Kauza Františka Savova: Právní bitva o londýnský „exil“ trvá

Britský odvolací soud potvrdil vydání stíhaného podnikatele Františka Savova české justici. Blíž je tak případný soud, v němž by mohly roli hrát vlivné postavy české politiky či byznysu včetně expremiérů.

Adam Junek 2.8.2016

František Savov foto: Lidovky.cz

František Savov

České úřady se přiblížily k tomu, aby dosáhly na uprchlého miliardáře Františka Savova. Britský odvolací soud totiž potvrdil dřívější verdikt, že má být podnikatel vydán ke stíhání v Česku, kde mu vyšetřovatelé kladou za vinu spoluúčast na stamilionových daňových podvodech. Blíž je tak i případný soud, v němž by mohly roli sehrát vlivné postavy české politiky či byznysu včetně expremiérů.

Savov ale boj o vydání nevzdává a právní bitva o jeho setrvání v londýnském „exilu“ bude pokračovat. „Britské úřady rozhodovaly o opravném prostředku proti verdiktu o vydání obviněného. Rozhodnutí prvoinstančního soudu bylo potvrzeno,“ uvedla mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. O vydání Savova loni v červenci nepravomocně rozhodl westminsterský soud.

Neférový proces

„Britský soud (High Court) v odvolacím řízení zohledňoval pouze samotný proces vydání podnikatele Františka Savova, nikoli věcnou podstatu případu. Z tohoto pohledu jsme neočekávali jiný verdikt, než jaký soudce vynesl. Nadále platí, že využijeme veškerých nástrojů procesní obrany, které nám umožňuje evropské právo, včetně zásadních řízení před britskými a evropskými soudy, která se teprve rozbíhají,“ komentoval verdikt Savovův mediální zástupce Jan Hrubeš.

Hlavním argumentem proti vydání, který Savovův tým v čele s hvězdným lidskoprávním advokátem Rogerem Ghersonem vznáší, je, že ho v domovině nečeká férový proces

Právníci podnikatele, jenž nedávno prodal velkou část svého mediálního domu v čele s deníkem E15 miliardářům Danielu Křetínskému a Patriku Tkáčovi, rozhodnutí britského soudu analyzují. A zřejmě i proti němu podají opravný prostředek. Napadnou pak pravděpodobně i případný vydávací proces.

Hlavním argumentem proti vydání, který Savovův tým v čele s hvězdným lidskoprávním advokátem Rogerem Ghersonem vznáší, je, že ho v domovině nečeká férový proces. „Disponujeme řadou důkazů, které prokazují nezákonné postupy při vyšetřování případu v Česku,“ zopakoval včera Hrubeš.

Tahání „za kratší konec“

Své problémy s českými policejními orgány spojuje Savov s působením dnešního vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše, který se ho jako svého konkurenta v mediálním byznysu prý snaží zničit. LN už dříve informovaly, že u soudu hodlá využít i SMS korespondenci s Babišem, v níž ho má vicepremiér zastrašovat. Babiš kontakt s podnikatelem, stíhaným za daňové podvody, nepopřel, ale odmítl, že by stál za Savovovým stíháním. K podpoře svých tvrzení pak sháněl Savov mocné spojence.

Zatím Savov, který se do Londýna uchýlil už v roce 2008 a po roce 2013, kdy policie na podzim udělala zátah v jeho firmách, už v něm zůstal natrvalo, tahá „za kratší konec“

Aby mu potvrdil, že je česká justice zmanipulovatelná, chtěl třeba po expremiéru Petru Nečasovi. Savovovi lidé byli i v kontaktu s exprezidentem Václavem Klausem, který podle informací deníku Neovlivní.cz i za podnikatelem do Londýna zajel. Jeho britští právníci se s žádostí o pomoc obrátili i na bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou. Zatím ovšem Savov, který se do Londýna uchýlil už v roce 2008 a po roce 2013, kdy policie na podzim udělala zátah v jeho firmách, už v něm zůstal natrvalo, tahá „za kratší konec“.

V červnu navíc v souvislosti s touto kauzou rozsáhlých daňových úniků obstavila policie bezmála 650 milionů korun na účtu v Rakousku. Podle informací MF DNES šlo o Savovovy peníze z prodeje části vydavatelství Mladá fronta, a. s. (nemá nic společného s vydavatelstvím MAFRA) mediální společnosti CNI Křetínského s Tkáčem.

Savov to sice prostřednictvím Hrubeše popřel, nic to ovšem nemění na tom, že policie oznámila, že tímto krokem se jí podařilo zajistit bezmála celou částku, o niž měl být stát připraven na dani z přidané hodnoty v rámci karuselových operací skupiny, již měl uprchlý podnikatel řídit. Na nadměrných vratkách si měla skupina přijít až na 770 milionů korun. Na základě více než dvouletého sledování obvinila po akci známé jako Octavian policie jedenáct lidí buď z daňových úniků, nebo z praní špinavých peněz.

