Kauza Diag Human překazila výstavu v Bruselu

Pražský dům odložil plánovanou výstavu Český plakát 1890-1935 ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea na neurčito.

V Pražském domě v Bruselu se měla 30. června uskutečnit vernisáž výstavy Český plakát 1890-1935 ze sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze (UPM). Neuskuteční. Kvůli aktuálnímu vývoji v kauze Diag Human, kdy rakouský soud zabavil na návrh firmy dva obrazy a jednu plastiku zapůjčené na výstavu ve Vídni, rozhodlo ministerstvo kultury o zastavení zápůjček sbírkových předmětů do zahraničí, a to včetně již schválených.

Odnesla to i plánovaná výstava v Bruselu, na které mělo být do 2. září k vidění 40 plakátů od Alfonse Muchy, Vojtěcha Hynaise, Luďka Marolda, Vojtěcha Preissiga a dalších. Poté měla výstava putovat do Nizozemska. Informaci ČESKÉ POZICI potvrdila ředitelka Pražského domu v Bruselu Lucie Čadilová. „Komplikaci jsme vyřešili tím, že prodloužíme aktuální výstavu Art Prague in Brussels a 30. června proběhne pouze koncert Pavla Šporcla, který měl původně vystoupit na vernisáži,“ dodala Čadilová.

Uměleckoprůmyslové muzeum již zahájilo rámování plakátů, jejichž celková pojistná částka měla činit 134 550 eur (zhruba 3,3 milionu korun). Definitivní rozhodnutí o zrušení výstavy padlo dnes. O komentář k nastalé situaci ČESKÁ POZICE požádala i vedoucího oddělení prezentace sbírek UPM Dušana Seidla. „Vidím, že máte dobré informace. Máme s vámi jednu špatnou zkušenost, takže nevím, proč bych vám to měl komentovat. Nashledanou,“ reagoval Seidl.

K tomu poznámka na okraj: zaměstnanec příspěvkové organizace ministerstva kultury, jíž UPM je, zřejmě naráží na to, že ČESKÁ POZICE jako první informovala o nalezení fotografie Vlna od Františka Drtikola. Dovolujeme si pana Seidla upozornit, že snímek byl z UPM v březnu ukraden nikoliv vinou ČESKÉ POZICE. A že byl bleskurychle zadržen a vrácen především díky vlastní aktivitě londýnské databáze odcizených děl The Art Loss Register.