Kauza holešovické tržnice: Praha prohrává, nájemce se nemusí vystěhovat

Soud zamítl dvě žaloby Prahy na nájemce holešovické tržnice, firmu Delta Center, ta se naopak brání žalobami o náhradu škody vůči Praze.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ISIFA,Česká pozice

Znesvářené strany v kauze holešovické tržnice – společnost Delta Center a město Praha – dostaly rozsudky, které v polovině června vydal Obvodní soud pro Prahu 7. Přiznejme, že pro Prahu nevyznívají příznivě. Město se hodlá odvolat. Delta Center tvrdí, že se bude i nadále bránit. Ve hře jsou dokonce trestní oznámení na úředníky magistrátu.

Soud v plném rozsahu zamítl dvě žaloby, které podala Praha proti společnosti Delta Center. Ta si od města najímá areál holešovické tržnice. Žalobami se Praha domáhala vystěhování Delty a zároveň doplacení údajného dluhu, který měl vzniknout neuhrazením nájemného. Dlužné nájemné Praha vyčíslila na téměř čtvrt miliardy korun.

Soud konstatoval, že společnost Delta Center není a nikdy nebyla dlužníkem Prahy a že svou povinnost plnila v souladu s nájemní smlouvouSoud v rozsudcích mimo jiné konstatuje, že společnost Delta Center není a nikdy nebyla dlužníkem Prahy a že svou povinnost plnila v souladu s nájemní smlouvou. Výpověď nájemní smlouvy ze strany města, jak je přesvědčen soud, nebyla platná, a firma tedy není povinna tržnici vyklidit.

Odvolání Prahy, žaloby Delta Center

„Dne 12. 7. 2013 byla Hlavnímu městu Praze k rukám právního zástupce doručena písemná vyhotovení rozsudků Obvodního soudu pro Prahu 7, jimiž byla nepravomocně zamítnuta žaloba Hlavního města Prahy na úhradu dlužného nájemného a žaloba Hlavního města Prahy na vyklizení nemovitostí Pražské tržnice proti společnosti Delta Center. Hlavní město Praha podá odvolání proti oběma těmto rozsudkům, protože má za to, že skutkové i právní závěry soudu 1. stupně jsou zjevně nezákonné a nesprávné, obě rozhodnutí Obvodního soudu Prahy 7 jsou nadto nesrozumitelná a v důsledku toho nepřezkoumatelná,“ přiblížil po ČESKOU POZICI další postup města radní Jan Vašíček (TOP 09).

Již začátkem červa podala Delta Center k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 žalobu na náhradu škody vůči Praze. Na základě znaleckých posudků byla vyčíslena na více než 280 milionů korun. Nájemce areálu tvrdí, že kvůli chování Prahy nemohl uskutečnit developerský záměr přeměnit tržnici na „centrum obchodu a života“.

Nyní Delta navíc zvažuje, že podá trestní oznámení na úředníky magistrátu, kteří byli v minulosti odpovědní za vyjednávání s Deltou jakožto smluvním partnerem. „Vše závisí na právní analýze situace a dalším vývoji. Obecně lze ale jednoznačně říci, že zájmem Delta Center nejsou soudní spory a trestní oznámení, ale normální podnikání v tržnici,“ uvedl mluvčí firmy Petr Secký.

Koho z magistrátu by se případná trestní oznámení měla týkat, firma nesdělila. V minulosti měl na magistrátu na starosti majetek bývalý vlivný úředník Peter Ďurica. V době, kdy byl primátorem Bohuslav Svoboda (ODS), řešila spory s firmou Delta Center radní Aleksandra Udženija (ODS).

Tímto ale výčet soudních tahanic mezi Prahou, či jejími úředníky, a firmou Delta Center nekončí. Společnost ČESKÉ POZICI potvrdila, že velmi pravděpodobně v krátké době podá ještě další žalobu o náhradu škody vůči Praze. „Její výše bude zřejmě výrazně vyšší, než v předchozí žalobě. Celá záležitost je ale v současné době předmětem ekonomických a právních analýz, proto ještě nemůžeme podat konkrétnější informace,“ dodal Secký.

Komplikovaná soudní pře může dle odhadů právníků trvat roky. Je pravděpodobné, že na jejím konci bude tržnice polorozbořená a bez nájemců.

O kauze holešovické tržnice ČESKÁ POZICE podrobně informovala v článku: