Kauza Drobil zřejmě vyšumí do ztracena

Mezi žalobci a policisty vypukl spor, kdo o odložení případu údajného uplácení ve Státním fondu životního prostředí rozhodl.

Pavel Drobil získal titul Ropáka s více než dvojnásobkem bodů oproti druhému Michaelu Vítovi, hlavnímu hygienikovi. foto: © ISIFAČeská pozice

Pavel Drobil získal titul Ropáka s více než dvojnásobkem bodů oproti druhému Michaelu Vítovi, hlavnímu hygienikovi.

Po půlročním vyšetřování, jestli ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP) fungovaly korupční praktiky, přišla z policie informace, že případ odložila. Nepodařilo se jí prý prokázat, že by exministr životního prostředí a místopředseda ODS Pavel Drobil nutil šéfa SFŽP Libora Michálka zničit důkazy o údajném uplácení.

Podle Tomáše Martince, ředitele útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, jednali policisté na pokyn dozorující státní zástupkyně Šárky Pokorné. Sami vyšetřovatelé však měli odlišný názor. Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová ČTK tvrdila, že se policie nakonec ztotožnila s názorem obvodní státní zástupkyně Pokorné, která je přesvědčena, že Drobil nespáchal trestný čin.

„V pondělí se seznámím s odůvodněním odložení případu. Po poradě s právníkem se rozhodnu, jestli na zmíněný postup podám stížnost,“ řekl ČESKÉ POZICI Libor Michálek. Dodal, že policie stále šetří, zda se Drobil nedopustil pletichaření při zadávání veřejné zakázky na poradenství v SFŽP.

O co v případě šlo? Odvolaný ředitel SFŽP Michálek si nahrál rozhovory s Drobilovým poradcem Martinem Knetigem, který podle pořízeného záznamu hledal způsoby, jak skrze fond financovat politickou kariéru svého šéfa v ODS. Když Michálek s obsahem nahrávek seznámil Dorobila, byl prý vyzván, aby je zničil. Následně Michálkovi nabídl post náměstka ministra.

Už v březnu policie odložila prošetření trestního oznámení na premiéra Petra Nečase, exministra vnitra Radka Johna a vedoucího úřadu vlády Lubomíra Poula, kteří se podle podání dopustili trestného činu tím, že neoznámili korupční jednání či mu nezabránili. O Michálkových nahrávkách byli totiž všichni zmínění údajně informováni.

Před třemi týdny časopis Respekt zpochybnil nezávislost dozorující státní zástupkyně Šárky Pokorné. Nadřízená Jana Hercegová ji prý v interním dokumentu nabádala, aby se nesnažila údajnou korupci v SFŽP prošetřit.

Více o kauze Drobil si přečtete v článcích:

 

Počet příspěvků: 2, poslední 18.6.2011 09:04 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.