Kauza dopravního podniku pokračuje: Karel Randák udeřil na firmu Oleo Chemical

I firma, která dodává pražskému dopravnímu podniku pohonné hmoty, prý uzavřela smlouvu s karibskou společností Cokeville Assets.

„Dopravní podnik odebírá od firmy Oleo Chemical pohonné hmoty. Tato společnost má provizní smlouvu s firmou Cokeville Assets,“ řekl v televizní debatě u Václava Moravce Randák z protikorupčního fondu. foto: © repro Česká televize, www.ct24.czČeská pozice

„Dopravní podnik odebírá od firmy Oleo Chemical pohonné hmoty. Tato společnost má provizní smlouvu s firmou Cokeville Assets,“ řekl v televizní debatě u Václava Moravce Randák z protikorupčního fondu.

Člen správní rady Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Karel Randák v nedělních Otázkách Václava Moravce uvedl, že u dodávky pohonných hmot pro Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) je nastaven podobný systém jako u podezřelé dodávky jízdenek. NFPK prý disponuje zprostředkovatelskou smlouvou mezi firmou Oleo Chemical a karibskou společností Cokeville Assets. „Dopravní podnik odebírá od firmy Oleo Chemical pohonné hmoty. Tato společnost má provizní smlouvu s firmou Cokeville Assets,“ potvrdil Randák.

Podle Randáka je systém nastaven obdobně jako v případě smlouvy mezi dodavatelem jízdenek firmou Neograph a společností Cokeville Assets sídlící na Britských Panenských ostrovech. Randák dále sdělil, že je otázkou, zda tato „poradenská smlouva“ byla firmě Oleo Chemical vnucena, nebo zda vzešla z její vlastní vůle.  

ČESKÁ POZICE přinesla detailní popis kauzy s předraženými jízdenkami. NFPK v úterý na tiskové konferenci uvedl, že miliony korun z jízdenek pražského dopravního podniku končí u šedé eminence středočeské ODS Ivo Rittiga. Zástupci protikorupčního fondu toto tvrzení dokládají několika dokumenty. Dotčení aktéři tvrzení NFPK odmítli.

V zásadě jde o to, že dopravní podnik platil 34 haléřů za jeden lístek společnosti Neograph, která DPP lístky dodává. Firma však z této částky posílala 17 haléřů společnosti Cokeville Assets, která s Neographem uzavřela v srpnu 2007 zprostředkovatelskou smlouvu. Předmětem smlouvy bylo poskytnutí zprostředkovatelských služeb týkajících se zakázky DPP na dodávku jízdenek firmě Neograph, která u dopravního podniku uspěla a v lednu 2008 podepsala smlouvu na dodávku jízdenek. Podle NFPK je Cokeville Assets navázána na lobbistu Ivo Rittiga prostřednictvím konzultační a poradenské smlouvy.  

Na otázku redaktora, zda NFPK disponuje poznatky, které by dokazovaly, že peníze vyvedené na Britské Panenské ostrovy končí u někoho zpět v České republice – například u lidí napojených na pražský magistrát či dopravní podnik – Randák odpověděl: „Velmi intenzivně na tom pracujeme. Ty poznatky se objevují.“

Opožděný Nosek a překvapený Ludvík

Randák dále řekl, že po úterním výstupu a prezentaci několika důkazních materiálů se na NFPK zatím nikdo neobrátil. „Zatím se na nás vedení Prahy neobrátilo, ale očekávám to. Logicky bych to viděl na magistrát nebo hlavní město Praha, protože to byly peníze magistrátu a hlavního města Prahy, které z našeho pohledu byly zneužívány či dopravním podnikem tunelovány.“ Náměstek pražského primátora Josef Nosek (ODS), který byl dalším z hostů pořadu, na Moravcovu otázku, proč se ještě jakožto radní pro dopravu neobrátil na protikorupční fond, se smíchem řekl: „Tak já se tady obracím na pana Randáka.“

Dodejme, že protikorupční fond prezentoval výsledky své investigativní práce již v úterý. Radní Nosek však až v neděli a de facto na výzvu moderátora Moravce Randáka zažádal o zjištění protikorupčního fondu. Proč to tak dlouho trvalo? V tak závažném podezření, které protikorupční fond prezentoval, by měl pan radní jednat rychleji. A ne s úsměvem na tváři a v přímém přenosu nedělního televizního pořadu.  