Savovův majetek je obtížné zmapovat, může ale čítat miliardy

Ještě před pár lety znala jméno Františka Savova jen úzká skupina lidí. Na stránkách novin a časopisů by se zmínky o něm daly spočítat na prstech jedné ruky. Nebylo tomu tak náhodou. Podnikatel, mediální magnát a podle všeho vlastník miliardového jmění si své soukromí úzkostlivě střežil. Pověstné jsou historky, kterak se na společenských akcích vyhýbal fotoaparátům, aby náhodou nezachytily jeho obličej, či jak řídil své firmy na dálku pomocí programů typu Skype.

V obchodním rejstříku bychom zápisy s jeho jménem hledali marně. Jisté však je, že jeho podnikání sahá daleko za hranice vydavatelství Mladá fronta – jediné společnosti, již oficiálně vlastní. I její příběh je ale zajímavé připomenout. Savov, nebo lépe řečeno s ním spojené zahraniční firmy totiž tradiční vydavatelství koupily už v roce 2001 od Fondu dětí a mládeže. A to velmi výhodně – za 22 milionů korun, přičemž účetní hodnota činila 139 milionů.

Vagonka Legios

Savov, který se k Mladé frontě přihlásil až po letech, byl přitom už tehdy podnikatelsky spojen s rodinou Milana Matouška staršího, který ve Fondu dětí a mládeže působil. A působil také – coby náměstek generálního ředitele – v Českých drahách, což je více než důležitá stopa. Byznys Františka Savova se totiž kolem státního kolosu pohyboval a zřejmě pohybuje nadále. Především v podobě společnosti Legios, dodavatele vagonů, jehož příběh zná veřejnost hned z několika stran.

Firmu, která dnes funguje pod názvem Heavy Machinery Services, už několik let vyšetřuje policie. V případu jde, podobně jako v kauze Octavian (v níž chce nyní policie Savova dostat před soud), o daňové úniky. Detektivové po několika letech nedávno navrhli obžalovat tři manažery vagonky, která se zabývá opravou a výrobou kolejových vozidel. Legios však upoutal pozornost i v poslední době. Firmě totiž došly peníze a dostala se do insolvence, která se za podivuhodných okolností odehrává před Krajským soudem v Českých Budějovicích.

Jeden z věřitelů – slovenská Všeobecná úvěrová banka – vydal v minulosti několik ostrých prohlášení v tom smyslu, že Legios, napojený na Františka Savova, manipuluje soudním řízením. Za zmínku stojí, že na postu insolvenčního správce ještě donedávna působil kontroverzní právník Ivo Hala, který je dnes (opět v jiném případu) obviněn v rozsáhlé kauze údajné insolvenční mafie. O tom, že Savov vagonku ovládá, se spekulovalo delší dobu, ale podnikatel to popíral. Naposledy s tím, že firmu pouze financoval.

Pivovar Samson a kampeličky Artesa

Podobně se ústy svých mediálních zástupců distancoval i od dalších investičních projektů, které s ním byly spojovány. Koupi ztrátového budějovického pivovaru Samson mu novináři připsali v roce 2010, byť jako oficiální vlastník vystupovala kyperská společnost Harvestor. Ať už za ní stál Savov, či někdo jiný, nešlo mu o výrobu piva.

Klenot se skrýval v několika ochranných známkách k pivu Budweiser Bier, které posléze prodal mezinárodnímu gigantu Anheuser Busch InBev. Sousední státní Budějovický Budvar mohl jen koukat s otevřenými ústy, jak se jeho hlavní konkurent zmocňuje silné zbraně, již využije v právních sporech o značku Budweiser.

Zcela odlišný je případ kampeličky Artesa, jedné z největších na trhu. Na konci loňského roku spravovala 3,5 miliardy korun vkladů. Ani tady Savova nenajdeme, Artesu drží s 99,86procentní majetkovou účastí akciová společnost Artesa Capital, za níž stojí právník Bohumil Koutník. Ten je mimochodem další důležitou osobou v Savovově blízkosti.

Artesu nicméně ve svých materiálech zmiňují i policisté. Jak informoval už před dvěma lety server Aktuálně.cz, podle detektivů končila část peněz z nezákonných vratek DPH, jež se měly točit v případu Octavian, právě v této kampeličce. Zmiňují se též, že ji ovládá právě Savov.

Tenčící se bohatství

Až se bude miliardář stěhovat zpět do Čech, možná k tomu bude moci využít vlastní firmu. Mezi aktiva, která mu novináři často připisují, patří i společnost Skyport. Ta na pražském Letišti Václava Havla vlastní a provozuje nákladní terminál – z hlediska bezpečnosti státu strategické místo. Stát jej před osmi lety prodal zhruba za tři čtvrtě miliardy korun neznámé společnosti Central European Handling.

Savovův majetek, respektive ten, který je mu připisován, se však pomalu tenčí. Zmiňovaný Legios je v úpadku. Na jeho troskách sice nedávno vznikla společnost Legios Loco, která ale nemá na trhu ani zdaleka stejně silné postavení. Skyport nedávno skončil na bratislavském letišti a zůstala mu jen Praha. A jedni z nejlepších právníků na světě, kteří ho v Londýně hájili, jistě něco stáli.

Tomáš Plhoň

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.