Kauza Diag Human: Společník Josefa Šťávy byl v USA obviněn z podvodu

Okresní soud na Manhattanu zatkl předsedu představenstva Diag Human Michaela Balbou. Hrozí mu až 45 let ve vězení.

David Kasl 28.2.2012

Je to zpráva z loňského prosince, která proběhla bez povšimnutí českých médií. Navzdory tomu, že se jméno jejího protagonisty úzce váže k jedné z největších arbitrážních kauz České republiky. Jak informovala agentura Reuters, okresní soud v newyorském Manhattanu nechal zatknout Michaela Balbou, který čelí obvinění z podvodu. Jako portfolio manažer měl nadhodnocovat nelikvidní cenné papíry v jím spravovaném fondu Millennium Global Investments a na provizích od klientů díky tomu získat zhruba 6,5 milionu dolarů. Balboa tvrdí, že je nevinen. Pokud by byl odsouzen, hrozí mu až 45 let za mřížemi.

Jméno Michaela Balboy se vloni objevilo v souvislosti s arbitráží společnosti Diag Human s Českou republikou (firma má za to, že na základě pravomocného rozhodčího nálezu z roku 2008 může po České republice vymáhat víc než osm miliard korun za údajně zmařený obchod s krevní plazmou). Bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt na svém webu Anikorunu.cz (věnuje se výhradně kauze Diag Human) nyní uvádí, že Balboa byl dle výpisu z lichtenštejnského obchodního rejstříku z 21. června 2011 předsedou představenstva firmy Diag Human SE. Členy představenstva tehdy byli i Josef Šťáva a jeho známý, právník Wolfgang Rabanser.

Vloni počátkem června přitom Josef Šťáva prodal firmu Diag Human mezinárodnímu konsorciu institucionálních investorů (dle informací ČESKÉ POZICE za miliardu korun). Vzápětí zdroje ČESKÉ POZICE blízké vládě potvrdily, že firmou, která vymáhá po českém státu odškodné v souvislosti s kauzou Diag Human, je mezinárodní společnost Aram Global, jež patří mezi největší světové hráče branže vymáhání pohledávek. Nikoliv však jako nový vlastník Diag Human, ale jako prostředník za provizi pro dosud neznámý subjekt.

Aram Global je skupina patnácti zkušených finančníků a investičních manažerů, kterou založili v roce 2009 Raja Visweswaran a právě Michael Balboa. V prosinci 2011 byl Balboa na odchodu z firmy, a jak se tehdy pro agenturu Reuters vyjádřil mluvčí Aramu, „již více než 18 měsíců nemá v Aram Global žádné manažerské odpovědnosti“.

Zlepšení pozice České republiky v arbitráži?

Informace o zatčení Michaela Balboy je novinkou i pro šéfa právního odboru ministerstva zdravotnictví, které má kauzu Diag Human na starosti. „Zaznamenali jsme ji dnes, protistrana se nám nepochlubila,“ uvedl David Kotris pro ČESKOU POZICI s tím, že informaci okamžitě předal advokátům ve Velké Británii a USA. Balboa je totiž dle něj podepsán jako předseda představenstva Diag Human pod návrhem firmy na exekuci majetku České republiky ve Velké Británii, který firma v souvislosti s průběhem arbitráže podala vloni na podzim. Další exekuční návrhy podal Diag Human také v USA, Francii, Lucembursku a Rakousku, proti všem se Česká republika odvolala.

„Co zatčení Balboy znamená pro vlastní průběh arbitráže, zatím stoprocentně nevíme, nicméně se domnívám, že to naši pozici zlepšuje,“ dodává Kotris. Byť byl Balboa obviněn z podvodu a zatčen v souvislosti s jinou kauzou, před soudy ho to dle Kotrise znedůvěryhodňuje. Vlastní arbitráž mezi Diag Human a Českou republikou je nyní paralyzována. Stále totiž nebyli dojmenováni dva rozhodci senátu, kteří by spolu s advokátem Milanem Kindlem (rozhodce jmenovaný na návrh České republiky) měli přezkoumávat rozhodčí nález z roku 2008. Ten sice přiřkl Diagu odškodnění přes osm miliard korun za překažený obchod s krevní plazmou, Česká republika se však odvolala.

Na informaci ohledně Balboova zatčení v úterý odpoledne zareagovala i společnost Diag Human SE prostřednictvím advokátní kanceláře Jana Kalvody. „Společnost Aram Global se již počátkem prosince loňského roku omluvila společnosti Diag Human za jistě politováníhodné selhání jednoho ze svých zaměstnanců, pana Balboy. Jejich dnes už bývalý zaměstnanec je ve Spojených státech trestně vyšetřován za skutky, ke kterým došlo ještě před jeho spojením s Aram Global. Po dohodě pak Aram Global okamžitě odstoupila ze všech pozic a účastí ve společnosti Diag Human. Diag Human SE nevidí důvod tento čtvrt roku vyřízený problém dále komentovat,“ stojí v tiskové zprávě.

Počet příspěvků: 4, poslední 29.2.2012 12:48 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.