolehlivě. A tak dva roky po vypuknutí kauzy Key Investments nastává hodina pravdy. Zatímco drtivá většina národa se těší na Silvestra, podvedeným klientům Key Investments přidělává konec roku velmi hluboké vrásky. Do 31. prosince 2012 jsou totiž splatné dluhopisy leasingové společnosti Borsay.

Právě tyto cenné papíry firma Key Investments před několika lety koupila za veřejné peníze do portfolií Prahy 6, firmy SNEO, již tato městská část stoprocentně vlastní, města Sokolov či Hornické zaměstnanecké zdravotní pojišťovny v likvidaci, která musí vrátit ministerstvu financí stamiliony. Tyto čtyři subjekty drží velice rizikové dluhopisy firmy Borsay v celkové hodnotě 70 milionů korun, a pokud společnost nezaplatí, napálení klienti utrpí první citelné finanční ztráty.

Pokud Borsay svůj dluh uhradí, politici, kteří se do dobrodružství s Key Investments zapletli, si mohou na chvíli vydechnout

Pak by mohly začít padat hlavy odpovědných politiků. Pokud Borsay svůj dluh uhradí, politici si mohou na chvíli vydechnout. V každém případě otázka kolem dluhopisů firmy Borsay konečně rozhýbe dění kolem kauzy Key Investments ať už pozitivním, nebo negativním směrem.

Věřitelé v očekávání

Nejvyšší částku (46 milionů korun) dluží Borsay, která se dříve jmenovala Sincom Leasing, Hornické zaměstnanecké zdravotní pojišťovně v likvidaci (HZZP). Správce její konkurzní podstaty, teplický advokát Jan Vanke, letos v červenci spáchal v souvislosti s kauzou Key Investments sebevraždu. Peníze však náleží ministerstvu financí, které před lety pojišťovně finančně pomohlo. Jak bude konkurzní správce HZZP Pavel Ubr postupovat v případě neuhrazení dluhu, nechtěl tento pražský advokát upřesnit. „Uvidíme, zda peníze budou v lednu 2013 na účtu,“ sdělil Ubr.

Dalším významným klientem Key Investments, jemuž Borsay dluží zhruba 21 milionů korun za 2125 kusů dluhopisů, je městská část Praha 6. „Se zástupci firmy Borsay zatím nejednáme. Počkáme si na první lednové dny, zda Praha 6 dostane peníze, nebo ne. Pokud platba nedorazí, naši právníci jsou připraveni učinit příslušné kroky,“ řekl ČESKÉ POZICI místostarosta městské části Petr Ayeboua (ODS).

Praha 6 však vlastní akciovou společnost SNEO, která prostřednictvím Key Investments rovněž investovala, byť „jen“ dva miliony korun, do dluhopisů Borsay. Také člen dozorčí rady společnosti SNEO Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze, ČESKÉ POZICI řekl jen to, že nyní se musí počkat, zda v lednu peníze dorazí. V opačném případě prý bude SNEO postupovat podle zákona. To může například znamenat, že dlužník skončí v insolvenci.

Čtvrtým klientem Key Investments, který drží dluhopisy firmy Borsay, je město Sokolov; dluh v tomto případě činí necelý milion.

Koncový vlastník neznámý

Společnost Borsay se nachází ve velice špatné finanční kondici a z dostupných zdrojů nelze zjistit ani jejího konečného majitele

Klienti Key Investments si musejí okusovat nehty především proto, že se společnost Borsay nachází ve velice špatné finanční kondici a z dostupných zdrojů nelze zjistit ani jejího konečného majitele. Firma sídlí v Táboře, ale vlastní ji londýnská offshorová společnost Birgo Limited. Je vysoce pravděpodobné, že tuto firmu ovládá někdo z České republiky, jenže z otevřených zdrojů nelze zjistit, o koho se jedná. V každém případě se ten „někdo“ může snažit Borsay zachránit – už jen proto, aby s touto firmou nepadl celý řetězec dalších společností. A možná i politiků.

Ještě v roce 2011 patřila Borsay firmě Key Oak Limited, rovněž se sídlem v Londýně. Akcionářem Key Oak Limited byl přitom někdejší hlavní představitel Key Investments Vladimír Kroužecký. Key Oak Limited navíc byla ještě donedávna matkou společnosti E Side Property, která vlastní stadion fotbalové Slavie v Edenu. Asi nikoho nepřekvapí, že Key Investments za veřejné stamiliony nakoupila svým klientům také rizikové dluhopisy společnosti E Side Property…

Zázrak jménem stabilizace

Bude mít Borsay dostatek peněz, aby začátkem ledna 2013 poslala klientům Key Investments na účet celkem 70 milionů korun? Borsay měla v roce 2011 jen tři zaměstnance a byla v hluboké ztrátě. Ke konci loňského roku vykázala ztrátu 133 milionů korun, měla záporný vlastní kapitál ve výši 120 milionů korun, dluží stamiliony a snaží se předejít bankrotu. Na podzim vedla s Českou spořitelnou, které dluží zhruba 160 milionů korun, jednání o odložení splatnosti úvěru. Výsledek není veřejnosti znám.

Kdyby společnost spadla do insolvence, dostal by se do existenčních problémů i majitel stadionu fotbalové Slavie v Edenu

Navíc kdyby společnost spadla do insolvence, dostal by se do existenčních problémů i majitel stadionu fotbalové Slavie v Edenu, společnost E Side Property. Problém spočívá v tom, že E Side Property ručí za závazky společnosti Borsay až do výše 250 milionů korun.

Možná se rýsuje řešení, které by mohlo odvrátit pohromu i od odpovědných politiků. Nový majitel, společnost Birgo Limited, podle výroční zprávy za rok 2011 slíbil společnost Borsay finančně stabilizovat. Plánoval zvýšení základního jmění peněžitými vklady v celkové výši 200 milionů korun. Zda k těmto operacím došlo, není možné zjistit.

Za pozornost stojí též informace, že firmu Borsay audituje společnost Auditing Dykast. Jaroslav Dykast, majitel této firmy, je strýcem Vladislava Dykasta, šéfa kabinetu ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, který jako starosta Prahy 6 v minulosti svěřil Key Investments půl miliardy korun. Firma Auditing Dykast byla však ještě donedávna auditorem společnosti Key Investments. Auditing Dykast audituje také firmu E Side Property. Ministr Chalupa i Vladislav Dykast ČESKÉ POZICI již dříve sdělili, že se jedná jen o shodu náhod.

Ať je to jakkoli, vazby mezi firmami E Side Property, Borsay a dalšími firmami figurujícími v kauze Key Investments jsou natolik spletité, že i otrlí finančníci a právníci nad tím kroutí nevěřícně hlavou.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.