Dojde k auditu v dopravním podniku a cílem prý bude najít takzvaná „úzká místa“, kudy mohou unikat z DPP penízeNosek dále řekl, že dojde k auditu v dopravním podniku a cílem prý bude najít takzvaná „úzká místa“, kudy mohou unikat z dopravního podniku peníze. O nezávislosti forenzních auditů však Randák pochybuje a raději by celý případ měla vyšetřovat policie. Náměstek primátora veřejnost ujistil, že vedení radnice zjišťuje, zda výběrová řízení, například na dodávku jízdenek a pohonných hmot, proběhla transparentně.

Překvapení z vývoje aféry v dopravním podniku neskrýval další z hostů televizní diskuse Miloslav Ludvík (ČSSD), předseda dozorčí rady DPP: „Oba případy spojuje jedna pozoruhodná věc. V případě jízdenek má v podstatě firma Neograph monopol. Není vůbec důvod, aby tato firma, která opravdu má monopol, se dělila o svůj zisk s někým dalším, to vůbec nemá logiku. Stejně jako v případě pohonných hmot, kde jde o bionaftu.“

Podle Ludvíka se do výběrového řízení na dodávku pohonných hmot dopravnímu podniku přihlásily dvě firmy: Čepro a Oleo Chemical, jež předložila pro DPP výhodnější nabídku. „Z toho důvodu mi hlava nebere, proč opět firma, která vyhraje – alespoň na první pohled v transparentním výběrovém řízení – se vzdává části svých peněz,“ dodal Ludvík. Ani nám současné dění kolem dopravního podniku hlava tak zcela nebere.

Aktualizujeme o vyjádření společnosti Oleo Chemical, které ČESKÁ POZICE obdržela v pondělí 12. prosince. Reakci publikujeme v plném znění.

Tiskové prohlášení firmy Oleo Chemical

Zahájení dodávek předcházelo v roce 2010 transparentní otevřené zadávací řízení dle zákona o veřejných zakázkách, v němž společnost OLEO CHEMICAL, a.s. uspěla na základě prokazatelně nejnižší ceny biopaliv a výdejní technologie. Doposud probíhá spolupráce k oboustranné spokojenosti a za zásadních finančních úspor při nákupu pohonných hmot na straně DPP.

OLEO CHEMICAL, a.s. se ohrazuje proti spojování s možným neprůhledným pozadím dodávek pro DPP tak, jak se stalo v pořadu Otázky Václava Moravce, vysílaném v neděli 11. prosince v České televizi. Ačkoliv představenstvo společnosti OLEO CHEMICAL, a.s. obecně vítá kroky Nadačního fondu proti korupci (NFPK), důrazně odmítá nepravdivá nařčení, spekulace a zavádějící domněnky, které mají vytvořit dojem, že se OLEO CHEMICAL, a.s. účastní jakéhokoli nezákonného jednání.

OLEO CHEMICAL, a.s. se v tomto roce stala, podobně jako jiné velké společnosti, terčem šikanózního insolvenčního návrhu, který byl opakovaně prvoinstančním soudem rozhodnut ve prospěch OLEO CHEMICAL, a.s. V této souvislosti se OLEO CHEMICAL, a.s. domnívá, že prezentovaná nařčení jsou pokračováním nekalých konkurenčních praktik.

JUDr. Marek Kalina RE: Ale výběrové řízení nebylo neúspěšnými... 12:40 12.12.2011
JUDr. Marek Kalina :-) Dobrej fór... 10:41 12.12.2011

Počet příspěvků: 32, poslední 14.12.2011 03:08 Zobrazuji posledních 32 příspěvků.