Kauza Hagibor: Firmy miliardáře Vítka prý spáchaly trestné činy

Budova, kde sídlí v Praze Rádio Svobodná Evropa, se stala rukojmím v soudním sporu tajemných amerických investorů a podnikatele Radovan Vítek. Skupina L88 Investments vyzvala Městské státní zastupitelství v Praze, aby na proces dohlédlo.

Tomáš Plhoň 25.10.2016
Budova rádia Svobodná Evropa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova rádia Svobodná Evropa | foto: Reprofoto
Budova rádia Svobodná Evropa

Na pražském Hagiboru pořádně přituhuje. Opevněná majestátní budova, která už osm let slouží jako sídlo mezinárodní stanici Rádia Svobodná Evropa, je v poslední době rukojmím komplikovaného soudního sporu. V něm na jedné straně stojí tajemní američtí investoři a na té druhé jeden z nejbohatších Čechů, podnikatel Radovan Vítek.

Americká skupina L88 Investments, jejíž aktivity v Česku se dle výpovědí svědků zdají přinejmenším podezřelé, se nyní zřejmě rozhodla zvýšit sázky. Vyzvala totiž Městské státní zastupitelství v Praze, aby na celý soudní proces dohlédlo. A zároveň Američané vyjadřují podezření, že Vítkovy firmy mohly spáchat hned několik trestných činů.

Nepravomocný rozsudek

„Jednání dlužníka a žalovaného by mohlo naplňovat skutkovou podstatu trestného činu poškození věřitele,“ uvádí L88 ústy svého právního zástupce Rostislava Pekaře v přípisu soudu, který byl zveřejněn v insolvenčním rejstříku. Zároveň hovoří o trestném činu způsobení úpadku a zvýhodnění věřitele.

Američané sice dokázali vyhrát první kolo sporu a soud jim budovu zpět přiřkl, jde však o nepravomocný rozsudek, a tahanice proto budou zřejmě nějakou dobu pokračovat

Co konkrétně měly Vítkovy společnosti provést? K tomu je třeba se vrátit k historii sídla Svobodné Evropy v Praze. Pevnost na Hagiboru, jak bývá budova přezdívána, vybudovala developerská skupina Orco a slavnostně ji otevřela v roce 2008. Pak ale přišla finanční krize, Orco se dostalo do potíží a Hagibor prodalo skupině L88 Investments. Američané zaplatili 80 milionů dolarů v hotovosti a zbytek doplatili konvertibilní směnkou v hodnotě dalších dvanácti milionů dolarů.

Jak známo, Orco své trable prakticky nepřežilo a kdysi mocnou středoevropskou skupinu ovládl právě Radovan Vítek. A spolu s ní získal i společnost Hagibor Office Building, která původně sídlo Svobodné Evropy vlastnila. Právě tady začíná ono právnické drama. Vítek posílá Hagibor Office Building do insolvence a tvrdí, že čtyři roky starý prodej nemovitosti Američanům byl neplatný.

Budova v hodnotě přibližně dvou miliard korun se náhle stává součástí majetkové podstaty v insolvenčním řízení, a americká L88 Investments na ni tudíž nemá žádný nárok. Američané sice dokázali vyhrát první kolo sporu a soud jim budovu zpět přiřkl, jde však o nepravomocný rozsudek, a tahanice proto budou zřejmě nějakou dobu pokračovat. Aby toho nebylo málo, do hry vstoupila i známá americká investiční banka Wells Fargo, která L88 na koupi budovy poskytla úvěr a má na ni zástavní právo.

Zmizení peněz

Ale vraťme se ještě o krok zpátky. Právě fakt, že Vítek poslal starou (a v té době již zcela prázdnou) společnost Hagibor Office Building (HOB) do insolvence, mohl být podle L88 trestným činem. Peníze zaplacené v roce 2012 totiž zmizely v dalších strukturách dnes již v podstatě neexistující skupiny Orco. Může tak jít podle nich o upřednostňování či poškozování ostatních věřitelů. Mezi ty patří i pražský finanční úřad, kterému Hagibor Office Building dluží podle přihlášky 75 milionů korun na daních.

Fakt, že Vítek poslal starou společnost Hagibor Office Building do insolvence, mohl být podle L88 trestným činem. Peníze zaplacené v roce 2012 totiž zmizely v dalších strukturách dnes již v podstatě neexistující skupiny Orco.

Vítkova realitní skupina CPI, která už bývalé Orco stačila spolknout, pochopitelně tvrzení svých protivníků velmi ostře odmítla. „Skupina CPI Property Group obecně nekomentuje běžící soudní řízení. V tomto případě však považujeme za nutné důrazně se ohradit proti tvrzení o protiprávním jednání, které uvedla společnost L88,“ říká mluvčí skupiny Jan Burian a tvrdí, že jsou to naopak američtí investoři, kteří nedoplatili část ceny za koupi Hagiboru.

„Pokud bude kupní cena doplacena, bude moci HOB uspokojit své věřitele, mezi které patří i finanční úřad. V této souvislosti je nutné zdůraznit, že HOB přiznala v České republice daň z celé kupní ceny, tedy z částky 92 milionů dolarů,“ říká Burian. Je třeba dodat, že kolem skupiny L88 kolují na trhu velmi podivné informace.

Podle zjištění LN za ní stál americký podnikatel Robert Cristiano, který má kontakty na Republikánskou stranu v americkém Kongresu. Druhou tváří měl být jistý John Todoroki, který byl přítomen například při odhalování busty Václava Havla v americkém Kongresu. Jak Todoroki, tak celá L88 se úpěnlivě snažili budit dojem, že spolupracují přímo s americkou vládou. To ovšem popřela například Americká obchodní komora v ČR.

Válka o Hagibor

  • Nové sídlo pro Rádio Svobodná Evropa otevřela developerská skupina Orco Property Group už v roce 2008. O čtyři roky později ale budovu v hodnotě takřka dvou miliard musela prodat. Kupcem byla americká společnosti L88 Investments.
  • Už v roce 2013 však akcie skupiny Orco začal skupovat miliardář Radovan Vítek a později ji ovládl. Dceřiná společnost skupiny Orco, firma Hagibor Office Building, na sebe následně podala insolvenční návrh.
  • V insolvenci Hagibor Office Building se rozhořel tvrdý boj, v němž o budovu s Vítkem bojuje právě L88. V srpnu soud vyloučil budovu RFE z majetkové podstaty zkrachovalé společnosti, rozsudek je však zatím nepravomocný. Pokud ho odvolací soud potvrdí, Američané získají miliardovou budovu definitivně zpět. To ale může trvat ještě roky.

Počet příspěvků: 2, poslední 25.10.2016 11:16 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.