Kauza Bohemians: Prodával Kotvu a teď Praze Ďolíček

Koupíme vršovický Ďolíček a zachráníme Bohemians – takový plán schválilo vedení hlavního města Prahy už v červnu a k jeho naplnění mnoho nezbývá. Na magistrát dorazila konkrétní nabídka vlastníka stadionu. Kdo ale bude z prodeje Ďolíčku profitovat?

Tomáš Plhoň 7.9.2015

Pražská primátorka Adriana Krnáčová doufá, „že skončí pokusy podivných polopodnikatelských skupin napojených na ODS, které chtěly s pozemky přilehlými ke stadionu spekulovat“. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Pražská primátorka Adriana Krnáčová doufá, „že skončí pokusy podivných...

O skutečném vlastníkovi společnosti Bohemians Real, jež stadion ovládá, se spekulovalo dlouho. LN nyní zjistily, že za ní stojí Martin Benda, podnikatel známý z kauzy vytunelovaných fondů Trend a prodeje obchodního domu Kotva. Potvrzují to i veřejně dostupné informace z obchodního rejstříku.

Benda je majoritním podílníkem investičního fondu Safety Real, který od konce loňského roku stadion oficiálně vlastní

Benda je majoritním podílníkem investičního fondu Safety Real, který od konce loňského roku stadion oficiálně vlastní. Sám Benda, který byl dle dostupných informací v minulosti vyšetřován policií, ale není známo, že by byl někdy obviněn, na přímý dotaz svůj vztah ke stadionu potvrdil. Na jeho provoz však údajně nemá téměř žádný vliv.

„Jako podílník se na výkonném obchodním chodu společnosti nepodílím, pouze na kontrole z pozice správní rady,“ řekl LN Benda s odkazem na vedení investičního fondu.

Kdo tahá za nitky

Řada médií v minulosti otevřeně spekulovala o tom, kdo v Ďolíčku skutečně tahá za nitky. Oficiálně sice jako vlastník společnosti Bohemians Real vystupoval advokát Lukáš Eichinger, málokdo ale věřil, že si praxí přivydělal na nákup pro fanoušky zásadního stadionu. Několikrát přitom padlo i jméno podnikatele Tomáše Hrdličky, spojovaného s místní buňkou ODS. Ten ale své vlastnictví popřel. Byť poněkud pozoruhodným způsobem.

Oficiálně sice jako vlastník společnosti Bohemians Real vystupoval advokát Lukáš Eichinger, málokdo ale věřil, že si praxí přivydělal na nákup pro fanoušky zásadního stadionu

„Jsem pouhým pozorovatelem, pouze to hodnotím a předvídám další vývoj. Pokud dá Praha 150 milionů korun, tak to koupím,“ uvedl Hrdlička nedávno pro server Aktuálně.cz a dodal, že v opačném případě by se Bohemians mohli také stěhovat na vršovický Eden.

Ale zpět k advokátu Eichingerovi. Jeho jméno totiž ve společnosti Bohemians Real figuruje dál. Zůstává jejím statutárním ředitelem a podle informací LN je to právě on, kdo na magistrátu v současnosti vyjednává prodej.

„Současný vlastník stadionu, jako silný ekonomický subjekt, bude moci lépe realizovat své vlastní představy v případě, že v dohledné době nedojde k vyřešení stávající situace,“ vysvětluje změnu vlastníka Eichinger.

Z Kotvy na Kypr

Je překvapivé, že oním silným ekonomickým subjektem je právě Benda. Ten na konci 90. let seděl v představenstvu obchodního domu Kotva, jehož majetkové veletoče byly více než komplikované a několikrát se staly předmětem zájmu vyšetřovatelů.

Sám Benda působil jako jeden ze zástupců kyperské společnosti Forminster Enterprises Limited, kam bylo z vytunelovaných fondů Trend vyvedeno 56 procent akcií obchodního domu

Sám Benda působil jako jeden ze zástupců kyperské společnosti Forminster Enterprises Limited, kam bylo z vytunelovaných fondů Trend vyvedeno 56 procent akcií obchodního domu. Forminster před deseti lety Kotvu prodal irské firmě Markland za půl druhé miliardy korun. Kdo peníze získal, není dodnes jasné.

Za tehdejší propletené transakce, kvůli nimž ve fondu Trend přišlo o peníze zhruba 70 tisíc lidí, ovšem Benda nikdy nebyl souzen. Na lavici obžalovaných stál tehdejší správce fondů Miroslav Hálek spolu s několika dalšími spolupracovníky. Zásluhou amnestie prezidenta Václava Klause se ale nikdy nedospělo k definitivnímu rozsudku.

Nyní se Benda angažuje v obchodech s vršovickým Ďolíčkem. Těžko říct, zda bude jeho kontroverzní minulost pro uzavření obchodu problém. Předchozí nevyjasněná vlastnická struktura ovšem žádným jednáním nebránila. Existuje dobrý důvod, proč jeho vlastník už delší dobu zajímá veřejnost. Minimálně od té doby, co stadionu začala otevřeně hrozit demolice. Společnost Bohemians Real, kterou Benda v současnosti zprostředkovaně ovládá, měla totiž s pozemky zjevně jiné plány.

Druhý pokus

Že mluví vážně, dokázala, když fotbalovým klokanům vypověděla nájemní smlouvu. Její platnost se v uplynulých letech několikrát odložila a nyní mají Bohemians jistou střechu nad hlavou alespoň do konce následující sezony. Deadline tedy přijde až v červnu příštího roku.

Stadion se už jednou z veřejných peněz kupoval. Se smělým plánem přišlo minulé vedení radnice Prahy 10. Ta se s vlastníky stadionu, společností Bohemians Real, dohodla na výměně za přilehlé pozemky a doplacení 49 milionů korun. Dohodu ale smetl ze stolu právě magistrát.

Se smělým plánem přišlo minulé vedení radnice Prahy 10. Ta se s vlastníky stadionu, společností Bohemians Real, dohodla na výměně za přilehlé pozemky a doplacení 49 milionů korun.

A mezitím se nejen na Praze 10, ale i na magistrátu vyměnilo vedení. V čele radnice městské části zasedla šéfka pražské organizace ANO Radmila Kleslová, která prohlásila, že se nenechá vydírat a původní dohoda s majitelem stadionu už prý z jejího pohledu neplatí.

Následně odeslala dopis na pražský magistrát s nápadem, že by Ďolíček mohl koupit právě on. A vedení hlavního města jej vzalo za své. Zdá se, že Praha si za svým plánem stojí. Alespoň podle vyjádření primátorky Adriany Krnáčové (ANO).

„Hlavní město Praha chtělo na základě iniciativy Prahy 10 pomoci s řešením letitého sporu. Doufám, že tím skončí pokusy podivných polopodnikatelských skupin napojených na ODS, které chtěly s pozemky přilehlými ke stadionu spekulovat,“ uvedla Krnáčová ve vyjádření pro LN.

Kdo ovládá vršovický stadion.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.