Kauza Diag Human: Na Česko se chystá miliardová exekuce

V nejdelším obchodním sporu, který kdy Česká republika vedla, se schyluje k další právní bitvě. Ta proběhne v Lucembursku. Společnost Diag Human totiž v horizontu několika týdnů plánuje přistoupit k exekuci peněz českého státu. Společnost čeká na souhlas soudu k inkasování prostředků. Hraje se o osm miliard korun.

Pře, kterou vede s Českem Josef Šťáva, prošetří Švýcaři. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, Česká pozice

Pře, kterou vede s Českem Josef Šťáva, prošetří Švýcaři.

I po dvaceti šesti letech přidělává státu vrásky spor se společností Diag Human o nerealizovanou zakázku na krevní plazmu. Nejen, že koncem loňského roku otevřela společnost zahájením mezinárodní investiční arbitráže novou kapitolu, během několika týdnů se pokusí dostat k osmi miliardám, které jí přisoudil soud v roce 2008. Miliardy jsou odškodné za dopis ministra zdravotnictví Martina Bojara z roku 1996. Ten zmařil Diag Human zisk lukrativní zakázky. Bojar v něm totiž zapochyboval o solidnosti předchůdce společnosti.

Podle informací LN plánují právníci Diag Human zahájit vymáhání vysouzených miliard exekucí. Pro stát to není velké překvapení. Od loňského května má totiž v Lucembursku zablokované účty u 24 tamních bank. Diag Human toho dosáhl právě díky rozhodnutí lucemburského soudu. „Zablokování účtů se prostředků České republiky zatím nijak nedotklo,“ uvedla Gabriela Štepanyová, tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví. Jde totiž o předběžné opatření. Kolik a zda na nich stát peníze má, ale tají.

Jak nyní LN zjistily, minulá vláda s nařízením exekuce počítala. Z korespondence bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) a expremiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), kterou mají LN k dispozici, vyplývá, že exekuci dokonce očekávali už dříve. „K pravomocnému nařízení exekuce by mohlo dojít přibližně na přelomu roku 2017 a 2018,“ napsal Ludvík Sobotkovi loni pár dní po verdiktu lucemburského soudu.

Nárok společnosti, za kterou stojí Josef Šťáva, český podnikatel se švýcarským pasem, stát rezolutně odmítá. Stanovisko opírá o přezkumné arbitrážní řízení z roku 2014. To rozhodci určili, že šest let staré rozhodnutí, které nárok na odškodnění přiznává, neplatí.

Stát chce ale rozhodnutí zvrátit kasační stížností. „Činíme veškeré kroky k ochraně svého majetku a zájmů a pevně věříme, že chybné rozhodnutí lucemburského soudu bude celé zrušeno,“ napsala Štěpanyová. Opravný prostředek ale neodkládá vykonatelnost původního rozhodnutí. K exekuci může dojít i dřív, než bude o kasační stížnosti rozhodnuto.

Nárok společnosti, za kterou stojí Josef Šťáva, český podnikatel se švýcarským pasem, stát rezolutně odmítá. Stanovisko opírá o přezkumné arbitrážní řízení z roku 2014. To rozhodci určili, že šest let staré rozhodnutí, které nárok na odškodnění přiznává, neplatí. Verdikt ale každá strana sporu pochopila jinak. Ministerstvo zdravotnictví bylo toho názoru, že škodu již pokrylo 327 milionů, které dříve zaplatilo. Diag Human rozhodnutí čte tak, že mu miliardové odškodné náleží. Společnost už před lety avizovala, že se bude výkonu rozhodnutí domáhat v jiném státě. Zkusila jich několik, ale uspěla jen v Lucembursku. „O stejné věci aktuálně vedou řízení též soudy v USA, Nizozemsku, Belgii a Lichtenštejnsku a ve všech těchto ostatních zemích soudy tutéž věc rozhodly ve prospěch České republiky,“ zdůraznila Štěpanyová. Tyto příznivé zprávy drží ministerstvo ve víře, že ke stejnému výsledku dojde i lucemburský soud.

Čas hraje v neprospěch státu

Čas ale hraje v neprospěch státu. O exekuci se totiž dozví se zpožděním. „Oficiálně bude příkaz k zablokování účtů doručen České republice až po osmi dnech od provedení blokace,“ varoval už loni Ludvík expremiéra. Proti exekuci se může stát právně bránit. Ale každý den, o který se případ protáhne, znamená také nárůst úroků sporné částky. Od roku 2008, kdy Diag Human vyhrál arbitráž, se úrok vyšplhal na zhruba pět miliard korun.

Exekuce se navíc nemusí týkat jen českého majetku v Lucembursku. Pokud totiž tamní soud souhlas s inkasováním zablokovaných peněz vydá, může v dalším kroku Diag Human exekuci uplatnit i v jiných členských státech. Od loňska se totiž na Česko vztahuje nařízení EU, které umožňuje přeshraniční vymáhání pohledávek. Společnost by si tak pro peníze mohla přijít i do Česka.

Počet příspěvků: 1, poslední 26.2.2018 02:36 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.